03.12.2016

Deci cum e cu 200 de RON ca să îţi faci blog pe wordpress?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Se numeşte Blogway. Ideea chiar mi s-a părut mişto. La prima vedere. Că io doar aşa ştiu să mă uit. Numai că ceva nu înţeleg din toată faza asta. Menţionez din start, hoooo măi, nu săriţi, că nici nu mă pricep prea bine la de astea.

Cică dai 200 de RON şi pentru asta primişti domeniul tău (dacă este liber), platformă de blog şi 400 de templateuri din care să alegi. Mişto de tot. Numai că. Platforma este de wordpress, adică free. Un domeniu propriu te costa, dacă îl iei după capul tău, cam 150 de RON for life sau vreo 40 RON dacă îl vrei pe un an. Probabil că diferenţa până la 200 RON o fi din cauză de cele 400 de templaturi.

În fine. E clar că nu mă pricep. Dar poate mă lămuresc niscaiva cei mult mai dibaci decât mine.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai să fim oameni

Mulţumesc Antenelor că m-a scăpat de contul meu de pe youtube drăguţul

14 comentarii

  1. vineri, 20 februarie 2009, 12:38

    se numeste pacaleala, bre!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 20 februarie 2009, 13:48

    Se numeste economie de piata ;) – mioritica

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 20 februarie 2009, 14:37

    […] Detalii la Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. dan
    vineri, 20 februarie 2009, 15:17

    pai e romani – ce e pe gratis se poate vinde – si probabil si template-urile sunt ciordite de pe net

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 20 februarie 2009, 16:14

    Ah, oferă şi hosting pentru 1 an care iar e la vreo câtev zeci de RON, deci nu e păcăleală.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 20 februarie 2009, 16:36

    Template-urile costa, hostingul costa, domeniul costa, setup-ul costa,reclama costa, banda costa. 200 de lei este un pret acceptabil zic eu pentr-un start-up de nisa.
    Nu cred ca o sa aiba chiar succesul scontat (10000 de bloguri intr-un an), dar pe termen lung nu este o idee rea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 20 februarie 2009, 17:31

    Nu are cum sa fie teapa. Un domeniu e 150 ron sa zicem ca au oferta si iau mai ieftin (oricum irelevant spaga lor cum s-ar zice)
    Hosting 1 an – trafic nelimitat (aici se bazeaza ca deh cat poti sa cresti ?)
    Suport online and stuff – ok e si ala.
    In 200 ron eu zic ca e foarte acceptabil ca pret.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 20 februarie 2009, 18:46

    aha
    merci fratilor si surorilor
    deci pana la urma pare o chestiune misto
    le urez succes si sper sa le tina naravul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 21 februarie 2009, 08:40

    da, doar ca ei cumpara domeniul pe 1 an, deci ii costa 6 euro. Iar restul de servicii sunt asigurate MOKA de wordpress.com.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 21 februarie 2009, 09:53

    Ei spun că hostingul e pe 1 an, nu domeniul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 21 februarie 2009, 16:16

    Gazduirea o asigura Hostway, nu wordpress.com.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 21 februarie 2009, 17:45

    probabil ca pretul este pentru cei ce nu stiu sa-si faca blog, sau poate au nevoie de lucruri personalizate si nu oricine se pricepe la programare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 22 februarie 2009, 00:22

    Hostway????? Mai bine nu!!! Au dezactivat modulul de comentarii la niste ziare (erau pe joomla) pe motiv ca se facea spam prin mail. Dar nu au dezactivat modulul care trebuia. Apoi au suspendat site-ul ziarului pe motiv ca avea prea multe accesari si le deranja celelalte site-uri colocate pe server.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 26 februarie 2009, 13:03

    […] scria despre Blogway la un moment dat, eu am dat peste Rapid Blog de la name.com. 2 dolari pe luna daca faci pe un an, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde