05.12.2016

Am făcut succes cu #motiune pe twitter

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Da, eu am creat ieri htagul #motiune pe twitter. Zic asta pentru a răspunde şi aici, pe blog, celor care mă tot întreabă de ieri încoace „tu ai fost, băi bulan?” şi care au ţinut să mă felicite pentru geniala ideea pe care am avut-o.

Căci #motiune a făcut mare succes ieri pe twitter. Pe mine m-a pierdut imediat după ce s-a votat moţiunea, aia adevărată, în Parlament, când htagul sărise de 1200 de twitturi.

Buuuun. Am făcut succes pe dracu! Sau, mă rog, faptul că #motiune a prins atât de bine pe twitter dovedeşte cât de slabi suntem, da, cât de slabi suntem noi toţi, cei care încercăm să facem din onlineul românesc un bici care să pocnească.

De ce spun asta, că suntem slabi? Păi ia de aci:

Am intrat pe twitter pe la 10.30, când abia începuseră discuţiile în Parlament. Am băgat un twitt cu htagul #motiune, încrezător fiind că cineva (că doar avem atâţia care fac succese deosebite pe net) sigur crease respectivul htag. Din părţi, evident… Nu era nimic.

Păi unde sunteţi, băi consultanţi politici care vă ocupaţi de comunicarea online? Unde sunteţi, băi bloggeri politici, care v-aţi făcut un renume din asta? Un htag ca ăsta, la un moment istoric, fiind prima moţiune de cenzură post-decembristă ce avea şanse să treacă, trebuia creat şi întreţinut cu multă vreme înainte. Şi mai zicem că nu suntem slabi…

M-a întristat teribil că am făcut succes ieri pe twitter cu #motiune. Pentru că nu e normal să faci succes aşa, de-ampulea, pe nişte găuri imense lăsate de cei ce, teoretic, sunt nişte minunaţi…

PS. Asta cu făcutul de succes mi se pare cea mai hidoasă mostră de furculition din ultima perioadă.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Oda racanilor romani in chiloti si tricouri

Nu aşa, băi bolnavilor!

9 comentarii

  1. miercuri, 14 octombrie 2009, 12:02

    ce-i ăla furculiton?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 14 octombrie 2009, 12:05

    Ai atât de multă dreptate! „Facem succes” sună ca ” facem caca”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 14 octombrie 2009, 14:14

    si cu tot succesul ce l-am facut n-am ajuns in trending topics… pentru c-am fost prea putini si prea dezinteresati

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 14 octombrie 2009, 14:17

    Am observat ca in ultima vreme toata lumea e ocupata de brandingul personal prin facerea asta de succes…din ce in ce mai putini oameni care fac ceva fara sa se gandeasca asa de mult la facem succes

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 14 octombrie 2009, 14:35

    Măcar a ajuns în trending topics?

    P.S. Nu toti bloggerii politici sunt răi, Mihnea de la Codexpoliticus s-a implicat. Dealtfel de-acolo am aflat şi eu de subiect.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Andrei
    miercuri, 14 octombrie 2009, 15:22

    Man, mai iesi si tu din casa. Ce asa mare kkt cu mac ai facut ieri? Ti-a dat cineva un premiu pentru asta? Ti-a iesit vreun ban?

    Iesi un pic din casa, uita-te in oglinda si vezi daca mai ai viata in plm mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 14 octombrie 2009, 15:38

    @Ruben
    o sa iti spun mai pe indelete la berile alea de care tot vorbim :D

    @eftimie
    deci lasa-ma cu mihnea, da?
    ca il bat mereu la poker :))))))))))

    @Andrei
    ca esti nesimtit nu e treaba mea
    da’ cand mai guitzi pe aici, vezi si tu macar sa fii citit macar 27% din ce am scris
    stai linistit ca am o viata mult mai frumoasa decat a ta
    cu toata plt aia cata e

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Marius
    joi, 15 octombrie 2009, 11:00

    Nu ma intreba cum am ajuns pe blogul asta ca nu stiu. Da’ am ramas cu gura cascata cand am citit asta cu „am facut succes pe twitter cu nu stiu ce blabla de tag blabla”. WTF omule… tu mai iesi din casa? Inca mai stai pe mIRC si te bucuri cand „faci succes” pe un canal si ti se mareste accesul? Cati ani ai? 12?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 15 octombrie 2009, 19:56

    […] o pasez lui monsieur Le Chinois (cu speranţa că îmi va răspunde, nu ca data trecută), spre mister Turambarr (cu condiţia că […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde