08.12.2016

Sondaj: cat timp ati petrecut la vot?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mizere momente am trait ieri… Adica sa credem ca traim intr-o republica unde democratia este precum aerul ce il respiram si sa vedem cum propria ta tara iti refuza dreptul de a vota pentru ca nu este in stare de mai mult. M-a durut sufletul cand am vazut oamenii aceia cum stateau la cozi imense sa voteze. Dar m-am simtit si mandru. Pentru ca in ciuda imbecilitatii organizatorice a statului nostru, romanii nu au vrut sa se dea invinsi. RESPECT!

Eu am votat la sectia speciala de la Maternitatea Giulesti. Am stat cam 20 de minute la coada. Deci am scapat ieftin… Va intreb pe voi, asa ca sa ne facem o idee, cam cat ati stat fiecare dintre voi la coada. Merci de raspunsuri.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cea mai mare fraudă din România este incompetenţa

Blogul e locul unde pot arata ca-s mai destept decat arat

27 comentarii

  1. luni, 23 noiembrie 2009, 15:45

    Am buletin de Bucuresti, la Drept era gol asa ca mi-a luat 2-3 minute :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 23 noiembrie 2009, 15:45

    Am stat mult. Prea mult pentru 3 stampile. Da’ ma simt bine ca le-am pus … acolo :-) 3 ore, la sectia speciala de la Autogara Filaret.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 23 noiembrie 2009, 15:52

    […] This post was mentioned on Twitter by chinezu and alamar, Irina Ursu. Irina Ursu said: RT @chinezu Sondaj: cat timp ati petrecut la vot? http://sp2.ro/de3874 […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Catalina
    luni, 23 noiembrie 2009, 15:57

    Am petrecut mai putin de 5 min doar pt ca, neavand domiciliul in Bucuresti, ar fi trebuit sa stau la cozi fantastice la sectiile speciale si, dupa mai multe incercari nereusite, am preferat sa fac o plimbare pana la Ploiesti, sa votez la sectia pe listele careia figuram.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 23 noiembrie 2009, 15:58

    deci 4 ore pe ceas. la Paris. Nevasta-mea, japoneza, a concluzionat: it’s romanian.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 23 noiembrie 2009, 15:59

    Social comments and analytics for this post…

    This post was mentioned on Twitter by chinezu: Sondaj: cat timp ati petrecut la vot? http://sp2.ro/de3874

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. andrei
    luni, 23 noiembrie 2009, 16:00

    Eu am votat ieri la Cluj intr-un campus universitar fiind student ce nu are domiciliul in Cluj. Am stat 30 de minute la coada.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 23 noiembrie 2009, 16:00

    cam 10 minute.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 23 noiembrie 2009, 16:09

    5 minute. maxim. in berceni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 23 noiembrie 2009, 16:13

    3 ore si jumatate, pe ceas, in Bucuresti, la Gara Obor. Fara buletin de Bucuresti si pentru ca drumul pana la Galati ar fi fost cam lung.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 23 noiembrie 2009, 16:27

    in Fagaras, mai putin de 5 minute. si era plina sectia de votare la ora 11, dar persoane linistite si care-si vedeau de treaba.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Vasi
    luni, 23 noiembrie 2009, 16:34

    Am stat aproape o ora, dar doar pentru ca nu am buletin de Baia Mare si am votat in sectie speciala. Sotia are si a stat cam 5 minute la sectia unde era arondata. Nu mi s-a parut asa mare fiasco. Probabil erau necesare mai multe sectii de votare speciale, dar majoritatea dintre acestea erau aglomerate de turistii electorali. Sunt celebre raspunsurile date de unii dintre ei ieri reporterilor TV: „ne-a trimis sefu’ „, „am venit sa-l votam pe domn primar” sau ” ca asa am avut chef”.
    Din pacate nu se vrea de catre nici un partid eradicarea turismului electoral. Ar fi extrem de simplu un sistem centralizat electronic, bazat pe CNP-uri pentru identificarea alegatorilor: „Ia sa vedem, ai mai votat… Nu, poftim buletinul de vot si stampila; Da, nenea politistul ia verifica te rog de ce nenea mai vrea sa stampileze” Simplu, daca s-ar vrea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Irina
    luni, 23 noiembrie 2009, 16:34

    nu am buletin de bucuresti.

    dupa ce am trecut pe la gara de nord si pe la drept, am ajuns la o coada ok la fac de sport unde am asteptat o ora iar cand mai aveam 30 de oameni inaintea mea, la 20 30, comisia a anuntat ca la nu sunt prelungiri si ca mai intra maxim 10 oameni.

    deci nu am votat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 23 noiembrie 2009, 17:31

    intre 4 si 5 ore. la sectia de la facultatea de drept. si da, democratia la noi e ca aerul: stii ca e acolo dar nu o vezi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 23 noiembrie 2009, 17:41

    sunt din buc…am fost la scoala…am fost la strada mea…liber…iam dat buletinu…am luat stampila si foile…am intrat…am citit ce scria pe foi…mam gandit:)…si am pus stampila pe foi…am iesit…am introdus foile…si am plecat…cred ca mai putin de 5 minute…
    concluzie…nu esti din orasul respectiv…trezeste-te la 08.00, sa stai la coada din timp…ca sa mai apuci sa votezi pana la 21.00…sau dute acasa…
    la turu 2 nu o sa mai fie probleme…ca nu o sa mai mearga lumea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 23 noiembrie 2009, 18:26

    Cam 3 ore jumatate la sectiile speciale si nici NU am votat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 23 noiembrie 2009, 19:29

    am stat aproape 1 ora. pentru ca m-am dus pe la 5 seara sa votez. cei care u intrat pe la 6 cred ca au stat peste 2 ore…
    am votat intr-un camin de la Spirul Haret. era o camera studenteasca. cu 4 cabine de vot…
    jenant

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Chocollat
    luni, 23 noiembrie 2009, 19:37

    Am stat cam 2-3 minute (maximum 5), pentru ca m-am dus, strategic, la ora 19, cand sectia era aproape goala ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 23 noiembrie 2009, 20:12

    Am stat 1h si 30 min la sectia de votare de la Spitalul Coltea! Peripetiile din carantina electorala le gasiti aici: http://morellam.wordpress.com/2009/11/22/carantina-electorala-coltea/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 23 noiembrie 2009, 20:18

    Am fost primul votant, din secţia la care eram arondat. O spus doamnele de acolo ca trebuie sa merg cu o cafea =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 23 noiembrie 2009, 20:59

    45 de minute, la aeroport, de la 8:45 la 9:30. O coada foarte civilizata :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 23 noiembrie 2009, 21:26

    am fost intr-o comisie electorala, deci am petrecut 18 ore la vot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 23 noiembrie 2009, 23:57

    […] Tweets about this great post on TwittLink.com […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. george stancu
    marți, 24 noiembrie 2009, 01:17

    Domnule Mircea Badea,iti multumim pentru tot ce faci pentru noi.Mereu mi-am dorit sa vad pe cineva si sa aud pe cineva cum ne deschide noua si familiilor noastre aceste orizonturi de cunoastere tribidimensionale austere si levitarea intr-un univers inteligentional care ne uneste intr-o fapta si o savoare a faptei mentionate mai sus.Nu cred ca ne putem ajuta singuri sa iesim din marasmul intortocheat a unor alte mentalitati invechite despre ceea ce este si ceea ce nu este.Am inteles inca o data si poate mult mai mult ce se afla in jurul nostru dar si in jurul celorlalti.Cum am putea sa reactionam corect ,cum am putea sa intelegem atitudinea nesemnificativa pe care o deslusesti cu atata migala si desavarsism.Apreciem tot ce faci dar si ce nu faci si iata ca acum iti multumim si as vrea sa avem siguranta ca si tu si ceilalti de care noi acesti oameni corecti depindem, sa ne insufletiti sa stim si sa cunoastem mult mai mult.Inchei micile mele randuri alaturandu-ma celor mai de incredere voci ale mass-mediei si va uram succes si asa sa o duceti mereu mai departe ca un stindard comun si contemplativ pe paginile de ziar si ecranele de televizor pe care acum le intelegem mai bine si cu mai multa usurinta.Multumim ca existi si ne faci cunoscuta existenta ta.De la tine am invatat sa fiu din ce in ce mai inteligent.Multumesc deasemenea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Daniela
    marți, 24 noiembrie 2009, 01:25

    Chinezule, am impresia ca mai nou te cheama si Mircea Badea :)
    Antevorbitorul meu cred ca a incurcat blogurile :)

    Ontopic, cu buletin de Bucuresti, am stat mai putin de 5 minute. Mai mult a durat drumul pana la sectie si inapoi, pentru ca m-am mutat intre timp in celalalt capat al orasului. Dar m-am simtit obligata pentru prima oara sa votez.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 24 noiembrie 2009, 09:15

    multumesc tuturor celor care au votat la sondaj si care v-ati spus pataniile
    sunteti niste minunati! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 24 noiembrie 2009, 10:47