11.12.2016

Intrebare: Ce motiv ai sa nu il votezi pe Basescu?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am fost intrebat intrebarea din titlu de catre cineva, cu o candoare care in loc sa ma enerveze m-a distrat teribil. I-am raspuns ca, fireste, as putea scrie o carte gen DEX in care sa precizez motivele pentru care sa nu il votez pe marinar. Dar ca, de asemenea, nu asta este nici pe departe telul meu in viata.

Totusi intrebarea este, in toata simplitatea ei, extrem de interesanta. De aceea va invita la un exercitiu: va rog sa imi spuneti doar UNUL din motivele voastre de a nu-l vota pe Basescu. Cel mai important motiv. Merci.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Despre cum şi-a ratat Băsescu şansa să mă tundă

Cum explici unui copil de 5 ani ce e politica?

35 comentarii

  1. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 12:30

    Ca eu nu am casa de 1 mil de euro! Scurt si la obiect!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. calinvd
    sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 12:34

    Pentru mine fericirea nu e in bani sau lucruri. Mie nu-mi place de el pentru ca joaca teatru , e un mincinos si nu stie sa colaboreze cu nimeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. gbonline
    sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 12:35

    Motivul principal pentru care NU il votez pe Basescu este starea in care a ajuns Romania sub „patronajul” lui. Sigur, se poate da vina si pe restul politicienilor, insa, eu consider ca restul politicienilor au ajuns la gradul asta de nesimtire avand ca model nesimtirea si incapatanarea presedintelui. (pe sistemul romanesc, daca el face eu de ce sa nu fac).

    Toate Guvernele care au fost de cand este el presedinte (in afara de cel actual), au avut de suferit din cauza incapatanarii lui.

    Eu nu stiu foarte multa politica, dar din cate stiu un politician bun stie cand trebuie sa mai lase de la el, sa faca concesii. Traian Basescu nu stie asta.

    (De altii nu spun ptr. ca intrebarea ill vizeaza pe Basescu).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 12:43

    doar ca e mitocan e destul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 12:58

    nu imi mai inspira incredere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. horia
    sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:04

    E incapabil sa reprezinte interesele romanilor in politica externa. Nu stie si nici nu-l intereseaza. Are o singura miza: haita lui sa ramana la putere

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:13

    Toate motivele de mai sus, plus motivul principal pentru care nu l-am votat in 2004: il cunosc. Din 1991 sau 1992. Nu are niciuna din calitatile necesare unui sef de stat. Sau cum am spus in 2004: „poate sa cistige alegerile, dar nu poate fi presedinte”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:29

    Sint intreg la minte!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:04

    Nu mă reprezintă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. eliza
    sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:30

    ma enerveaza

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. lol
    sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:50

    Este paranoic! Si ca sa fiu coret nu este vina lui! La unii comandanţi de nava se instaleaza paranoia:
    1)din cauza curentului electrostatic care se înmagazinează in corpul metalic al navei si care afectează creierul.
    2)pe mare comandantul este dumnezeu, popa, medic si aşa trebuie. Unii când revin la uscat uita ca asta este valabil numai pe mare, se cred in continuare Hristos gornistul.
    3) asta este boala profesionala fără leac!!
    Precizare: Breasla comandanţilor de nave este una pe care o respect. Majoritatea sunt oameni minunaţi, bărbaţi de bărbaţi. Dar ?????????

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:25

    E prefacut, viclean, perfid. E genul de om capabil sa faca lucruri murdare fara sa-l mustre constiinta, ba chiar sa le prezinte ca fapte marete (eventual sa verse si o lacrima:P)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:59

    Eu nu îl votez pe Băsescu deoarece şi-a bătut joc de ţara asta, analiştii de la Fondul Naţional de Investiţii (FII) au anunţat cu 2 ani înainte că România va intra în criză economică. El nu a făcut nimic, a preferat să intre în criză economică şi cei care au bani şi ei, politicienii să dicteze tot ce vor în stânga şi în dreapta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:14

    Romania a ajuns in varful pixului sau. Nu mai e nici un domeniu unde sa-si poata face treaba instruiti/care cunosc problemele. Nu, au rezolvare de la marinar. Omul deci distruge Romania usurel si sigur. D-aia nu-l votez.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:53

    pt ca daca nu imi poate da alta viata, nu merita sa nu il las sa isi bata joc de asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:58

    @calinvd: stai linistit, ca a colaborat el pe ascuns cu destui

    @gbonline: adica? in ce stare era Romania inainte sa fie Basescu presedinte si-n ce stare e acum? Hai totusi sa nu dam vina pe el pentru criza, e o chestie pe plan mondian, care e pana la urma pe sfarsite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:02

    Pentru ca in 15-20 de ani imi poate garanta o viata normala, cum mi-a garantat-o si pe asta ( acum 4 ani zicea chestia asta ) si inca nu „TRAIESC BINE”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:02

    Ca a tradat de prea multe ori. Inclusiv pe noi, cei care l-am votat ultima oara.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:31

    Motive ar fi multe, dar pentru cazul de faţă am unul suficient. Nu mă duc la vot pentru că în timpul pe care l-aş petrece acolo am chestii mult mai interesante de făcut. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:45

    5 ani de mandat sunt destul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:12

    „Marea Neagră, lac rusesc”…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:25

    Pt. ca in istoria Romaniei nu se cunosc cazuri in care prostituatele unui conducator ajung sa conduca ministere si sa isi bata joc de buget, demonstrand probabil in partid ca sunt mai „barbate” decat ceilalti lideri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:43

    nu merg la vot nici mort

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:50

    pt ca nu a luat masuri adecvate pentru a evita cat de cat criza economico-financiara

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:19

    Daca nu mergeti la vot, faceti o mare prostie, mai mare decat cea in cazul in care l-ati vota pe Base. Duceti-va si votati pe oricine, incat sa nu poata imbecilii sa isi atribuie voturile voastre, ale astora care NU VA DUCETI LA VOT !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. duminică, 15 noiembrie 2009, 04:17

    Nu il votez pe Basescu pentru ca (inca) imi iubesc tara.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. duminică, 15 noiembrie 2009, 14:27

    Declaraţia dintr-o conferinţă de presă de prin ’99 de la Braşov. „România nu are nevoie de autostrăzi”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. duminică, 15 noiembrie 2009, 16:30

    pentru ca n-a gasit alta modalitate de a o „aranja” pe fie-sa decat prin politica. Luxten-ul nu era suficient.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. Maryyy
    luni, 16 noiembrie 2009, 23:01

    e simplu !
    nu l-as vota daca ar fi genul candidatilor Geoana si Antonescu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 17 noiembrie 2009, 11:10

    este un dictator, daca nu faci ce zice el, iti da in cap

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 17 noiembrie 2009, 11:10

    nu vrei sa scrii dictator sau ce?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. iuliana
    marți, 17 noiembrie 2009, 13:45

    Eu il voi vota pe Basescu este singurul care merita sa fie in continuare presedintele nostru, nu are cine sa il inlocuiasca, nu merita nici unul din toti contra candidatii lui.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. cristina
    marți, 17 noiembrie 2009, 20:00

    Chiar ce motiv?Mai bine ne uitam cat a crescut Romania in 5 ani, si trebuie sa recunoastem ca Base mai merita inca un mandat.Bataie cu coruptia nu am vazut in ultimi 20 de ani.Daca mai sta inca un mandat a terminat cu infectii coruptii si imbuibatii astia.BASESCU PRESEDINTE!!!!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. adrian
    marți, 17 noiembrie 2009, 22:24

    Sunt foarte multre motive pentru care am sa-l votez!
    BASESCU PRESEDINTE!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde