26.05.2016

O să avem vreodată o femeie preşedinte de stat?

Later edit: Am deschis #femeiepresedinte pe twitter. Hai să povestim şi acolo.

Personal aştept cu mare nerăbdare ca aşa ceva să se întâmple. Adică cel puţin să avem măcar o candidată cu şanse reale la Cotroceni, chiar dacă nu ajunge din prima şef de stat.

De ce zic asta? Hai să facem un exerciţiu. În care voi îmi spuneţi dacă o asemenea idee este SF sau dacă nu sunt singurul care crede că ar fi foarte bine pentru Românica noastră să se întâmple aşa ceva.

Şi pentru că este vorba de un subiect extrem de interesant şi de serios, dau leapşa unui număr mare de tovarăşe şi de tovarăşi, în speranţa că se va discuta cu argumente şi, vorba aia, constructiv pe această temă.

Aş vrea să aud părerile doamnelor Alina Gorghiu, Diana Tusa, Simona Ionescu, Adina Vălean, Gabriela Creţu, Corina Creţu, Crina Dunca, Lucia Verona, Oana Stoica Mujea, Tara Duveanu, New Dada şi ale domnilor Cabral, Arhi, Adrian Năstase, Ion Iliescu, Sorin Oprescu, Crin Antonescu, Andrei Crivăţ, Doc, Mordechai, Vlad Petreanu, Ciutacu, Tiberiu Lovin, Sorin Tudor, Cristian Pătrăşconiu, InconstantIn, Mihnea, Nenea Lars.

Feel free să preluaţi provocarea din titlu ca pe o leapşă. Chiar vă rog, că e păcat să nu dezbatem un asemenea subiect.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Despre Business Club. Interesant, dar mai este loc…

Am cam pierdut parola de la poporul român…

44 comentarii

  1. vineri, 16 octombrie 2009, 10:23

    Primit leapsa! Raspundem, raspundem! Cu mare drag, seriozitate si competenta relativa…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 16 octombrie 2009, 10:41

    Raspuns: 1. In ziua in care femeile in interiorul partidelor vor fi macar un 30-40% de la jumatatea piramidei ierarhice in sus.
    La alegerile uninominale de anul trecut, femeile au fost cam 10% din candidati la PD-L si PSD, si 7% la PNL.
    Poate n-ar trebui sa ne mire ca femeile au ajuns sa fie doar 9,7% din totalul parlamentarilor alesi.
    2. In ziua in care vor disparea macar jumatate din prejudecatile legate de capacitatile de lidearship ale femeilor. Cand o femeie va obtine acelasi respect si autoritate ca un barbat. Si discutia la acest capitol e lunga.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 16 octombrie 2009, 10:44

    […] Chinezu intreaba: O să avem vreodată o femeie preşedinte de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. liviu
    vineri, 16 octombrie 2009, 11:16

    Da, poate Alina Plugaru, Eva Kent, etc,…nu o sa avem o femeie Presedinte niciodata. Trebuie sa fii superom sa invingi sistemul. Avem nevoie de o resetare generala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 16 octombrie 2009, 11:20

    Raspunsul la intrebare este simplu DAAAAAA.

    Problema este ca ai pus putin gresit intrebarea. daca te referi ca in urmatorii 100-200 de ani sa avem o femei presedinte, 100%, daca te referi pentru perioada imediat urmatoare…discutabil.

    PS: Cred ca o sa-ti iau si eu leapsa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 16 octombrie 2009, 11:50

    […] Andreea Esca nu are nicio legătură, Doamne feri! Monsieur le Chinois întreabă dacă o să avem vreodată femeie-preşedinte în România. Aş putea fi maliţios şi să spun că am putea avea din acest dacă va câştiga prin absurd […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 16 octombrie 2009, 12:14

    […] ar fi daca am avea o femeie presedinte? Ca raspuns la intrebarea lui chinezu O sa avem vreodata o femeie presedinte de stat?, dupa cum am comentat si la […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 16 octombrie 2009, 12:28

    Gînd la gînd şi leapşă la leapşă! Da, sunt convinsă că vom avea cîndva o femeie preşedinte şi ar fi bine pentru România să se întîmple asta. Tocmai de aceea am pus şi nume de femei drept posibili candidaţi la preşedinţie în 2014, la leapşa pe care ţi-am pasat-o şi ţie.
    Dar nu cred că va fi foarte repede. De acord cu ce spune aici Medusa. Va fi greu. Societatea românească e oricum misogină, iar femeile lansate în politică în timpul (şi din cauza) lui Băsescu nu fac decît să întărească prejudecăţile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 16 octombrie 2009, 12:32

    O sa raspund, desi e tare grea leapsa asta :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 16 octombrie 2009, 12:34

    Eu le-as vota cu incredere pe: Alina Gorghiu, Diana Tusa, Corina Creţu, dar s pe Tara Duveanu, New Dada; :)

    De ce avem nevoie de o femeie presedinte? Pentru ca femeile sunt mai organizate si mai diplomate, ar putea face putina ordine in haosul in care suntem

    Eu as dori sa avem un presedinte ca doamna Tatoiu de la Oriflame, fosta profesoara de matematica; pentru ca este si desteapta, are experienta celor peste 50 de ani de viata si are si putere financiara, un lucru foarte necesar pentru a intra in politica.

    Iar ca premier sau minstrul de care vreti o propun pe Lavinia Sandru;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 16 octombrie 2009, 12:40

    Ioi, acu’ tre sa si gandesc, dupa ce m-ai certat aseara :D Fie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 16 octombrie 2009, 12:41

    @newdada: de acord ca femeile sunt mai diplomate, organizate(marea majoritate), dar… poti sa dai drumu la un pestisor intr-o mare plina de rechini?

    Javrele comunitare din parlament ar ataca in haita daca ar fi o femeie la putere(si n-ar fi femeia lor.)

    O solutie viabila, dar nu pentru viitorul apropiat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 16 octombrie 2009, 12:46

    Simona Senzual, sau Columbeanca, doar nu te gandeai la cineva din elita culturii romanesti. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 16 octombrie 2009, 13:24

    @ Law daca pestisorul e mic se strecoara printre rechini si daca-l inghite vreunul, iese pana urma la lumina ca-n „Iona” lui Marin Sorescu …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 16 octombrie 2009, 13:37

    @newdada: ce frumos…ca’n basme!

    PS: e pe dracu, dupa primele 10 minute o sa iasa din Cotroceni, terminata. :)

    Intai trebuie imblanziti astia si dupa…o candidata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 16 octombrie 2009, 13:41

    @Law te pui cu Lavinia Sandru?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 16 octombrie 2009, 14:22

    ha! greu subiect! :D insa avand in vedere faptul ca PNL a promovat cel mai mult femeile in functii de demnitate publica, cel mai probabil prima femeie presedinte va fi din partea liberalilor.
    in ceea ce ma priveste, astept o majoritate parlamentara care sa ma inteleaga :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 16 octombrie 2009, 14:23

    […] răspunsul va putea fi afirmativ în ziua în care statutul femeilor în societate se va apropia de cel al bărbaţilor şi statisticile de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 16 octombrie 2009, 14:24

    si, bineinteles, raspund detaliat pe blog in week-end-ul asta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 16 octombrie 2009, 15:17

    @chinezu : cei din urma (de pe lista doamnelor) vor fi cei dintai! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 16 octombrie 2009, 15:18

    De fapt, „cea din urma” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 16 octombrie 2009, 15:38

    […] femei in politica romaneasca… By corinacretu Am refacut putin titlul Chinezului, care ne transmite o leapsa si ne intreaba daca ar fi  posibil ca Romania sa aiba vreodata o […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 16 octombrie 2009, 16:29

    Bine ar fi. Mamaaa ce injuraturi as trage. De placere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 16 octombrie 2009, 16:38

    […] Chinezu îmi propune să mă gândesc dacă ideea unei femei preşedinte ar fi bună. El zice că e. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Diana
    vineri, 16 octombrie 2009, 19:02

    DA.Sunt de acord sa avem o femeie presedinte.Si chiar cred ca o femeie m-ar face sa ma deplasez catre sectia de votare.Am chiar si o propunere:Monica Macovei.Alte sugestii?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 16 octombrie 2009, 19:07

    […] în dezbateri constituţionale grele, am întârziat puţin să răspund unei întrebări pe care a lansat-o Chinezu unui număr relativ echilibrat de femei şi bărbaţi. Nu şi forumistilor de meserie care sunt […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 16 octombrie 2009, 20:32

    o sa avem!
    Cu siguranta!
    peste 100×10 ani!

    decoamdata n-are nimeni curajul sa candideze, iar daca vreuna ar avea tupeul asta, ar fi snopita in a 2-a secunda…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 16 octombrie 2009, 20:46

    @Alina T,
    Dar din ce motiv crezi ca a candida este o problema de curaj!?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 16 octombrie 2009, 21:04

    pentru ca inca ne confruntam cu probeme de rasism, pentru ca romanii desi recunosc raportul de egalitate, inteligenta etc. al femeilor in realitate nu este asa… Romania la acest capitol este 0.

    Spun ca nu ar indrazni o femeie sa candideze tocmai pentru ca nu ar fi lasata, sustinuta si incurajata. Spun asta datorita birocratiei care a prins radacini prea adanci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 16 octombrie 2009, 22:37

    Cu siguranta, nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. sâmbătă, 17 octombrie 2009, 00:28

    […] Vadim si vreo doi-trei independenti. Poate o fi si vreo femeie pe acolo, dar, ca sa-i raspund Chinezului: nici o sansa! Intr-o lume a barbatilor naraviti intr-o politica damboviteana n-are ce sa faca o […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. sâmbătă, 17 octombrie 2009, 12:52

    Ramona Manescu poate fi un nume interesant in 2014.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. duminică, 18 octombrie 2009, 06:10

    Vrem Respect ! Manifest pentru România, pentru viitorul nostru şi-al copiilor noştri… :
    http://sfinx777.wordpress.com/2009/10/18/manifest-pentru-romania-pentru-viitorul-nostru-si-al-copiilor-nostri-jos-basescu-jos-mafia-portocalie-nu-vrem-dictatura/

    Dacă, ei, Băsescu şi pedelacheii sunt uniţi… UNIŢI PRIN TICĂLOŞII, să NE TREZIM, să ne implicăm, SĂ CEREM ŞI SĂ NE IMPUNEM PAŞNIC RESPECTUL, pentru că, NE-AM SĂTURAT !
    TREBUIE SĂ RENUNŢĂM LA… RENUNŢARE ! TREBUIE ! E TIMPUL !!!
    Sibilla

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. duminică, 18 octombrie 2009, 16:19

    Niciodata. Cel putin pana cand generatia noastra va apuca sa imbuce prima paine luata din pensie. Vrei sa hatzani putin mentalitatea boborului? Cum scoti femeia de la cratita si de la facut copii, Chinezule?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. duminică, 18 octombrie 2009, 17:59

    […] Chinezu vrea sa vorbim despre “femeia presedinte”. Eu zic ca peste 5 ani am putea sa avem o femeie presedinte, din pacate nu una care sa ne faca si cinste. Niciodata n-am inteles cine era Lia Roberts si de ce candida, de exemplu. Ce-i drept, pe atunci nici n-aveam drept de vot… Mi-ar fi placut sa o pot vota pe Mona Musca. Cu toate bubele ei, Mona Musca mi s-a parut si mi se pare in continuare una dintre cele mai oneste si bine-intentionate figuri politice de dupa ‘89. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. duminică, 18 octombrie 2009, 18:47

    […] fratele meu chinez bagă şi el o leapşă la sifonărie, o iau şi pe aia la socoteală. Chinezu’ […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. duminică, 18 octombrie 2009, 19:51

    […] Constantin Codreanu, Marius Vladu, Mihnea Georgescu, Mos Califar, Octav Pelin, Sibilla, Dramoleta, Chinezu si Lilick sa ne vorbeasca despre o Romanie a bunului simt si de ce cred ca daca nu facem tot […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. duminică, 18 octombrie 2009, 22:46

    Cred ca ar fi vremea sa scriu si eu un articol; macar maine, daca oi avea timp, ca idei am cu nemiluita …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. marți, 20 octombrie 2009, 08:45

    va multumesc tuturor pentru feedback
    e chiar interesanta discutia

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. vineri, 23 octombrie 2009, 13:57

    O femeie-presedinte cu siguranta ar schimba peisajul trist al politicii romanesti. Am vazut atatia barbati la conducere care nu au facut nimic, macar sa ii dam unei femei sansa sa demonstreze ca poate face diferenta intre mizeria actuala si o tara moderna!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. luni, 2 noiembrie 2009, 14:49

    Basescu nu a facut nimic in ultimii 5 ani.el si camarina lui portocalie sunt groaznici.astfel am o concluzie simpla La Brasov Votam Mircea Geoana!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:02

    Nu prea cred.. Slabe sanse

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. joi, 3 martie 2011, 14:59

    Nu cred sa avem vreodata o femeie presedinte mai ales datorita prejudecatilor adanc inradacinate in mentalitatea romaneasca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde