10.12.2016

Restricţionăm sau nu blogurile care nu ne convine?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Întrebarea mi-a fost inoportunată pe ym de Lovin, acest Robin Hood al blogosferei mediatice (dacă o fi existând aşa ceva), care parcă şi-a făcut un titlu de nobleţe absolută în a trage săgeţi către tot ce înseamnă instituţie de presă, parcă pe principiul haiducesc să luăm de la bogaţi şi să dăm la săracii care sunt angajaţi la bogaţi (if you know what I mean :D).

Lovin zice că cei de la Adevărul Holding au blocat accesul la blogul lui. Şi purcede la un sondaj prin online dacă şi cu pacă.

Io zic aşa:
1. Dacă şi numai dacă e adevărat, cei de la Adevărul Holding s-au cam penibilizat. Una la mână pentru că l-au făcut erou pe Lovin, ceea ce mă îndoiesc profund că îşi doreau, doi la mână că, oricum, angajaţii de acolo (cei vizaţi, practic) oricum pot citi ce zice Lovin (şi chiar o să o facă şi mai abitir de acum înainte) din alte părţi (că doar nu la Adevărul a început şi se termină internetul).

2. De principiu, să restricţionezi blogurile care nu îţi convin, indiferent ce fel eşti (corporaţie, butic, simplu băgător de seamă) e de trei lei. Pentru că acum să ai pretenţia că poţi controla informaţia este, blajin spus, ridicol. Şi cu cât eşti mai mare şi mai dezvoltat, cel mai probabil că ai nişte costuri mult prea mari ca să faci acest lucru, referindu-mă aici nu numai la bani, cât la imaginea în interiorul organizaţiei, imaginea externă, resursele de timp cheltuite aşa, nervii etc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Traian Băsescu a fost jucător de handbal…

Foarte tare google

17 comentarii

  1. joi, 18 iunie 2009, 14:26

    […] Picatura chinezeasca a lovit prima in farfuria in care intrebarea a fost scrisa cu boabe de orez. Frumos raspuns. Pacat ca n-am talent de chinez. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 18 iunie 2009, 14:33

    le mancam ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 18 iunie 2009, 14:38

    Chinezu: Multumesc pentru raspuns :) .

    Wind: o idee buna :) .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 18 iunie 2009, 14:49

    Fără supărare, dar corectează titlul. Care este.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 18 iunie 2009, 14:56

    @ rasebo
    sa mori tu ca nu asa am vrut io sa scriu?
    fara suparare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 18 iunie 2009, 14:59

    @ rasebo
    adevarul e ca nici io nu ma prind de multe ori de ce scriu chiar io :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 18 iunie 2009, 15:00

    zau daca in comentariul anterior am vrut sa fac o aluzie la adevarul holding :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 18 iunie 2009, 15:38

    Dacă şi directorul editorial de la Adevărul, Adrian Halpert, a recunoscut, trebuie că e pe bune. Sau nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 18 iunie 2009, 15:56

    eu zic ca decat sa fi restrictionat accesul la blog, mai bine ii taiau apa rece – ar fi fost mult mai eficient, dintr-un punct de vedere, si mult mai democratic:)).
    Dar, totusi, zic, sa nu le dam idei, ca oamenii astia de la adevarul – daca, zic si eu, chiar asa este – inseamna ca nu stiu multe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 18 iunie 2009, 16:15

    @paulgsandu
    buna asta, buna :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 18 iunie 2009, 17:09

    E pe bune, am cerut o părere de la persoana care lucrează cu contul de Twitter @Adevarul şi răspunsul a fost: nu pot accesa linkul.
    Iete: http://twitter.com/Adevarul/status/2221233140

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 19 iunie 2009, 01:00

    http://www.adevarul.ro/articole/estetica-prostiei-la-liderii-romanilor.html
    dati nava la comentarii! acolo inca se mai poate:-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 19 iunie 2009, 04:32

    Deasemenea si pe alea care nu ne convin.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 19 iunie 2009, 14:37

    My dear dear dear, clar a o problema cu adevarul istoric si deontologia presei. Daca nici intre noi n-o respectam… mai ales ca suntem in breasla si stim toate trucurile posibile!
    Lovin zice că cei de la Adevărul Holding au blocat accesul la blogul lui- scrii tu. Eu zic ca eu zic, si daca te superi si daca nu. Imi poti sterge linistit comentariul, nicio suparare, dar te rog, nu inainte de a te uita pe acest link, dovada unui interludiu pe aceeasi tema pe care tocmai l-am avut cu Hotnews. Si la care agentia a reactionat cat se poate de corect, fie si in ceasul al 13-lea….better later then never…
    http://busylancer333.wordpress.com/2009/06/19/hotnews-drept-la-replica/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 18 mai 2010, 10:36

    How do you make hydrocodone….

    Buy hydrocodone without prescription. Hydrocodone. Buy hydrocodone without a prescription….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde