10.12.2016

Ajutaţi-mă să nu bag cenzură pe blog. Merci

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Probabil că am ajuns, ca blogger, în acel punct în care încep să contez cât de cât. Pentru că lumea începe să îmi reproşeze din ce în ce mai des anumite lucruri care le zic aici pe chinezu. Pentru că primesc din ce în ce mai multe „documente”, „informări”, „dezvăluri”, pe care anumiţi oameni de bine mi le trimit pe mail. Pentru că unii au început să îşi poarte războaiele personale aici pe chinezu.

Şi dacă în cazul primelor două categorii zâmbesc autoritar şi îmi văd de treaba mea, când mă întâlnesc cu cea de-a treia mă întristez brusc. Nu pentru că lumea polemizează în commenturi aici la mine. Asta chiar mă încântă, pentru că am de învăţat din discuţiile astea mai mult decât aş vrea să recunosc. Dar mă întristează momentele în care se ajunge la atac la persoană. Mă întristează rău…

Vreau să înţelegeţi că blogul meu e jucăria mea. Pe care, în acelaşi spirit ludic, îmi place enorm de mult să o împart cu voi. Ne mai certăm, ne mai pârâm la mami şi la tati, dar, una peste alta, NE JUCĂM. Serios, e drept, dar tot joacă îmi place să o numesc.

Ei bine, atunci când în joaca asta serioasă a noastră intervine înjurătura şi jignirea, ceva se strică. Ceva nu mai merge. Şi joaca îşi pierde din farmec…

De aceea, vă rog să consideraţi acest post ca pe o rugăminte personală, dar fermă, de a mă ajuta să nu bag cenzura aici la chinezu. Pentru că nu vreau câtuşi de puţin să fac aşa ceva. Dar o să o fac fără să clipesc dacă unii dintre voi o să îmi dea motiv.

Va mulţumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Teatrele din grădinile de vară ale Bucureştiului de altădată

Dear David, about the World Blogging Forum

13 comentarii

  1. miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:35

    […] This post was mentioned on Twitter by chinezu and chinezu, Mircea Popescu. Mircea Popescu said: Zi drept, io ti-am fost muza ? @chinezu Ajutaţi-mă să nu bag cenzură pe blog. Merci http://sp2.ro/7f4a0b […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:36

    „pe care le zic”, chinezule drag. Care esti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:37

    E inevitabil să ajungi la cenzură. Cel puțin din respect față de cei care îți iau joaca în serios. Pentru că unii prea o iau în bășcălie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:38

    Corect, altfel ar fi ipocrit sa blamam atitudinea anumitor bloggeri fata de WBF.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:38

    Foarte bine! Ca de prosti is pline coclaurile si oglinzile personale, nu ni-i trebe si pe globuri. Deci daca e cazul, arde-i fara mila, ca se oftica ei, si… intr-o buna zi… poate… lucrurile se vor schimba in tara asta!

    Bine, la vremea aia noi vom fi morti demult.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:39

    deci da ! pe poatat lui fiecare face ce vrea muschiu’ lui ! cine nu intelege sa-i fie de bine ! refulatorii la canal !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:08

    @Mircea Popescu
    vezi, de aia e jucarie, ca gresesc si imi chiar place sa gresesc :D

    @Lars
    problema nu e ca unii iau treaba in bascalie
    ci ca o iau prea in serios…

    @vecinadeblog
    iarasi WBF??? credeam ca am scapat de el :))

    @Groparu
    cum le combati tu nenicule… :D

    @dan ghemes
    daca si de la targu mures se vede asa, atunci sunt pe calea cea buna :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:09

    daca scrii undeva vizibil un avertisment de genul: „nu injura, nu jigni, nu spama, ca te bag in ma-ta” atunci nu este cenzura

    pur si simplu nu aprobi sau stergi mesajele ce nu respecta cerintele tale minime de bun simt

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:17

    !support

    Aplauze …. aplauze Doamnelor si Domnilorrrr … Chiiiiineezuuu …!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:46

    @chinezu pai credeam ca ai scris asta in legatura cu comentariile aparute la post-ul ala

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. lexy229
    miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:49

    E, e si asta asa o chestie… cenzura ori exista, ori nu exista. Nu poti sa fii intrucatva mort cum nu poti fi oarecum liber.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:07

    Maestre nu cenzura nimic.

    Cititorii tăi, mă refer la cei care te citesc cu plăcere (oi fi şi eu unul d-ăla, mai ştii?) vor cenzura ieşirile neadecvate ale celor care citesc cu fere sub limbă cele ce scrii şi gândeşti. Uite eu mă angajez să protejez (în limita timpului) logica şi coerenţa discuţiilor de aici miştocărindu-i pe cei mai retardaţi dintre noi. Nu sunt singurul, vor fi şi alţii, oameni de treabă, oarecare, pe care nu-i cunosc. Tre să protejăm oazele de normalitate atâtea câte sunt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. lol
    miercuri, 18 noiembrie 2009, 22:16

    Bre este o prelungire a casei tale, da virtuala, blogul, si daca cineva nu îmi respecta casa îl cotonogesc!! Sunt simplist dar asta este părerea mea!! Cine nu respecta aceasta minima decenta AUT!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde