07.12.2016

Bai, Geoana, zau daca ma meriti…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Bun… Deci Basescu si Geoana in turul 2. Groaznica senzatie am… Pentru ca de mers la vot sigur ma duc. Este, cum sa va spun, o chestie aproape organica la mine faza asta cu votul. In extrem de rarele situatii cand nu am reusit sa ajung la vreun vot, indiferent de miza sa, am simtit ca ceva nu e in regula.

O sa votez cu Geoana. Desi imi va fi extraordinar de greu sa pun stampila pe el. Imi va tremura mana teribil. Dar e singura varianta care imi ramane. Nu am cum sa votez cu Basescu. Nu o sa votez in viata vietii mele cu el. Nici macar in deja folclorica dar perfect ipotetica  situatie in care ar ajunge cu Vadim in turul 2, caz in care nu m-as duce la vot. Asa ca voi vota cu Geoana.

Chiar cred ca Geoana ar fi un presedinte mai bun ca Basescu. Si folosesc „mai bun” cu toata permisivitatea de care sunt in stare la aceasta ora. Adica unde Basescu a fost un ghertoi international impecabil, Geoana va fi un lemn diplomatic inodor, insipid si incolor. Unde Basescu a fost permanent distrugator de echilibru institutional, Geoana va fi un fel de Iliescu, ce se va deranja sa iasa din „borcan” doar cand va simti ca nu se mai poate. Pe scurt, Geoana nu va fi Basescu. Si va fi mai bine…

Numai ca e rau, e foarte rau. E cumplit ca la 20 de ani de la Revolutie Romania sa aleaga intre un bisnitar comunist si un prefacut arivist. Sunt trist…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Voi cat ati plati ca sa puteti vota?

Cea mai mare fraudă din România este incompetenţa

20 comentarii

  1. duminică, 22 noiembrie 2009, 22:38

    […] This post was mentioned on Twitter by chinezu, chinezu. chinezu said: Bai, Geoana, zau daca ma meriti… http://sp2.ro/6dd381 […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Cezar
    duminică, 22 noiembrie 2009, 22:39

    Nu inteleg de ce trebuie sa fie Presedintele foarte distractiv. Eu sunt satisfacut cu un presedinte inodor, insipid si incolor.
    Vreau sa fie un Presedinte neutru. Care sa nu se vada foarte mult.

    Cred intr-un stat minimal. Care sa nu se implice foarte mult in viata mea. Ma descurc bine de unul singur.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 22 noiembrie 2009, 22:41

    Subscriu la tot ce ai spus. Cu aceeasi parere de rau… Din pacate stiam ca se va ajunge la asta, dar parca atunci cand se valideaza situatia, tot simti o palma peste ceafa… Trist.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 22 noiembrie 2009, 22:45

    Sincer, eu nu suport gasca din spatele lui Geoana. Daca il votez pe el, e ca si cand as fi votat acum 5 ani cu Nastase, nu multumesc. Nu pot vota un partid care le multumea minerilor cand au fost in bucuresti. Refuz, si nu pot fi de acord cu tine aici.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 22 noiembrie 2009, 22:49

    @Cezar
    tocmai asta ziceam si eu
    mai bine unul ca geoana, decat unul ca basescu

    @Oana
    mda…

    @cristi
    iti respect dreptul la opinie, asa cum mi-l respecti si tu mie
    si chiar imi pare rau ca nu avem de ales altceva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 22 noiembrie 2009, 22:52

    @Chinezu – mie mi se rupe sufletul, am sperat pana in ultima clipa ca scapam de amandoi din peisaj (Geoana si Basesc). Asta este, inima stransa, turul 2 votam cum consideram mai bine. Prevad o cursa stransa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 22 noiembrie 2009, 22:53

    Macar pentru cele 2 atributii prezidentiale (politica externa si aparare nationala) Geoana are un CV mai bun … in rest, Dumnezeu cu mila! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 22 noiembrie 2009, 23:08

    Mi se pare mie sau nu mai vrea nimeni pe nimeni si toti mergem sa votam „nu Geoana” sau „nu Basescu”? Acesta este de fapt cel mai trist adevar… Macar acum 5 ani existatu sustinatori convinsi ai lui Basescu. Si ce e la fel de trist este ca nu am ne-am straduit indeajuns de mult sa scapam de rahatii astia… Liderii de opinie nu au stiut sa mobilizeze masele sa voteze pe altcineva. S-a mers pe ideea ca s-ar pierde votul. Dar cei care au pierdut am fost tot noi. O sa merg cu cea mai mare sila pe 6 decembrie la vot. Dar ca sa nu vomit de-a dreptul, voi incerca sa scap de Basescu. Sa fim seriosi, nu presedintele conduce tara. Dar am vazut cat scandal poate sa provoace. Si am vazut cat de mascarici poate sa fie. Nu mersi, nu mai vreau.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 22 noiembrie 2009, 23:13

    Dacă măcar pe plan extern vom avea un preşedinte mai bun, tot e ceva. Geoană nu e naşpa, partidul din care face parte e problemul ăl mare. În celălalt caz şi Băsescu şi PD-L e naşpa, ceea ce, cum bine zici, e trist.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 22 noiembrie 2009, 23:15

    astăzi am asteptat 3 ore să votez, la secția specială victor babeș, și cred că cel mai mare câștig este mobilizarea nesperat de mare a electoratului român, semn că nu ne-am pierdut de tot spiritul civic și capacitatea/dorința de a alege și a avea un cuvânt de spus. democrație adevărată fără implicare socială nu prea există

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 22 noiembrie 2009, 23:39

    Dacă ar fi fost Băsescu cu Iliescu în turul doi?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. gabarelo
    luni, 23 noiembrie 2009, 00:06

    Mai baieti, nu va iluzionati, nu il votiti pe Geoana, el va fi, cum ati zis, inexistent, inodor etc.

    Ii votati pe Vanghelie, pe Iliescu, pe Hrebe, …

    Sigur, e dreptul vostru sa va prefaceti ca nu vedeti.

    PS.
    A, si inca ceva, nu te supara : D-l Geoana te merita, cred!
    Nu e chiar asa rau, totusi (el si numai el, fara sotie si soacra, fara Dragnea si Mazare s.a.m.d.)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Cezar
    luni, 23 noiembrie 2009, 00:11

    Geoana chiar e ok ca Presedinte. Si el ca persoana e ok cred.
    Daca ajunge Presedinte cred ca va castiga o pozitie mai importanta in partid si cred ca va putea sa contribuie la reformarea PSD.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. gabarelo
    luni, 23 noiembrie 2009, 00:24

    Cezar,

    Ai uitat cum a astigat in PSD? A reformat pana s-au retras clujenii si a ajuns Vanghelie seful adevarat.

    Geoana e ok, dar nu ca presedinte. Macar limba romana sa o stie, zau!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 23 noiembrie 2009, 01:24

    […] la 20 de ani de la Revolutie Romania sa aleaga intre un bisnitar comunist si un prefacut arivist. Chinezu e […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Alpontos
    luni, 23 noiembrie 2009, 08:35

    e ca si cum ar trebui sa alegi ca ministru …de exemplu… al culturii pe „pitzi” sau pe „care este”…grea alegere… oricum ar fi, ar fi de ras in hohote si plans amarnic…deodata! Offf, si de data asta mi-am adus aminte dureros ca poporul roman a involuat la gradul de „populatia romaniei”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 23 noiembrie 2009, 09:53

    dragilor, ce mai este de zis?
    fiecare o sa facem cum o sa credem ca e mai bine
    unii vom vota cu inima indoita, altii intr-o veselie suspecta, altii deloc
    eu va multumesc ca discutia pe o tema atat de inflacarata s-a facut in termeni politicosi
    caci la ce vedem prin alta parti, asa ceva chiar nu e putin lucru
    RESPECT!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 23 noiembrie 2009, 20:20

    Îmi rămâne să votez cu Geaonă :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 23 noiembrie 2009, 20:20

    Geoană, scz

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 7 iunie 2010, 22:40

    Am votat cu dreapta si m-am temut de stanga mereu. Asta pana sa-mi dau seama ca e naiv cine crede ca dreapta si stanga politica se deosebesc prin ceva in Romania. Ideologia e pentru fraeri.
    Totusi o diferenta exista intre cele doua extreme politice din tarisoara noastra. Cei de stanga fura mai bine cu stanga, iar cei de dreapta exceleaza la furatul cu dreapta. Asa se poate fura uniform de peste tot, fara sa inclinam balanta in vreun fel. Sa traim bine zic!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde