31.05.2016

Nu e literatură. Dar are piaţă :D

Multă lume mă întreabă de ce mă duc la recitiri.ro. De chichi la bambu, evident că de aia :D Şi pentru că adunătura pestriţă ce se adună acolo ca să nu fie împrăştiată îmi relaxează neuronul meu stropşit de şi aşa mult prea acuta lume în care trăim.

Aşa că, onorat că cei de la recitiri.ro mă onorează cu a fi contemporani cu mine, le dedic foto-satira de mai jos, conştient fiind până în măduva prăselelor că asta nu e de nici o culoare literatură. Dar are piaţă :D

Loveşte viguros cu clickul pe poză dacă vrei să vezi mai bine cât sunt de frumoşi ăştia cu cenaclul :D

Andreea: Stimată adunare, şi tu, măi Adriane, vă mulţumesc să v-a plăcut poezia mea. Deci ziceţi că v-a plăcut poezia mea, daaaa? Mă bucur că sunteţi atât de pătrunşi. Mai ales că io am citit proză, nu poezie. Pfoaiii…

andreea

Alexandru Negrea, acest Spilberg în devenire perpetuă: Multă minte mai am şi io… Să stric bunătate de tehnicolor din aparat ca să filmez la un cenaclu. Poezie îmi trebe mie??? Da’ ce, din poezie poţi să trăieşti? Bleah… În online e banul. Că de acolo am avut bani să îmi iau şi scula asta.

buddha

Adrian Ciubotaru: Cum să vă spun io, fetele mele, ca să nu vă fie greu să mă înţelegeţi? Mă urmăriţi, da, cu atenţie, da? Vă spun cu toată acribia ontologică pe care o reiterez caduc cu orice ocazie fortuită sau nu: poezia sucks proza’s socks!

ciubotaru

Dragoş: Vinul e bun, barul e chiar mişto… Dacă ar şi face ăştia mici ce citesc un pic de linişte… Da’ chiar, copiii ăştia ce vor să ajungă când o să fie mari?

dragos

Ileana: Nu râd de tine, băi Adriene. De data asta nu. Râd de mine, râd de noi, râd de soare, râd de ploi, râd să mă aud râzând, râd să nu m-aud plângând de ce citesc ăştia pe aci…

ileana

Gabi Macovei, dreapta, profund atins de înălţătudinea momentului literar: Mă scuzaţi, dar nu m-am putut abţine. Cum bocancii mei de armată să nu râd când mă gândesc că toată literatura de aici nu face nici cât o copertă interioară de la un singur exemplar de la Codul lu’ Da Vinci? Pot să citesc şi eu, vă rog???

macovei

Newdada, stânga, şoca(n)tă de prima sa prezenţă la cenaclu: Apoi ştiţi ce, io n-am nimic cu voi, da’ din câte văd nici voi cu mine. Aici e dictatură, nu lăsaţi omu’ să vorbească! Data viitoare nu mai vin la voi. Sau vin, da’ nu mai scot o vorbă… Hai, maxim 17…

new dada

Simona Stănescu: Ziceţi că am citit bine? Really? Mda, e clar… Nu vă pricepeţi. Că dacă vă pricepeaţi ziceaţi şi voi că e bună poezia, nu că am citit io bine. Data viitoare dau un twitt, nu mai citesc nimic. Şi poate bagaţi şi voi un RT să vă spalaţi păcatele.

simona

Sorin Tudor: Băi copii, băi ăştia, băăăăăăi! Nu o mai luaţi pe arătură, băi copii! Metafora asta e, pardon my french, o băşină. Băi copii, vă am uite aici la degetul mic. Pe toţi, băi copii! Care mai bagă un pahar de vin, că suntem între prieteni, ce mama dracului, şi vrem să ne simţim foarte mişto, băi loazelor!

sorin

Later edit: Deci având io mintea puţină, acuma îmi dau seama că de vrei 2 luni îl confund ca un mare şi imberb papagal pe Ştefan Alexandrescu cu Ştefan Murgeanu. Drept pentru care fac cuvenita rectificare.
Ştefan Alexandrescu: Ce simpatici sunt ăştia cu cenaclul lor… Şi habar nu au că mi s-a terminat bateria demult şi că mă fac numai că îi filmez. Oricum, nu e mare scofală. Că ăştia sunt artişti şi nu dau două cepe pe chestiuni de astea precum faimă, recunoaştere şi ate de astea.

stefan filmeaza

Alin: Sunt tânăr, doamnă… Alo, doamna, nu se aude? Păi io cu cine vorbesc aici? Alooo, doamna? Lasaţi, doamne, cititul etichetei de pe Pepsi, că suntem la un cenaclu literar, nu la… Doamne, iartă-mă, că am şi uitat ce am vrut să recit…

trei

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Una din ele…

Am scos o carte

34 comentarii

  1. marți, 6 octombrie 2009, 12:24

    Da’ de ce sa tac? daca nu pot … stii cum e treaba cu „ma liberté de penser?
    http://www.youtube.com/watch?v=lJY8fhGTMU0
    Mi-a facut o mare placere sa va vad si offline; see next time … :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 6 octombrie 2009, 12:26

    Dumnezeule! China!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 6 octombrie 2009, 12:30

    lol :))))))) ala nu sunt eu din poza :)

    dar lasa asa :), merci de link :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 6 octombrie 2009, 12:33

    Shi zambiet mari ai pus pi fata mia, uai! :-) Multumesc pentru satira, e plina si invioratoare. Sa te mai vad la cenaclu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 6 octombrie 2009, 12:35

    Mai am de spus 17 vorbe:

    @Andreea: frumos fragment;

    @Adrian Ciubotaru: ai fi mai bun … critic literar;

    @Dragoş: am asa o presimtire ca tu chiar esti critic de meserie …

    @Ileana; frumoasa fata! o Cosanzeana la Recitiri;

    @Gabi Macovei ce-a avut Sorin cu tine aseara?

    @Newdada: de 3 zile incoace, gura nu-ti mai tace …

    @Simona Stănescu tu chiar ai talent mai fata;

    @Sorin Tudor astept cartea, maestre;

    @Ştefan Murgeanu: ai fost acolo??? nu te-am vazut

    @Alin: si mie mi s-a parut tanar; un Eminescu in devenire;

    @Chinezu: tulai Doamna, imi pari ghini ca am cunoscut si eu in sfarsit un chinez ardelenesc;

    @all Felicitari; si ne vedem lunea viitoare;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 6 octombrie 2009, 12:37

    @newdada
    in momentul in care ai tacut nu mai am ce discuta cu tine :D
    same here, same here

    @gabi macovei
    i know, i know :D

    @Stefan Murgeanu
    baaaaaai, nu imi zice ca te confund de cateva luni incoace????
    as fi in stare…
    :))))))))))))))))))))

    @Alin
    hai bai ca ne-ai spart cu talentul tau de recitator :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 6 octombrie 2009, 12:39

    Lasa ca data viitoare vin si eu sa ASIST:) si sa fac poze…si la oameni, nu doar la fete:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 6 octombrie 2009, 12:58

    @ Chinezu,

    Inteleg ca ti-a placut vinul? :P

    @ Sorin,

    Zici ca faci fotografii?

    @ newdada

    cine mai are carte in ziua de azi? :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 6 octombrie 2009, 13:05

    @Sorin

    Azi? Ai carte … nu prea mai ai parte … din pacate …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 6 octombrie 2009, 13:07

    se pare ca va trebui sa vin si eu la una din editiile viitoare :) nu de alta, dar sa faca haz si de mine @chinezu :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 6 octombrie 2009, 13:08

    Vai ce rau imi pare ca nu am ajuns luni…noroc cu foto-satira lui chinezu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 6 octombrie 2009, 13:09

    daca nu putem participa bine macar ca putem gusta atmosfera :D facuta de tine binenteles :))

    provincia mai vrea posturi cu imagini de la cenacluri :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 6 octombrie 2009, 13:10

    Chinezul asta cred ca e … moldovean; dupa cum scrie, e un fel de
    Ion Creanga; nu-i asa ca am dreptate?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 6 octombrie 2009, 13:15

    Newdada e genială! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 6 octombrie 2009, 13:26

    @Buddha m-am inrosit … cred ca de vina e faptul ca sunt nascuta pe 15 ianuarie … astrele-s de vina asadar! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 6 octombrie 2009, 14:07

    ehh si cum sa nu imbratisam si noi tooooata china? toti pt unul!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 6 octombrie 2009, 15:01

    […] Cum a fost ieri la Recitiri? Puteți afla de la Magda, care promite ca va citi și lunea viitoare. Sau puteți vedea cum a a fost, privind prin lentile chinezești. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 6 octombrie 2009, 15:19

    @newdada – ai un răspuns la toate? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 6 octombrie 2009, 15:28

    @chinezu Pozele sunt…epice :)) Textul la fel…are piata :))
    Sper ca vii si data viitoare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 6 octombrie 2009, 15:39

    @Buddha nu, dar imi dau si eu cu parerea …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 6 octombrie 2009, 19:57

    Bai dar ce va mai distrati voi… Domnu’, domnu’, da matale cand recitesti? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 7 octombrie 2009, 10:31

    Mai vine cineva dintre voi, azi la webinarul organizat de Italui si 2parale?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 7 octombrie 2009, 12:39

    multumesc tuturor pentru aprecierile stangaciilor mele foto si de limbaj :)
    de citit pe la recitiri nu prea ma vedeti
    ca am si io un minim simt al decentei :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 7 octombrie 2009, 14:47

    @chinezu apuca-te de scris, fratele meu ardelean si garantez eu ca o sa fii chiar tare; eu te sustin; imi place ironia si auto-ironia (tipic pt Creanga-chiar daca ma repet); deci un autograf, va rog;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 7 octombrie 2009, 17:57

    si Chinezu,
    din respect pentru newdada,
    m-a ascultat
    si de ieri
    pana azi
    a scris o carte:

    http://chinezu.eu/2009/10/07/am-scos-o-carte/

    Deci, @chinezu;
    vreau un autograf digital,
    cu dedicatie speciala
    pt cea care a intrezarit
    talentul de narator moldovenesc al chinezului ardelean!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. joi, 8 octombrie 2009, 09:49

    […] Foto-satiră despre ediţia de luni a cenaclului. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 14 octombrie 2009, 17:40

    […] Atunci cand vorbesti sau auzi vorbindu-se despre poezie, proza, eseu, exercitiu literar, metafore, epitete si altele asemanatoare, pare ca-ti vine sa te-ascunzi sub masa. Nu pentru ca n-ai cu ce sau cu cine, ci pentru ca nu e tocmai un subiect trendy. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 26 ianuarie 2010, 22:17

    […] I’m only going to Recitiri for fun (you can read here Chinezu’s entry on […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 29 septembrie 2011, 06:55

    […] cel de toate zilele … in urma cu cativa ani. Poate cei mai “batrani” ma stiu de aici, de aici , de aici, de aici sau de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. luni, 31 octombrie 2011, 07:54

    […] domnului chinez pentru aceasta instigare la lectura! Imi amintesc foarte bine, de altfel ca l-am cunoscut la un cenaclu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 11:11

    […] I, care va avea loc la Ateneul Român, pe 19 noiembrie, de la 17.00. Eu ultima dată am fost pe 5 octombrie 2009 (vedeți ce rol mnemotic are blogul? ), când l-am ascultat citind poezii pe Gabi Macovei. Dar de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. duminică, 20 noiembrie 2011, 09:37

    Am vb cu Srin deunazi si am inteles ca s-au reluat recitirile; e adevarat?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. duminică, 20 noiembrie 2011, 09:59

    sorin

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde