07.12.2016

Dacă o să câştige, Băsescu devine categoric The One

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mă ştiţi. Îmi repugnă Băsescu la nivel organic. Dar nu discut acum despre asta. Ci despre campania asta electorală îngreţoşătoare şi posibilele sale urmări.

Băsescu este clar un mare jucător. Faptul că mijloacele sale de luptă sunt nişte mizerii ordinare nu face mai puţin adevărat faptul că are cu adevărat cele mai mari coaie politice din ultimii (mulţi) ani. Din perspectivă istorică, ceea ce a reuşit Băsescu în lupta electorală şi politică este unul din cele mai ciudate şi mai instructive studii de caz posibile. Şi povestea s-ar putea să nu se oprească aici.

Obiectiv vorbind, Băsescu este acum un candidat cu şanse reale de a câştiga. Un candidat care merge pe strategia „singur împotriva tuturor” şi pentru că aşa îi place şi i se potriveşte dar şi pentru că nu a avut de ales. O strategie egala cu un pariu teribil şi cu miză pe măsură, dar cu un câştig pentru Băsescu în ambele variante. Dacă pierde, va fi fost înfrânt de toţi ceilalţi (moguli, neo-comunişti, presă etc.). Dacă învinge, va deveni un adevărat apostol cu o aură indestructibilă şi de neconstestat. Va deveni acel The One al politicii româneşti post-revoluţionare…

Accidentul cu Băsescu lovind un copil e de o maximă importanţă pentru derularea campaniei, dar se înscrie în jocul cu miză dublă prezentat mai sus. Pentru oricine altcineva o asemenea lovitură ar fi putut fi devastatoare. Nu ştiu dacă şi pentru Băsescu. Dacă ajunge preşedinte, filmul cu pricina va funcţiona ca o teribilă piatră de temelie pentru aura de The One invincibil. Pentru că cine învinge în asemenea condiţii devine de-a dreptul intangibil. Iar dacă pierde, oricum clivajul între susţinătorii lui care spun că e trucaj şi ceilalţi care spun că e film original este atât de profund încât chiar nu va mai conta.

În termeni de vină, imaginea unui Băsescu semi-zeu atotputernic dacă va câştiga alegerile aparţine în totalitate opozanţilor săi, indiferent de cotlonul sau doctrina lor. Băsescu nu va pierde pentru că el îşi doreşte teribil să nu piardă. Dar Băsescu va câştiga pentru că ceilalţi l-au ajutat să o facă.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Propun ca rugbyul sa devina sportul oficial al unor bloggeri

Kelemen of Honor

15 comentarii

  1. luni, 30 noiembrie 2009, 10:49

    […] This post was mentioned on Twitter by chinezu, Alegeri Romania. Alegeri Romania said: RT @chinezu: Dacă o să câştige, Băsescu devine categoric The One http://sp2.ro/3fbba7 […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 30 noiembrie 2009, 12:10

    kkturile astea cu topsy le poti marca drept spam. asta si sunt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 30 noiembrie 2009, 12:22

    @zoso
    apoi sa stii ca deja ma scot si pe mine din sarite
    le dau acuma in gura

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 30 noiembrie 2009, 13:01

    Frăţie, semizeu e numai în mintea Andreei Pora, Elenei Lupea, lui Mircea marian şi lui Tolo. În mintea mea Băsescu are o imagine de om bolnav. Nici măcar de dictator, n-are faţă el de asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 30 noiembrie 2009, 13:24

    @Yoda
    asta cu andreea pora doare rau :))
    am crezu ca esti om serios :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Paul
    luni, 30 noiembrie 2009, 13:25

    Cristi, daca merg pe mana ta, si nu se deblocheaza fondurile pentru cercetare pe anul viitor, din ianuarie ma mut la tine la Bucuresti sa ma angajezi pe unde stii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Mynsc
    luni, 30 noiembrie 2009, 14:23

    Fain spus si din pacate adevarat. Mi-e frica sa ma gandesc in ce noua forma de „animal” politic va evolua Basescu dupa alegeri, in caz ca le castiga.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 30 noiembrie 2009, 14:40

    @chinezu: :)
    tot ce ţine de andreea pora este neserios. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 30 noiembrie 2009, 15:28

    Ne plac sau nu trebuie sa recunoastem ca am avut doar trei oameni politici dupa Revolutie: Coposu, Iliescu si Basescu. Restul au fost umplutura.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 30 noiembrie 2009, 15:45

    tind să fiu de acord cu razvanserbu. ca animal politic, cu anumite calități instinctuale mai degrabă, de felul celor care nu se pot învăța/educa, traian băsescu este o figură remarcabilă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 30 noiembrie 2009, 17:02

    @Paul
    iti recomand sa mergi doar pe mana ta la alegeri
    sa te uiti ce prostii zic eu, ce prostii zic altii si sa alegi singur
    ca, zau, cu asta ramai :)

    @Mynsc
    va evolua zici? mie mi se pare ca involueaza mereu si mereu…

    @Yoda
    word! :D

    @razvanserbu, @camil
    bai, nu am ce face decat sa fiu de acord cu voi
    din pacate…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 30 noiembrie 2009, 19:44

    oricine iese presedinte nu e o solutie viabila pentru romania

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. lol
    luni, 30 noiembrie 2009, 22:56

    Chinezule? Semizeii au existat sau sunt himere pe care le-am creat noi singuri?. Conteaza mult răspunsul tău, pentru mine, ca sa mă raportez la postarea ta!! Pentru mine, si Nerao si Cezar a fost pe aproape, si au fost aplaudaţi la gros!
    Eu sunt in partea ailaltă cu orice risc!!! Mai bine Brutus!!!!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 1 decembrie 2009, 08:50

    @kosmobil
    sunt perfect de acord cu tine
    din pacate…

    @lol
    am folosit termenul de semizeu tocmai pentru ca m-am gandit exact la ce zici tu
    noi ii cream, noi ii facem sa existe
    si pentru ca suntem teribil de imperfecti, ii facem si pe semizeii astia la fel de imperfecti ca si noi
    nu imi place basescu absolut de loc, ba chiar imi repugna teribil
    ceea ce vroiam eu sa spun este ca, intr-un fel sau altul, noi il facem sa existe asa cum exista
    si toti suntem de vina pentru asta, indiferent ca suntem adoratori basescieni sau anti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. lol
    marți, 1 decembrie 2009, 14:48

    @Chinezu .Răspuns perfect!! Nu scapi de mine ca de un pui de tigru pe care îl creşti. Rămâne intre noi nici dinţi nu mai am , deci pui nu mai sunt de mult, dar pot sa mă bucur când gasesc oameni care gândesc ca mine!! Aşa ca o sa vin mereu acilea!! la matale pe blog :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde