06.12.2016

Vreau să îmbunătăţesc chinezu.eu. Cum procedăm?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Dragilor,

Mă pregătesc să plec înspre nordul ţării, cu opriri repezi şi dese. Asta înseamnă că cel mai probabil până mâine în ceva vreme nu o să am timp să mai scriu pe blog. De aceea mă bazez pe voi să nu lăsaţi acest minunat blog în paragină :D.

Vreau să îmbunătăţesc chinezu.eu. Şi am nevoie de ajutorul vostru pentru asta. Adică să îmi spuneţi voi la obraz ce vă place aici, ce nu vă place, ce aţi vrea , ce nu aţi vrea. Pe parte de design, de content, de (ne)răspunderea la comentarii etc.

Maximum de premiu pe care pot să îl dau este să vă bag în blogroll. Pe cei pe care nu îi am deja, evident. E clar că ăsta e mai mult un premiu aşa, să nu zic că nu dau ceva :). Cât despre cei pe care îi am deja în blogroll, consider că e o datorie de onoare din partea lor să participe la acest efort comun de bătut obrazul lui chinezu :D.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ok, ok, vă spun cum a fost la emisiune la Antena 3

antena3.ro baneaza adesea IP urile Realitatea-Catavencu

Niciun comentariu încă

  1. marți, 14 iulie 2009, 09:54

    E bine așa. Faci ce vrei, numai să nu ciopârțești feed-ul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 14 iulie 2009, 10:08

    Problema comentariilor a mai fost discutata si incerc sa cred ca ai inteles ca trebuie sa participi si tu la discutii alaturi de comentatorii tai. Nu trebuie s-o faci doar ca sa strangi mai multi comentatori, ci doar din respect pentru noi. Sa nu mai punem intrebari si sa ne trezim ca n-are cine sa ne raspunda.

    Si, cum am mai spus-o si in postul despre comentarii, la un moment dat avem impresia ca noi comentam doar ca sa fie, dar ca nimeni nu citeste ce scriem. De aceea ar fi bine sa participi la discutie.

    Nu stiu altii, dar eu cred ca ar cam trebui sa schimbi design-ul. Fa-l ceva mai web 2.0. Cu doua sidebaruri eventual, sau cel putin unul mai atragator. Totusi, daca te hotarasti sa-l pastrezi tot pe acesta, cred ca ar trebui sa faci putina curatenie prin widgets. Adica sa scoti widget-ul Meta. Stiu ca e mai comod sa dai click pe el decat sa scrii in adress bar http://www.chinezu.eu/wp-admin dar ai putea face un efort.

    Totodata, widgetul Blog Stats si Spam Blocked habar n-am cu ce m-ar ajuta pe mine, ca cititor. Calendarul deasemenea. Sa fim seriosi, e vre-un cititor care nu stie in ce data ne aflam azi? Ok, poate nu stie. Dar e macar unul care sa nu aiba setata data la PC? E mai usor sa pui mouseul pe ora din sidebar si sa vezi ce data e decat sa intri pe chinezu.eu

    Tot ce putem face noi este sa ne spunem punctul de vedere. Ramane la latitudinea ta daca vei face sau nu modificarile de rigoare.

    Oricum, daca stau sa ma gandesc, intr-un blog, cel mai important este textul. In niciun caz design-ul sau raspunsurile la comentarii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 14 iulie 2009, 10:21

    lasa asa ca merge!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 14 iulie 2009, 10:24

    mie mi se pare ok asa. ai notificare prin e-mail, dai linkurile pe twitter, arata decent – e perfect.
    poate searchul sa il pui mai sus desi actiunile mele ar fi – venit, citit , plecat (eu sunt ala care ingroasa bounce rate-ul :) )

    aaaa… si ai putea sa vezi in google analytics pe ce din dreapta da click lumea si sa scoti restul sau sa le reordonezi. ma gandesc ca tagurile si categoriile ar merita un loc mai sus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 14 iulie 2009, 10:25

    Eu m-aş angaja să-ţi fac blogrollul.

    Ai tot parola numafutetilacap78 ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 14 iulie 2009, 10:30

    Eu votez cu Vania, ca trag speranta ca asa m-ar baga si pe mine in blogroll la tine. :-D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 14 iulie 2009, 10:35

    Io aş da un crop la poza aia din emisiune de la Antena3 şi aş agăţa rezultatul undeva, în colţul din dreapta-sus al paginii. Nu de alta, dar, pentru cei care nu te cunosc personal, să ştii că există o diferenţă măricică între percepţia de pe blog şi cea reală.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 14 iulie 2009, 10:40

    Dacă ar fi vorba de înfrumuseţarea blogului, aş zice că-mi lipseşte poza aia cu clopul. La îmbunătăţire nu mă pronunţ :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 14 iulie 2009, 10:40

    Ai extrem de multe articole pe pagina si un sidebar extrem de lung si incarcat. Unele chestii de acolo nu isi au rostul de ex top clicks, calendar, spam blocked, meta.

    Nu stiu daca exista posibilitatea pe wordpress.com, dar o navigare intre articole pe single page ar fi chiar utila.

    Abonare prin mail la articole exista? Nu de alta, dar eu nu am gasit-o in mai putin de 2 minute si mi-am pierdut deja interesul de a o mai cauta.

    Blogrollul este imens, parca ar fi al lui blogatu. :P Incearca sa limitezi numarul de link, eventual le poti pune sa se afiseze random.

    Cam atat, la o privire scurta. Poate revin. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 14 iulie 2009, 11:18

    Eu vroiam sa-ti spun inca de cand am vazut formatul asta ceva…da’ am uitat. Profit acum de ocazie.

    Spatiul dedicat postarilor, fiind destul de nedefinit, lasa impresia unui fel de terci. Cuvinte si fraze amestecate de-a valma, de numai sti de unde sa le citesti.
    Deci…sa fie totul frumos si clar, daca se poate…evident toate astea pentru a asigura o lectura placuta noua :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 14 iulie 2009, 11:49

    In afara de ce s-a spus deja, vreau o poza pe fundalul headereului cu moaca ta
    Tag clouds in partea de jos a paginii
    Blog-roll-ul lui Chinezu si lista de sustinere pe pagini separate
    iar in Side-Bar cred ca le-ar sta bine sa stea niste RSS FEED ale proiectelor la care licrezi tu Sport local si politica locala!
    Iar arhiva ar trebui sa o faci „drop down”, nu carnat lung cat o zi de post!
    P.S. Stiu ca s-a mai spus, dar o fac pentru a intari afirmatia de mai sus:
    RASPUNDE LA COMENTARII, CA NE SIMTIM DE PARCA AM COMENTA PE SITE LA LIBERTATEA SAU CAN-CAN! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 14 iulie 2009, 12:41

    Nu prea stiu ce ar trebui imbunatatit, dar stiu ca cel mai mult imi place sa citesc rapoartele despre pitici… spor la scris.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 14 iulie 2009, 12:56

    Mie nu imi place tema. Mi se pare prea simplista. Asta e primul lucru pe care l-as schimba. In rest e ok, cred, chiar daca e prima oara cand comentez aici. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 14 iulie 2009, 16:04

    esti atat de bun incat nu poti fi imbunatatit… :D

    lasand caterinca la o parte cred ca ar trebui sa umbli si tu putin la design.un blog cu 3 coloane ar merge mai bine poate.nu imi place ca in dreapta ai un carnat mare de linkuri de te ia somnu pana jos…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 14 iulie 2009, 17:16

    o sa afli într-o emisiune de la TV, unde ai mai fost care-i baiul cu blogul tău. Care nu este bai deloc, în opinia mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 14 iulie 2009, 22:37

    Parca ar merge o poza cu real-life Chinezu, sa stie omu de rand cam cum arata un chinez ca tot romanu’.
    Stilul imi place si raman fan, in rest subscriu la spusele lui Eugen.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 15 iulie 2009, 12:59

    Scoate si chestia aia din ZeList… chiar pare a fi o chestie de vanitate… Same shit… sidebar lung cat o zi de post, blogroll e de fapt blogscroll. Renunta in a mai amesteca blogu’ cu twitter’u ca nu se mai intelege care e menirea unuia si care e a altuia. Pe index poate umbli un pic la css sa fie un pic mai bine delimitate articolele intre ele (indicat ar fi cu rezumat :D ) si poate sa nu fie mai mult de most recent 5-8 :D. Parerea mea care este.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 15 iulie 2009, 18:02

    tuturor
    m-ati spart foarte considerabil
    fapt pentru care va sunt foarte recunoscator
    nu va raspund separat
    ci intr-un post

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 15 iulie 2009, 18:28

    […] a comment » Plecat fiind prin minunata noastra tara, va rugasem sa imi dati o mana de ajutor pentru a imbunatati oarescum chinezu.eu. Comentariile voastre m-au trimis direct si fara putinta de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 15 iulie 2009, 19:10

    aaaa… pai ce-i asta dom’le, cum adica nu separat? :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 17 iulie 2009, 13:47

    mhmmmmmmm.
    Uite mie mi-ar placea in dreapta sus o poza cu dumneavoastra.
    ———–
    pffffff
    atat!

    altfel nu mi-as imagina chinezu.eu :O

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 17 iulie 2009, 14:56

    da, ma, cica esti mai inalt decat la tv :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. sâmbătă, 18 iulie 2009, 22:27

    STIIIIIIIIU !
    stii ce nu-mi prea place ?

    Ca tote linkurile ti-s subliniate.
    Nu-s foarte estetice.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. duminică, 19 iulie 2009, 09:48

    @tuturor
    merci inca o data pentru sugestii
    le rumeg si sper ca in cel mai scurt timp sa le dau in gura :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde