03.12.2016

Voi cat ati plati ca sa puteti vota?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Oricat de ciudata ar parea intrebarea din titlu, ea provine din realitatea in care ne scaldam cu totii. Pentru ca se refera la romanii din strainatate.

Am vorbit zilele astea cu mai multi prieteni care stau prin mai multe zone ale lumii. Si i-am intrebat daca o sa mearga sa voteze. Marea majoritate a zi ca da, cum dracu mai, ce intrebare e asta, dar au fos cativa care mi-au spus ca nu merita sa plateasca cateva zeci de euro ca sa isi plateasca drumul dus-intors pana la sectia de votare. Caci, stiti doar, sunt putine sectii de votare in afara Romaniei.

Cel mai mult am auzit suma de 80 de euro ca ar trebui sa o plateasca cineva care vrea cu tot dinadinsul sa  se deplaseze cateva sute de km ca sa voteze.

Voi ce ziceti, ce suma maxima ati fi dispusi sa platiti ca sa mergeti sa votati?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Singura intalnire electorala la care am fost in campania asta

Bai, Geoana, zau daca ma meriti…

17 comentarii

  1. duminică, 22 noiembrie 2009, 10:35

    Zi-mi ca nu vrei sa-ti raspund eu :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 22 noiembrie 2009, 10:35

    depinde de alegeri. pentru europarlamentare nu stiu daca as da mai mult de 10 euro, pentru parlamentare maxim 20, pentru prezidentiale as da un cal pentr-un regat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 22 noiembrie 2009, 10:38

    Undeva la vreo 100 km de Sofia se afla o universitate Americana unde se organizeaza astazi o excursie catre ambasada. Nu stiu exact cat platesc dar e de admirat faptul ca au inchiriat un microbus si vin si romanii de acolo sa voteze :)
    Personal nu as da 80 Euro sa ma deplasez la vot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 22 noiembrie 2009, 10:41

    As da 80 de euro sa cimentez usa casei lui Dan Dumitrescu! Ok, o sa-i pun si un ghiveci cu muscate la geam :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 22 noiembrie 2009, 11:18

    […] This post was mentioned on Twitter by chinezu and chinezu, Bogdan Antohe. Bogdan Antohe said: Unii chiar platesc pt a vota azi RT @chinezu #euvotez Voi cat ati plati ca sa puteti vota? http://bit.ly/4AwWeY […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 22 noiembrie 2009, 11:46

    Mai intr-o situatie in care chiar ar merita, as da cat ar fi nevoie… in situatia de fata…. undeva intre 100 si 200 E(oricum daca stau sa gandesc tehnic si eu am dat vreo 100 de lei ca sa votez pentru ca in mod normal nu trebuia sa ma intorc de la bucuresti decat pe weekendul viitor).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 22 noiembrie 2009, 12:05

    Unii au platit mai scump ca noi sa putem vota astazi da’ pe de alta parte nu vreau sa o dau in patetisme. As plati un bilet de transport in comun din tara respectiva pana la cea mai apropiata sectie de votare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 22 noiembrie 2009, 12:08

    Nu e neaparat vorba de bani cat de timp. Teoretic eu ar trebui sa merg 300 de km dus, 300 intors. Bonus doi copii mici in masina.
    Practic aleg varianta scurta si dau o fuga pana la consulat in tara vecina si votez:-)
    Ce ma impinge la vot? Sila de actualul plus convingerea ca daca nu votam, nu schimbam. Ma refer la mentalitate, nu la partide, candidati etc. Statul acasa costa mai mult decat aia 80 de euro de care zici tu mai sus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 22 noiembrie 2009, 12:28

    poate ar trebui introdus votul prin corespodenta, asa cum fac alte tari.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Wasserstoff
    duminică, 22 noiembrie 2009, 12:55

    Ar fi trebuit sa platesc cam 20 de euro dus intors, dar am considerat ca nu merita efortul, mai ales ca nu as fi votat niciunul din primii 5-7 candidati.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 22 noiembrie 2009, 13:00

    în legătură cu problema discutată, cred că ar trebui introdus votul online, ca alternativă la deplasarea la urne, pentru situațiile descrise mai sus

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 22 noiembrie 2009, 13:23

    Wasserstoff – nici candidatul meu nu e in plutonul fruntas. Sa zicem ca votez cu speranta ca la urmatoarele alegeri vor exista mai multi Remus, Eduard etc. Care nu sunt candidatii ideali, nu au cine stie ce carisma, campanie sau experienta politica, sunt chiar f. funny pe alocuri:D, dar sunt dintr-o alta generatie. Practic nu e o situatie de scheißegal. Votez si in ideea ca macar stric eu votul si nu-l castiga vreunul din plutonul fruntas. Mi-e clar ca voturile celor care nu se prezinta vor fi „redirectionate”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 22 noiembrie 2009, 13:30

    LE (si promit ca plec)- lumea uita de referendumul pentru Parlamentul unicameral. mie chestia asta mi se pare foarte importanta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 22 noiembrie 2009, 16:12

    Eu am abonament pe transportul in comun. Pentru ca altfel as fi avut de platit undeva la $5 pentru excursia cu stampila. yay.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 22 noiembrie 2009, 18:44

    M-am intors. Am platit 160 de km si cateva ore. Imbucurator am stat la coada la vot!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 25 noiembrie 2009, 08:26

    Pe mine m-ar fi costat cam 300 de euro sa ma duc sa votez, ca cel mai apropiat centru de vot e in Melbourne ori eu nu sunt chiar atat de prost, sa cheltui atatia bani doar ca sa votez ..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:45

    ma autodenunt: am facut turism electoral – mi-am dus prietena cu japka la vot… cu o masina „inchiriata” :P deci evident am platit combustibilul pana in comuna natala! nu de alta, dar era pacat sa se piarda un vot atat de „frumos” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde