06.12.2016

…nu consider că sunt surse astfel de bloguri

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Realizator: Revine acum şi există o serie de suspiciuni citind reacţiile după numirea lui, de exemplu de pe blogurile jurnaliştilor de investigaţii văd întrebări de genul…

Cristian Tudor Popescu: Iertaţi-mă, nu mă interesează de pe bloguri la ora asta nimic, nu consider că sunt surse astfel de bloguri. Noi acum discutăm nişte chestiuni de jurnalism profesionist.

Realitatea TV, ora 21.00.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am râs cu lacrimi

România

Niciun comentariu încă

  1. luni, 12 ianuarie 2009, 13:04

    Păi da, are dreptate primul jurnalist al ţării, el nu frecventează blogurile, ci Second Life, ceea ce este mult mai profesionist, nu? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 12 ianuarie 2009, 13:13

    CTP-ul inca se crede un fel mini-ZEUS al mediei romanesti. Insa pan’ la urma sper sa vina cineva care sa gasesaca sa ii puna o oglinda in fata si sa isi dea seama ca nu e si el decat tot un ziarist normal! :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 12 ianuarie 2009, 13:21

    Hai sa fim seriosi: CTP cam are dreptate. Caci daca prin „sursa” CTP ista intelege o sursa de informatie publica originala (iar nu colportata) sau furata, pur si simplu, de aiurea, asa cum se practica deocamdata in blogosfera ro., la ce i-ar folosi unui jurnalist care se vrea de directie nationala o astfel de sursa?

    Blogurile ro., cel putin in acest moment, nu-ti pot oferi decat cel mult o sursa de informatie asupra starii sufletesti a unor cetateni ro., plus o oaza de relaxare destul de misto, intre doua cahfele la biro si un tabaciok – si ala pe furis – mai incolo… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 12 ianuarie 2009, 13:23

    Scussi… :oops: Rog a se ceti: „Caci daca prin “sursa” CTP ista intelege o sursa de informatie publica originala (iar nu colportata, sau furata, pur si simplu, de aiurea, asa cum se practica deocamdata in blogosfera ro.), la ce i-ar folosi unui jurnalist care se vrea de directie nationala o astfel de sursa?”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 12 ianuarie 2009, 13:57

    pai deh… el nu are blog – deci vorbeste in plus pentru ca nu stie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 12 ianuarie 2009, 14:40

    lasa ca isi ia presa centrala si locala o tona de informatii de pe bloguri (de multe ori fara sa citeze sursa). Blogurile nu sunt jurnalism in sensul clasic. Sunt surse insa pentru jurnalismul clasic. Si ca orice surse trebuie verificate!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 12 ianuarie 2009, 14:41

    Hop – mai documenteaza-te si nu generaliza!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 12 ianuarie 2009, 16:12

    @Mezemania :

    Daca exista si bloguri ce ofera informatii genuine, cu-atat mai bine blogosferii, iar lor – bloggerilor – si mai bine :)

    Dar cand aflu dintr-un blog ca nu stiu ce vedeta de Clik are nu stiu ce iubit mai birlik, sau ca raduleasca /de-un paregzamplu/ are un baban leandick, fiindca asa se intrevede la zozo in celebru-i clip, asta e stire, bre…? :) Asta e o stire de tabloid, atata tot. Si deci, asta vrem sa facem din blogosfera – o presa si mai underground, de senzational or de amuzament ieftin…?

    Niciun blog nu are – deocamdata – logistica necesara pt a oferi stiri de importanta publica. Cel putin, nu la noi.

    Singura nisa pe care se poate dezvolta, in viitorul predictibil, blogosfera loco este pe linia descoperirii a noi si noi personalitati demne de a fi creditate si audiate prin blogurile proprii, fie pentru ceea ce sunt ele insele, in real life, fie pentru ceea ce devin hic et nunc, subt ochii nostri, in virtual. Atentie: e vorba de personalitati care altfel n-ar gasi un spatiu de expresie in media acaparata de mogulii ex-activisti or ex-securisti ori in aceea cazuta subt tirania „bisericutelor” de tot felul, dupa prostul obicei al Rumaniei fanariote. Sau care oricum n-ar avea loc intr-o presa coplesita de cheltuielile henorme pe care le suporta si care e nevoita, de aceea, sa ne arunce-n ochi un „adevar” comercial sau politic mai mult or mai putin falasificat.

    Parerea mea, pai cum drea… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 12 ianuarie 2009, 16:27

    Blogul nu e doar trambulina pentru necunoscuti, e un mod de exprimare uneori fara dorinta de afirmare a autorului. Blogurile se pot dezvolta sau decadea ca orice pe lume…. Sunt posibile surse de informatie pentru jurnalisti, sau loc de barfe ce nu pot aparea intr-un ziar, sau loc de dezbateri, sau pur si simplu prezentarea unor opinii sau evenimente personale. Blogul e totul si nimic (sa zicem asa!). Dar sa spui ca nu te intereseaza cum a facut CTP e neproductiv pentru ca blogul si internetul e viitorul. Ziarele tiparite mor…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 12 ianuarie 2009, 16:35

    Nu cred in fariseismul bloggerilor care pretind ca nu-i intereseaza afirmarea prin blog. Daca ar fi asa, ar scrie un jurnal intim, pe hartie, sau si-ar crea un blog cu un singur membru – el (eventual, el si familia). Nu ignor ca exista si asemenea bloguri, dar nu despre astea vbim acum, ci de blogurile ce ravnesc la o audienta maxima. Unii o fac in mod comercial, ca sa castige un banutz in plus (ori in sperantza cam naiva ca…), iar altii o fac pur si simplu spre a se afirma, spre a se face auziti.

    Ca ziarele tiparite mor, o stie tot targu :) Problema e: cu ce le inlocuim ? :idea:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 12 ianuarie 2009, 17:08

    cu un alt fel de media inlocuim ziarele tiparite! Va fi o tranzitie care a si inceput. Si jurnalismul se rescrie ca profesie din temelii. Cine nu vrea sa creada inseamna ca nu traieste in realitate. Presa nu mai e facuta exclusiv de jurnalisti ci de mult mai multi contribuitori. Presa online (sau media 2.0 sau cum ii mai spune). Spre asta se tinde spre contributii individuale care se modereaza (aici e baiul) sau nu.
    Bloggeri exista ca vrea CTP sau nu. Posteaza tot felul de informatii si cine vrea le poate lua. Unii cad astfel in capcana unor intoxicatii (vezi cazul Zoso si Antena 2) dar asta denota neprofesionalismul celor numiti jurnalisti (regula 3 surse).
    Ai comentat HOP pe blogul meu daca acel clip video e o stire ori ba. Pai asta incerc sa iti spun ce apare pe blog e SURSA de informatie pentru posibila stire. Faci diferenta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 12 ianuarie 2009, 17:51

    Bine, transforma tu acea sursa intr-o stire de interes mai larg si esti omu meu :) Dar sa nu fie trasa de par, caci n=o sa ti-o citeasca nimeni :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde