02.12.2016

Cum explici unui copil de 5 ani ce e politica?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ziceti voi ce vreti, credeti voi ce vreti, dar vin uneori momente in viata cand trebuie sa te intrebuintezi serios ca sa reusesti sa iesi cu fata curata. Vi s-a intamplat si voua, nu va mai dati raniti…

Mara mea m-a sunat (caci doarme in weekendul asta la bunica ei) pe telefonul fix. Va redau convorbirea, ca sa nu avem discutii:
– Tati, ce inseamna politica?
– Aaaaaaaa… Pai politica inseamna… este… politica inseamna nenii aia la care se uita tati la TV.
– Aha. Bine, ciao.
Si a inchis.

Habar nu am daca am raspuns bine sau nu. Voi ce ati fi zis? Sau, better yet, care ar fi cel mai bun raspuns in aceasta situatie? Acuma sa va vad :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Intrebare: Ce motiv ai sa nu il votezi pe Basescu?

Domnule presedinte, sunteti un mare jeg

17 comentarii

  1. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:11

    politica este chestia aia cand unii promit si alti cred:D…iar aia care cred ii injura pe aia care promit:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:13

    politica e facuta de oameni rai. scurt si la obiect, pe intelesul fetitei :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:16

    „Tati stii ce inseamna politica?Stii tu desenele alea cu Tom si Jerry cand Jerry incearca sa pape bucata aia de jambon si Tom incearca sa-l prinda pe Jerry si sa ramana si cu carnita? Aia inseamna politica.Cand se cearta, si se lupta, si se bat ei doi inseamna ca fac politica”
    Cred ca asta i-as fi spus.Bine…e greu de spus pentru ca acum,dupa ce am gandit convorbirea ta, e usor de raspuns.Dar atunci pe moment, chiar nu stiu ce as fi raspuns.Luat asa…ca din oala. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:18

    Sincer sa fiu inca nu sunt in situatia asta dar nu cred ca e vreo modalitate de a face un copil de 5 ani sa inteleaga politica. Copii sunt mai destepti si nu stau sa se chinuie sa inteleaga aberatiile politicienilor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:19

    @robbie, dar tata de ce se uita la oamenii rai de la tv? tati chiar iti plac oameni rai?

    @chinezu raspunsul tau e perfect :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:23

    Spune-i că politica este un joc,jucat de oameni mari,în care câştigătorul ajunge conducător.Dar nu este ca la „Nu te supara ,frate!” ,pentru că ei se supără unii pe alţii şi mai ales pe cei ce trişează şi mint.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:25

    Social comments and analytics for this post…

    This post was mentioned on Twitter by chinezu: Cum explici unui copil de 5 ani ce e politica? http://sp2.ro/244585

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:43

    poate ca e sambata seara si am lasat io garda un pic jos
    dar din ce ati comentat voi aici imi dau seama ca am un noroc formidabil
    pentru ca sunt citit de niste oameni formidabili
    respect!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 15 noiembrie 2009, 00:00

    O chestie urat mirositoare…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 15 noiembrie 2009, 00:04

    Mai am una. Ca asa-ti vin…in timp. :)
    „Tati politica e atunci cand eu iti spun de ce trebuie sa fii cuminte si te rog sa fii cuminte, iar tu incerci sa-mi explici de ce nu poti sa fii cuminte.” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 15 noiembrie 2009, 01:57

    O, Doamne, chiar n-as sti sa-i explic asta unui copil fara sa injur.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Adrian SM
    duminică, 15 noiembrie 2009, 09:00

    Copiii de azi… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 15 noiembrie 2009, 11:02

    „Tati, politica e aceea in care oameni mari promit ca vor face lucruri frumoase dar nu se tin de cuvant. tot politica este faptul ca unii oameni mari se cearta la televizor care sa devina cel mai mare conducator. Dar tati, punerea in functii inalte a celor ce nu merita si ascunderea faptelor rele ale rudelui de catre conducator, nu se mai cheama politica ci necinste iar acela nu mai merita sa ne fie conducator. Ai inteles?”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 15 noiembrie 2009, 12:32

    politica e ca un balon plin cu aer: moale și fără conținut

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 15 noiembrie 2009, 12:32

    Politica este minciuna; si-o sa inteleaga, Mara ta, te asigur! :) M-ai facut curios, mi-ar placea sa stau o data de vorba cu Mara (poate si pentru ca am fost si educatoare), sa-i iau un mini-interviu … :); Ce zici? aaa… si fratiorului ei; :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 15 noiembrie 2009, 12:42

    Politica iaşte când Tom şi Jerry în loc să se bată fac un guvern împreună.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 16 noiembrie 2009, 01:01

    @Bogdan Parcalab chinezu i-ar fi raspuns ca vrea sa-i transforme in oameni mai buni, de aceea mai este supranumit si SuperChinezu (sau ceva de genul) :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde