03.12.2016

Datul în gât la români

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

De-a lungul amplei mele vieţi, am trăit dese momente, mult prea dese, când am văzut oameni, români de-ai noştri, fiind nişte mizerii pe două picioare. Şi care îşi alimentau mizeria asta din te miri ce considerente pentru a face rău cu o voluptate fenomenală şi, pentru mine, dincolo de orice hotare limitrofe ale puterii de înţelegere.

Există mai multe specii pentru care a face rău gratuit este una din valorile supreme de la care se legitimizează. Astăzi vorbesc despre cei care practică datul în gât la nivel de daily task, pe care îl bifează conştiincios, probabil cu conştiinţa lucrului bine făcut.

Îi ştiţi şi voi, îi cunoaşteţi, trăiesc printre noi. Sunt cei pentru care una din marile bucurii ale vieţii lor este să îl vadă pe celălalt de lângă ea/el câzând, contribuţia sa fiind definitorie. Nu au nevoie de motive pentru a face ceea ce fac. Nu au nevoie de strategie. Nu au nevoie de resurse. Ei fac totul cu o naturaleţe şi cu o eficacitate înspăimântătoare. Şi o fac zi de zi.

Cei mai mulţi nu se aleg cu nimic din căderea celuilat. Sau, mă rog, nu înţelegem noi, ceilalţi, cu ce se aleg. Poate că undeva, într-o cămăruţă-altar a sufletului lor mizer, pun căderile acestea aliniate precum nişte trofee. Şi aşteaptă ziua următoare pentru o nouă vânătoare. Pentru o nouă victimă. Pentru un nou trofeu…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Mentorship, take one

Doi copii frumoşi

Niciun comentariu încă

  1. vineri, 11 septembrie 2009, 11:16

    Pe meleagurile caprei vecinului, ăsta e un sport naţional.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 11 septembrie 2009, 12:17

    Iti trebuie un antrenament indelungat pentru a putea sa practici zi de zi asemenea meserie. E greu, dar merita. Adica colegul tau nu se crede prea smecher? Daca ti-o trage el cand ti-e lumea mai draga, trebuie sa lucrezi preventiv. :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 11 septembrie 2009, 12:48

    Ei, ai tu chef azi să faci literatură…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Adrian SM
    vineri, 11 septembrie 2009, 13:50

    Am vazut pe unul la realu din Satu Mare care scria de zor o reclamatie in care era revoltat ca a avut mai putin de platit la casa decat era pretul afisat la raft… :) Stiu ca asta nu e dat in gât, dar pe mecla individului se citea o satisfactie de-a dreptul bolnava ca scria o reclamatie. Fereste-ne Doamne de exemplare de astea… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. lol's
    vineri, 11 septembrie 2009, 14:21

    @Verona. Ai sesizat esteta, asta e, restul este teorie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. lol's
    vineri, 11 septembrie 2009, 14:22

    Stearpa, adică teoria :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. matilda
    vineri, 11 septembrie 2009, 20:54

    mai nou, nu numai capra, ci şi vecinul ca să nu-şi cumpere altă capră !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 11 septembrie 2009, 22:16

    Zi cine te-a suparat ca-l omor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Iullyan
    sâmbătă, 12 septembrie 2009, 11:22

    Asta se trage din vremuri străvechi (înainte de ’89) când datu’ în gât era o meserie… Acum oamenii ăia ce-ai vrea să facă? Asta ştiu, asta fac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 12 septembrie 2009, 22:39

    one word: maestri !…
    bleah!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 13 septembrie 2009, 12:34

    Nu-i frumos să dai în gât, dar uneori te-apucă aşa o poftă încât nu i te poţi împotrivi!…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 13 septembrie 2009, 18:22

    Sunt foarte aiurea fazele aseta, mai ales cand ai incredere in cneva si nu te astepti sa-ti faca tocmai tie asta. Am patit-o si eu de multe ori, chiar cand imi era lumea mai draga. Nu prea avem ce sa le facem astora, sunt deobcei niste nesimtiti care fac orice pentru a te inlatura din calea lor..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 14 septembrie 2009, 10:19

    Chinezule, acum ca te-ai intalnit si cu Baiazid, ce-o sa mai faci?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 14 septembrie 2009, 10:42

    […] Chinezul, în podul casei, făcea inventarul lucrurilor utile pentru expediția lui Make. De când se întorsese Make de la Mircea, el și cu Oceania se străduiau să-l convinga să plece în vacanță la munte. Ba că e cald în Bărăgan, ba ca îi ruginește Harley-ul până se întoarce din misiune și încă o mie de motive. Totuși, Make le arata o hotarare de neînduplecat. El isi va sluji tara cu orice chip si va indeplini poruncile Domnitorului pana la ultima suflare. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde