04.12.2016

Ce sa ii intreb eu pe politicieni? Dati-mi o mana de ajutor

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Daca m-a invatat ceva experienta mea bloggeristica de pana acum cu chinezu.eu, apoi sa stiti ca am invatat ca am niste cititori minunati, de la care am invatat mult mai mult decat imi place sa recunosc… Am avut niste comentarii la anumite postari de stateam si ma uitam ca prostu cata dreptate are cea/cel ce a comentat. Am primit si scatoalce de la voi, in cvasimajoritatea lor perfect meritate. Am primit si laude de la voi, in cvasimajoritatea lor perfect meritate :D. Dar, zau, am invatat enorm de multe de la cititorii mei…

Bun. Nu prea stiu ce mi-a venit cu momentul asta necaracteristic de sinceritate… Poate ca am amanat cam prea mult sa va multumesc voua, cititorilor mei, pentru ca sunteti alaturi de mine si acum o fi venit sorocul. Nu stiu de ce… In fine, am facut-o si asta este…

Buuuuuun. Acest moment oarecum patetic fiind depasit, sa aterizam din nou in realitatea dura: am nevoie de ajutorul vostru.

Pentru ca maine, adica duminica 25 octombrie, de pe la 0ra 10, o sa fiu in studio la Antena 3, unde vom discuta ce se mai intampla prin politica noastra. Vor fi invitati de la mai multe partide, nu stiu exact de la care sau cine vor fi invitatii.

Rugamintea mea pentru voi este sa imi spuneti ce as putea sa ii intreb io pe politicienii care vor fi maine in platou la Antena 3? Dar va rog sa va ganditi la o intrebare generala, care sa se potriveasca la marele fix si pentru un PSDist, si pentru un PNList, si pentru un PDList etc. Ca doar, nu-i asa, nu facem distinctie intre ei…

Merci anticipat.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Diacriticile pe pe blog ca default

Nici eu nu mai stiu la cati moguli m-am vandut

22 comentarii

  1. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 19:12

    Pe PSD-ist sa-l intrebi daca nu le e frica de faptul ca tot mai multi oameni din interior pleaca spre celelalte tabere (Basescu sau Oprescu), tinand cont de faptul ca principalul atu in aceasta campanie pentru PSD era partidul si nu candidatul. Bine, n-o sa-ti zica niciodata ca da, le e frica, dar macar sa vezi daca se schimba la fata ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 19:25

    întreabă dacă Tudor Chiuariu mai agaţă gagici pe net. L-ai putea întreba de ce ii se spune Pulifrici in PNL :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 19:28

    Eu as pune intrebarea postata pe blogul meu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 19:35

    Întreabă-i când mor. Dreacu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 19:39

    PD: voi cand faceti declaratii le facei de buna voie si din convingere sau va constrange Tiranu’ cu tirbusonu la tampla?

    Iar in general eu sunt doar curios cat de mult isi repeta in oglinda declaratiile pentru a nu izbucni in crize de ras atunci cand le produc pe gura.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 19:46

    Cand se apuca efectiv sa faca ceva pentru oameni? ca momentan vad ca lucreaza pentru ei, pentru partide, pentru campanie si alte chestii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 20:12

    De ce nu dez-abrogă legea 18, aia din comunism, cu ilicitul?
    N-are nimic tiranic în ea. Nu te bagă la puşcărie. Te pune să plăteşti contravaloarea bunului pe care nu l-ai fi putut avea, conform venitului tău declarat la fisc.
    Legea fiind valabilă pentru toată lumea, adio cumpărat viloanţe pe numele mătuşii, adio explicaţii gen „din vânzări anterioare” .
    Elegant, simplu, fără nervi, fără adrenalină, intră bani la buget. Mulţi! Nici nu-i nevoie să reduci pensiile nesimţite, să creşti TVA-ul, să pui taxă pe fumat, pe scuipat, pe înjurat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 20:30

    Uite o întrebare pentru toţi trei sau cîţi or fi: care este proiectul de viitor al candidatului lor. Proiectul pentru ţară, fireşte. Şi cam ce are de gînd să facă pentru asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 20:41

    1. cum mai sta treaba cu criza? cum se mai vede criza asta din punctul de vedere al fiecarui partid? bugetele de campanie vor fi tot asa consistente ca si pana acum sau avem buget de criza la campanie? (intreb astea pt ca acu un an la alegerile parlamentare, cand toti erau in criza, toti politicienii nostrii declarau ca economia duduie)

    2. in completarea intrebarii anterioare: mai pariem pe leu? cum apreciaza domnii evolutia cursului valutar in viitorul apropiat?

    3. cum mai e cu legea majorarii salariilor profesorilor cu 50%? care mai e statutul legal in care se afla aceasta lege? (ca doar e lege, ar trebui sa se aplice, a trecut de statutul de promisiune, au ridicat toti mana la votul ei)

    4. mai jongleaza mult cu ministerul tineretului si sportului sau ii mai pasa vreunui partid de asa ceva?

    nu cred ca voi apuca sa vad emisiunea live. ar fi frumos un mic rezumat al intalnirii pe blog pt o citire ulterioara. daca primesc si niste raspunsuri decente la intrebari ar fi exceptional.

    multa bafta la emisiune

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 21:05

    Intreaba-i daca mai au de gand sa manance mult ….ca noi ne-am cam saturat de viata asta de rahat ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Mihai
    sâmbătă, 24 octombrie 2009, 21:58

    In perioada asta, cand o guvernare responsabila s-ar fi ocupat de economie, ar fi atenuat efectele crizei, de ce la noi politicienii nu realizeaza cat de periculosi au ajuns pentru tara?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 22:04

    Care sunt obiectivele propuse pe viitor dacă va ieşi preşedinte candidatul din partidul lor? Tot autostrăzile?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 24 octombrie 2009, 23:33

    Hy la distractie
    Acum este momentul tau Detalii pe http://speedydatinginbucuresti.wordpress.com/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 25 octombrie 2009, 00:47

    Ii poti întreba cat mai au de gand sa arda gazul spontan si sa frece menta la rece…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 25 octombrie 2009, 10:44

    Ai putea sa ii intrebi urmatorul lucru :
    „Cand veti incerca o revenire a marfurilor romanesti in piata mondiala ? O piata de desfacere a marfurilor romanesti in strainatate, mai mare decat acum, ar asigura mult mai multe avantaje si o revenire din criza.”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 25 octombrie 2009, 11:23

    I-ai fi putut intreba multe, daca-i invitau si pe ei in studio! Dar v-au lasat pe tine si pe Camelia Spataru sa analizati ce ne fac politicienii astia!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 25 octombrie 2009, 12:06

    Ai putea să-l întrebi pe moderatorul emisiunii cum a ajuns să te invite pe tine la A3.

    Sau poate ne spui chiar tu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 25 octombrie 2009, 12:22

    intreaba-i cat sa cotizam toti (money) si sa le dam ca sa scapam de ei. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. duminică, 25 octombrie 2009, 13:13

    imi pare rau ca n-am prins emisiunea de la inceput… exista vreo inregistrare?

    Eu i-as intreba, cand au de gand sa renunte la interesele personale si la nepotisme?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. duminică, 25 octombrie 2009, 14:14

    multumesc tuturor pentru sugestii
    dar, dupa cum ati putut vedea, in prima parte a emisiunii nu prea am acut cu cine povesti de astea grele, caci camelia e chiar simpatica :D
    iar in partea a doua, am avut de lucru cu bodu indeajuns sa nu mai am vreme de nimic…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 25 octombrie 2009, 19:48

    cand o sa moara?dom’le eu stiu un blog nou foarte tare http://crizeleluarvinte.wordpress.com ….explica cu maiestrie de ce au ajuns tinerii intelectuali sa alunece de foame spre extreme, blogul e laboratorul unde se coace urmatoarea revolutie din romania, o revolutie a curajosilor, blogul are staif, e scris cu nerv, cu umor, cu o ironie distrugatoare, fara false pudori, in raspar fata de moda, tendintele, atitudinile fetide de azi…..legionarii astia vor sa organizeze atentate impotriva puterii statale, sunt niste dementi decisi sa ucida politicieni…cica au in plan sa-l rada pe Base

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Anonima
    luni, 20 decembrie 2010, 18:17

    Chiuariu agata si acum gagici pe facebook. E disperat burtosul :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde