09.12.2016

M-am lăsat

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

De fumat. Mă rog, numai fumat nu se putea numi ce făceam io. Mai dibaci s-ar fi potrivit să îi fi spus stricat de ţigări. Pentru că la 2, 3 Kent 1 pe zi media numai mă făceam de râs.

Şi, totuşi, m-am lăsat. Pentru că mă loveau direct în inimă privirile a reproş pe care mi le făcea fiu-meu Alecu şi răcnetele Marei „tatiiii, nu mai fuma”, care se lua după frate-so.

Şi cu ocazia asta m-am lăsat şi de cafea. Pentru că fără ţigară nu mai are fix nici un farmec.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce partid să alegi?

Se caută juniori pentru a juca în Franţa!!!

Niciun comentariu încă

  1. joi, 15 ianuarie 2009, 09:59

    te felicitez. uite, dacă lăsatul de fumat mi-a ieşit fără efort şi fără probleme (şi eu fumam un pic mai mult decât tine), asta cu lăsatul de cafea nu-mi iese. dacă nu beau o gură de cafea dimineaţa, îmi vâr degetele-n ochi toată ziua (uneori chiar şi după, de unde trag concluzia că – scuzaţi- cafeaua nu mă face mai îndemânatic,doar mă ajută să văd pe unde-mi bag degetele în ochi).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 15 ianuarie 2009, 09:59

    Mai bine că te-ai lăsat, deoarece ne dezonorai! Kent! Două-trei ţigarete!…

    Pe viitor, vreau să introduc Fumatul ca disciplină obligatorie în toate treptele de învăţământ…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 15 ianuarie 2009, 10:22

    Au trecut 36 de ani de cînd m-am lăsat de fumat. Şi 35 de cînd m-am reapucat. Cafeaua e non-stop.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marius
    joi, 15 ianuarie 2009, 10:51

    Fumator din asta sunt si eu.Dar mai am putin pana aia mica o sa inceapa sa urle la mine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 15 ianuarie 2009, 12:00

    Nu fi atât de dur cu tine! Reintrodu cafeaua! Fumatul vine de la sine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 15 ianuarie 2009, 12:38

    Nu potzi sa te lashi de cafea. In momentul in care o abandonezi, te abandoneaza shi e pe tine, cu toate consecintzele de rigoare. Creierul se face mic, uscat, zbarcit si cloncane a neputintza in calota craniana. Neuronii se ofilesc precum radacinile plantelor fara apa. Putza se transforma intr-o extensie mica mica mica neputincioasa si urata si bleaga si inutila. Tonusul ishi ia adio de la tine, ishi face boccelutza si emigreaza la altzii. Iar viata… Viatza ishi pierde ratziunea de a fi.

    Mare gresheala faci. Esti un om pierdut. Asculta sfatul meu: acum, ACUM, right NOW pune mana pe cana aia de langa tine si bea o duscha.

    Uitea asha, ca mine…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 15 ianuarie 2009, 16:05

    Raportez 11 zile fara fumat. S-avem succesuri si sanataturi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 15 ianuarie 2009, 22:39

    De sex?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 16 ianuarie 2009, 09:09

    Sa inteleg ca data viitoare nu mai bem cafea pe colt?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 16 ianuarie 2009, 09:36

    ce bine e sa ai oameni langa tine pe blog care iti incurajeaza si viciul dar si lasarea de viciu :D
    democratie adevarata, care nu ne trage in piept :D

    alexandru petria: nu raspund la provocari :D

    Darius:
    lasa, frate, ca data viitoare io vin si ma uit la tine cum tremuri incercand sa iti aprinzi tigara :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 15:32

    Vai, si eu cum te mai invit la cafea acum? Iti dai seama ce criza va face Crina? Ntz, Ntz :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 23:40

    Auoaleu frate ce mi-ai facut!!!! Nevasta-mea stie ca m-am lasat de fumat de 7 ani. Pot doar sa sper ca nu-ti citeste blogul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 19 ianuarie 2009, 00:34

    Deja mă crizez. Păi, noi cum mai bem cafea? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde