11.12.2016

Acum ii fac reclama lui Remus Cernea

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Cei care vreti sa imi spuneti ca am folosit gresit cuvantul „decat”, nu va mai obositi. Ori puteti intelege ca am facut o caterinca, ori puteti crede ca sunt anagramaticos. Decat decizia voastra…

Nu il cunosc personal pe viitorul fost candidat la presedintia Romaniei, Remus Cernea. L-am urmarit asa cum ii urmaresc pe toti cei care au intrat in cursa asta nu ca sa ajunga la Cotroceni, ci ca sa castige fiecare ce si-a propus in barba. Scriu acum de el pentru ca a survenit asa zisul incident de la Cluj Napoca, atunci cand Remus Cernea a vrut sa participe si el la dezbaterea dintre Basescu si Antonescu si nu a fost lasat.

Cernea zice ca, astfel, s-au incalcat niste principii democratice. Eu nu contest asta (caci cine sunt eu sa stiu atat de bine Constitutia), dar imi permit – constitutional – sa pun decat o intrebare. Ipotetica, fireste.

Daca eu as fi organizat dezbaterea si as fi decis, ca asa am vrut eu, sa nu il invit pe Remus Cernea sa participe, pentru ca asa am vrut eu, organizatorul, ce drepturi constitutionale i-am incalcat? Ce lege ma obliga sa il las sa participe daca eu nu vreau sa il las sa participe? Sunt un ghertoi, evident, daca procedez asa. Dar nu m-am prins nicicum ce prevederi constitutionale am incalcat…

Decat atat am intrebat. Ma scuzati ca sunt praf constitutional…

PS. Intrebare ajutatoare: de cate ori „datul afara” din emisiune l-a ajutat la reclama raportat la situatia ipotetica ca ar fi ramas in emisiune? Da-i pace, nu raspundeti…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Domnule presedinte, sunteti un mare jeg

Ce mişto este un gest mişto făcut de un politician

22 comentarii

  1. duminică, 15 noiembrie 2009, 21:45

    Stai bre, pai asa o sa zica si unguru ca nu a fost chemat si becali si mustaciosu ala independent! E o prostie .. si la tv daca vreau sa fac eu mogulu o emisiune invit pe cine vrea muschiu meu! Acolo au fost la singurul hotel de 5 stele din Cluj si la dezbatere e invitat cine a vrut organizatorul sau .. daca un jucator nu-l vrea pe altul, ori nu vine ori se renunta la ala. Nu cred ca exista o lege, adica refuz sa cred asta, prin care toti sa fie obligati sa-i cheme la dezbateri pe toti candidatii!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 15 noiembrie 2009, 21:52

    putini aud ca a fost dat afara din dezbatere, multi l-ar fi vazut alaturi de ailalti doi si ar fi aflat de el – ar fi avut o expunere de mai lunga durata. si ma refer aici la persoanele care nu prea au legatura cu online-ul si stiu numai ce vad pe la tv.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:01

    „Decat atat am intrebat”
    Măi Chinezule…chiar aşa?!
    Nu răspunde, că tot nu prea răspunzi nimănui, dar măcar corectează mizeria

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:05

    @irongates
    si zici ca pui pariu ca am gresit si ca nu am vrut io intentionat sa scriu asa?
    nu raspunde, ca tot nu te-ai prins din prima
    si mizeria ramane
    pe principiul blogul meu, mizeria mea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:10

    l-am întâlnit pe remus cernea personal, pot spune că e un tip simpatic, proaspăt, cu viziune. bineînțeles, nu are nicio șansă în disputa electorală, din motive evidente. iar în problema cu neparticiparea la dezbaterea de la cluj, nu cred că are dreptate. dacă ar fi fost îndepărtat dintr-o piață publică, într-adevăr. dar marea „confruntare” antonescu-băsescu s-a desfășurat pe teren privat, deci orice comentarii sunt de prisos. eu ca organizator chem pe cine vreau la mine acasă. e simplu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:12

    „imi permit sa pun decat o intrebare” ?!?!?!?!?!?!?!?

    wtf?! `decat` o intrebare?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:13

    @Stefan Murgeanu
    nu si tu, brutuuuuuuuus
    ce dracu, mai, fac si io decat o gluma si tu in loc sa comentezi cu #decatoreplica ma iei cu DEXul :))
    proaste glume mai fac, e clar :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:13

    Social comments and analytics for this post…

    This post was mentioned on Twitter by chinezu: Acum ii fac reclama lui Remus Cernea http://sp2.ro/566d5c

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:18

    pai Cezare, ma doare urechea cand citesc de astea si nu ma amuza deloc faza cu #decatoreplica (si mai nou #haded) dintr-un motiv simplu: agramatii oricum nu isi dau seama ca sunt vizati, iar cine a citit mai mult de o carte in viata, resimte aceste gerseli ca pe niste zgarieturi

    go doctor :D :)))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:20

    @ Stefan Murgeanu
    ai si tu dreptate…
    dupa cum spuneam
    am incercat si io o gluma proasta
    numai ca acuma imi dau seama ca daca tot facem glume de astea, poate ramanem cu ele
    promit sa nu mai fac…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:24

    Cum s-a băgat prea mult în seamă cu ocazia confruntării de la Cluj, am aflat că stă cu părinţii. Aşa că mai ştim ceva „util” despre el. Cine s-a chinuit să afle unde, cum şi cu cine stă Remus Cernea?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:25

    man, esti tare :)

    daca ajunge doctorul in turul doi, il votez :))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 15 noiembrie 2009, 22:39

    Ma pregateam si eu sa te ciufulesc :)))) Dar ce promisiune frumoasa :X

    Oricum… pana una alta… eu cu cine votez? Exista macar un om in tara asta care chiar isi doreste sa iasa cineva anume sau toti merg pe sistemul raului cel mai mic?

    Remus Cernea o avea intentii bune, nu neg, dar din pacate intentiile nu sunt de ajuns…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. lol
    duminică, 15 noiembrie 2009, 23:15

    Sa mă treci si pe mine la ghertoi. Daca eram in situaţia sa decid eu, cu tot respectul pentru domnul Remus Cernea nu îl invitam in platou. Ne jucam cu soarta tarii azi. Iar cei care sunt chemaţi sa o decidă nu sunt cei cu 0.05 la suta susţinere. Oricum suntem bramburiţi de nu se poate!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 15 noiembrie 2009, 23:34
  16. luni, 16 noiembrie 2009, 00:24

    Eu cred ca nu e cazul sa discuti de Constitutie aici. Mai sunt si niste documente internationale (e drept, multe dintre ele nu au caracter de lege) printre care si carta drepturilor omului de la UN si alte cateva.

    Nu cred ca Remus a zis vreodata ca s-a incalcat Constitutia. El a zis ca e pusa in pericol democratia si ca sunt uncalcate libertatile personale.

    Cezar

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 16 noiembrie 2009, 00:50

    @ Cezar
    cu ce sunt incalcate aici drepturile omului? pe proprietatea mea invit pe cine vreau eu, cand vreau eu – asta e un drept al omului ;). nu e nimic de discutat aici.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 16 noiembrie 2009, 01:31

    S-au „incalcat” reglementarile audio-vizuale privitoare la prezenta candidatilor in timpul campaniei electorale. E un intreg pomelnic si cu regulile astea. Cu toate ca e cu dus si intors, inca n-am stat sa adun timpii de antena pe toata campania, plus ca se aplica mai mult la televiziunea publica… N-a fost la dezbaterea asta, a fost la altele, deci mare lucru nu i s-a incalcat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 16 noiembrie 2009, 09:58

    Fă-i liniştit, că nu-l bagă nici dracu-n seamă! Sau mă înşel, şi diavolul îi acordă o oarecare atenţie…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 16 noiembrie 2009, 10:03

    Chinezu … n-am citit si retul commenturilor, dar m-am oprit la al 2 lea care se crede destept cu „decat” … Bai nene, astia n-au cultura deloc? :))

    Eu, sa zicem, am vazut „Decat o revista” .. probabil ai auzit de ea, iar tipul de acolo a explicat farmecul expresiei, care desi e incorecta e magica! Ma rog … butonati google-ul!

    P.S. Proiectul Decat o revista e chiar misto ( http://www.decatorevista.ro/ ), dar ma dispera ca-i Dobrovolschi pe coperta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. verde
    luni, 16 noiembrie 2009, 22:26

    Important e cum gandesti si cum traiesti! Sa ii permitem intrarea in politica a unui om tanar, nepatat de comunism si dezintersat financiar! Remus Cernea este alternativa! Ne-am saturat de minciuni si vorbe goale. Remus Cernea este persoana care nu vrea sa para ceea ce nu este, nu joaca teatru! Remus Cernea este interesat de capacitatea omului, de felul in care gandeste, NU de viata personala! Lui Remus Cernea i s-a luat dreptul la exprimare! Unde este democratia? http://www.remuscernea.ro

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. banana