04.12.2016

Care imi dati ceva idei pentru emisiune?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Deci sambata asta de la 10 sunt in emisiune pe Antena 3, unde voi fi extrem de competent intr-o discutie despre starea sportului romanesc. Se va discuta si de bani, de finantare, evident. Voi fi intr-o companie atat de selecta ca zau imi vine sa ma intreb ce cauta unul ca mine alaturi de Cristian Topescu, Octavian Belu si Carmen Tocala.

Si pentru a nu ma face definitiv de rusine, v-as ruga sa indrazniti sa imi dati cateva idei, cateva piste de plecare (maaama, ce expresie), cateva teme care ar merita abordate maine.

Se multumeste cumsecade.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Numai pentru twitterişti

Pe principiul az e oo, doar astazi mai puteti vota pe cel mai mare jurnalist roman in viata

19 comentarii

  1. vineri, 10 iulie 2009, 19:50

    Păi prima idee e chiar motivul pentru care te-au invitat, sportlocal.ro, adică ideea măreaţă că sportul nu creşte numai pe Calea Victoriei. Iar dacă e vorba de bani, ar trebui finanţate cluburile de sport pentru copii, dacă vrem să mai avem campioni peste cîţiva ani.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 10 iulie 2009, 20:27

    Maestre, sa nu scoata sportul din scoli…si iminent de la BAC! :) Pacat ca am antre maine si nu pot urmari emisiunea :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. matilda
    vineri, 10 iulie 2009, 20:33

    In primul rand, l-as felicita pe Octavian Belu pentru verticalitate ! Poate ne povesteste domnia-sa ce se mai aude prin gimnastica, de cate sute de mii de euro a beneficiat acest sport din partea dnei Ritzi ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. gaben.ro
    vineri, 10 iulie 2009, 20:36

    Incearca sa faci o paralela intre sportul de dinainte de revoltie si situatia de acum. in special fotbalul. de ce atunci la salarii foarte mici si nici o perspectiva materiala se obtineau rezultate remarcabile, iar acum chiar cu salarii foarte mari nu avem nici un fel de rezultat notabil.
    iaca ca tocmai a demisionat belu. asta spune multe despre interesul politicului vis a vis de sport
    incearca sa faci un search sa vezi daca vreuna din academiile de juniori din romania care poarta nume celebre au profit.
    cati bani costa intretinerea salilor de sport facute in viteza de nastase si cati bani aduc ele. cu cat se inchiriaza pe ora si cat costa lumina, apa, curatenia, etc. e o ideea buna sa se inchirieze? aduce asta un profit sau macar permite scolii sau liceului sa isi plateasca cheltuielile.
    de unde aduna bani echipele de liga a 3 sau mai jos din ro? de ce nu se inghesuie sponsorii la echipe
    ce sporturi sunt mai afectate de criza si de ce?
    cat din bugetul unei echipe (indiferent de sport) se bazeaza pe vanzarea de obiecte promotionale. de ce nu se speculeaza acest artificiu? echipe ca real madrid sau barca aduna fiecare peste 100 de milioane doar din tricouri sepci fulare calendare, etc. de ce la noi nu se poate nici macar un milion? ce poate determina un suporter sa cheltuiasca bani pentru echipa cu care tine?
    ce surse de venit colaterale ar trebui sa gaseasca si ce actiuni ar trebui sa promoveze o echipa pentru a-si rotunji veniturile acum in perioada asta.
    cat sprijina statul sportul in ro. dar consiliile locale. ce consiliu local are cel mai mare buget pentru sport si de ce? are rezultate financiare sau o face doar pentru a castiga la capitolul imagine. echipele sustinute de consiliile locale au aceeasi determinare in teren fata de echipele care au actionari privati? sunt jucatorii la fel de determinati?
    poate sau nu poate un patron sa nu se implice la echipa lui? exemplul lui bucsaru e doar o intamplare fericita sau e o reteta de succes?
    de ce se permite si chiar sunt incurajati presedintii de cluburi sa comenteze si sa aduca acuze arbitrilor. doar in romania. exista acest comportament si in alte tari sau e pedepsit. arbitrajul e la nivelul sportului?
    ///

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 10 iulie 2009, 23:01

    Dragul meu, sa nu ratezi ocazia si sa le zici din suflet si din partea mea.

    Sportul romanesc la nivel de copii si juniori nu are nici o strategie pe termen lung (ca toata tara de altfel). Lasam fotbalul putin deoparte ca e alta mancare de peste desi tot sub pamant stam. La noi in tara se face sport in acest moment din mila. Cu o vorba pusa la unul, cu o apa minerala de la altul, cu o masa de altul. De echipament nu se pune problema. Daca mai da Dumnezeu un parinte patron care sa ia un rand de echipament ar fi mana de aur. Nu exista infrastructura. Nu sunt terenuri, nu sunt sali, dar vorba aia, gura lor nu mananca asa de bine din sport cum o face din construirea de malluri sau blocuri. Campionii se cresc doar cu munca si cu profesori care se incapataneaza sa-si faca munca cu demnitate intr-o lume mizera. Ar fi multe de spus de aceea maine ai putea sa incepi spunand ca acest subiect nu s-ar termen de discutat nici intr-o emisiune de 24 de ore.

    De situatia din fotbal poti sa vorbesc ca am fost atatia ani acolo si stiu inca tot ce misca. Desi e sportul in care se baga si din care se scot cei mai multi bani in Romania la nivelul juniorilor stam dezastros. De ce? Pentru ca putini au minte si pentru ca nu au inteles ca sportul desi in toata lumea a devenit o afacere el nu este o afacere in adevaratul sens al cuvantul. Indiferent de banii pe care ii bagi sportul se rezuma la altceva: la trairi sufletesti, la bucurie, tristete, victorie, infrangere, durere, putere, presiune, siguranta, lucruri pe care se bazeaza si teatrul si cinematografia si arta.

    In fotbal cluburile puternice care au inceput in ultimii 2-3 ani sa investeasca in copii si juniori. Dar deocamdata nici ei nu au inteles ca nu e deajuns sa ii aduni pe cei mai buni din tara ci trebuie sa ii si cresti. Pe langa acest lucru, la acest mari cluburi, deoarece meseria de baza in tara noastra e hotia, mai vine un parinte cu bani si joaca fiisu in locul altuia care ar merita, mai vine un antrenor tanara care cotizeaza si prinde grupa in fata altuia care ar merita si tot asa.

    Am mai vorbit noi doi odata. Sunt putini oameni care inteleg sportul. Eh, la noi in tara multi il si batjocoresc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 11 iulie 2009, 00:33

    Cu tot respectul, vin şi eu cu o mică sugestie : dotarea instituţiilor de ocrotire a minorilor cu teren de sport, in timp sală de sport, deoarece, agresivitatea, tulburările de comportament de f multe ori specifice vârstei, lipsa de preocupare, etc pot fi canalizate in direcţii pozitive, consumarea energiei mai ales la copiii hiperactivi, organizarea de competitii la care sa participe copii din familie, de la scoli si alte institutii alaturi de copiii institutionalizati. Spun asta pentru ca aşa e frumos şi corect, copiii institutionalizati trebuie să apeleze mereu la mila şcolilor ca să joace un fotbal, şcolile inchiriază contra cost salile de sport şi ii lasă şi pe ei, dar prea putin. S-ar simţi şi ei bine, le-ar ridica stima de sine li s-ar cultiva spiritul de competitie, ar avea alternative de petrecere a timpului liber, etc Un coş de baschet, mingi, porţi fotbal, mese de tenis, plasă, pentru copiii din instituţii ar fi mană cerească.
    Vin cu mica rugîminte să găzduiţi şi aici un link spre Sfinx, plimb prin toată blogosfera ceva date, poate într-o zi se va auzi şi autosesiza cineva :
    http://sfinx777.wordpress.com/2009/07/10/%E2%80%9D-ce-face-politica-din-om-%E2%80%9D-sau-%E2%80%9D-modele-%E2%80%9D-da-prin-carasu-falos-ca-i-%E2%80%9D-fruncea-%E2%80%9D-la-mai-toate-cele/#comment-9976
    Mulţumesc tare mult şi : Succes în emisiune !!!
    respecte,
    Sibilla

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 11 iulie 2009, 04:17

    Copii si juniori. Copii si juniori. Copii si juniori. Si sa nu uiti de copii si juniori.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 11 iulie 2009, 12:14

    te mai astept!!!! sper ca ti-a placut!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 11 iulie 2009, 12:18

    si… cand te intorci tu din vacanta…te bag eu pe politica, asa ca treci la incalzire :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 11 iulie 2009, 12:49

    mizeria de fotbal sa fie ultimul subiect…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 11 iulie 2009, 15:15

    Felicitari pentru emisiune! Si pentru ca s-a tot amintit de bazinul ala de la Izvorani pot sa-ti spun ca in Germania inotul este materie la scoala. Nu iei nota de trecere, nu treci clasa:-)

    Inca o data felicitari pentru prestatia in emisiune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 11 iulie 2009, 20:14

    baga ceva de elodia…asta sigur aduce audienta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 11 iulie 2009, 23:16

    Te-am vazut. Ai fost bun. Si dai bine pe camera.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. geomarz
    duminică, 12 iulie 2009, 08:50

    Tara arde si baba se piaptana.
    Grija sportuluui romanesc, care nu mai este romanesc (peste tot joaca straini) muream eu zilele astea !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 12 iulie 2009, 12:15

    multumesc tuturor si pentru sugestii, dar si pentru aprecieri
    stiu ca laudati pentru ca suntem pretenari, dar le accept si asa :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Liviu Alexa
    duminică, 12 iulie 2009, 20:07

    pana mea am ratat emisiunea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 13 iulie 2009, 12:08

    […] a fost sportul românesc (merci pe acestă cale celor mulţi care mi-au oferit sugestii, care sugestii evident că nu am avut vreme să le plasez, căci emisiunea e fost very scurtă). […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde