04.12.2016

Repetaţi dupa mine până vă intră bine în cap!!!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cum sunt la multe sute de kilometri de jegul care fecundă acum prin Capitală, parcă am un ochi niţeluş mai obiectiv (vorba vine…). Dar, cu toată obiectivitatea mea exprimată mai colea, singurul lucru la care mă duce capul şi care mi se şopteşte sie însuşi în urechea internă a creierului meu e doar sonoritatea absolut magnifică a numelui noului executiv:

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Guvernul Boc

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Nu, Luminiţa, nu îţi acceptăm explicaţia!

Simţiţi deja cum vă vine dorul de Tăriceanu?

26 comentarii

  1. dobrogea
    marți, 16 decembrie 2008, 09:45

    Si daca ai sti ce inseamna in tiganeste „boc”… Adrian Paunescu a publicat in Flacara de acum vreo 25 de ani (in paginile special dedicate Cenaclului Flacara) o fraza inaltatoare , cam asa… „Cum se spune in turceste Cenaclul Flacara? Benim BOC”. A primit curand traducerea!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 16 decembrie 2008, 10:37

    Tot nu mi-a intrat in cap :lol:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vogel
    marți, 16 decembrie 2008, 11:03

    Am plecat sa guvernam
    BOC, BOC SA-NALTAM
    Cand baronii nu-s acasa
    BOC, BOC SA-NALTAM
    BOC, BOC SA-NALTAM
    BOC, BOC SA-NALTAM
    BOC, BOC SA-NALTAM . . . .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 16 decembrie 2008, 11:52

    Oricat am repeta nu reusim sa credem nea Chinezu! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 16 decembrie 2008, 11:57

    Suna….intr-un fel……

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 16 decembrie 2008, 13:56

    […] tată ! Jump to Comments Mai întâi faceţi voi exerciţiul chinezesc. Să vedeţi cum vă ia cu lingoare. După aia auziţi nume de miniştri şi ministrese:  […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. mtlk
    marți, 16 decembrie 2008, 14:12

    Bai frate da’ chiar atata lipsa de originalitate n-am vazut de cand sunt!
    Pai cand toata lumea spunea ca ne-a ajuns un Razgandeanu, poc-boc inca unul!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 16 decembrie 2008, 16:40

    Guvernul Boc… Guvernul Boc… Guvernul Boc… Guvernul Boc…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 16 decembrie 2008, 16:57

    ia nu mai boc-iti atata:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. ŞuKăRiT
    marți, 16 decembrie 2008, 17:07

    E ca o incantaţie, aşa că adaug ceva neapărat necesar…
    NU guvernul Boc
    NU guvernul Boc
    NU guvernul Boc
    Poate ajunge unde trebuie înainte de investitură. Asta, incantaţia…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 16 decembrie 2008, 19:30

    Urmeaza „Guvernul Mazare” ????? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 16 decembrie 2008, 20:46

    @vogel: cea mai tare colinda!!! :D
    @cosminoc: mai degraba o sa vina guvernul fasole (de la care toti facem part si constipatie) si apoi gata cu totul.. guvernul se desfiinteaza… parlametul ia foc… etc etc (ca intr-un film politic; totul de mai sus e metaforic spus).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 16 decembrie 2008, 21:47

    eh, decat POC mai bine BOC!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 16 decembrie 2008, 21:59

    Razgandeanu care este…daca stia care ii miscarea ce urma sa o faca bravo lui a facut exact ce ia spus Marinelul: „Tati, vezi ca iar te impingem in fata sa avem credibilitate, da te dai lovit si vine Boc-Poc in locul tau, ca oricum ai sai’de anisori trecuti…” voi( eu nu am fost la vot) ati votat ei fac ce vor !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. robert horvath usa
    marți, 16 decembrie 2008, 22:11

    Scuzati ca nu sunt la subiect dar bocul cel mare vine de la New York.

    SOBOLANII DANSEAZA LA NEW YORK, IN JURUL POMULUI DE CRACIUN
    ( Cadoul lui Basescu trimis lumii civilizate )

    ( „New York Times: primaria obligata sa preia o cladire a statului roman infectata de sobolani”
    La prima vedere o asemenea afirmatie pare hazardata sau cel mult o licienta jurnalistica. Dar spre surprinderea mea si dupa cum veti vedea si a dumneavostra titlul acestui articol are acoperire factuala. Documentul prezentat cititorilor este unic si nu cred are precedent in istoria diplomatiei politice sau culturale. Iata despre ce este vorba . In centrul cartierului diplomatic al metropolei americane in perimetrul careia se gasete ONU se ridica cladirea oficiala a statului roman. Exact sub steagul tricolor si al stemei nationale, adica la intrarea de pe 3 Avenue, diplomatii sau turiistii din inteaga lume se trezesc in fata unei spectacol absolut inedit. Sobolani se misca printre gramezi de gunoaie neridicate cu anii in plinul zilei, reprezentand un pericol major de infectie. In timpul noptii pentru cei care nu acorda atentie mirosului patrunzator, pericolul, de a fi muscati si sansa de ajunge la spital este evident. Aceste fapte nu sunt produsul
    imaginatiei
    mele de cineast .Ele sunt descrise de inspectorii unui departament specializat.care sa prezentat pe data de 4 Decembrie (adica in scurt timp dupa ziua nationala si alegeri) la cladirea”infectiei nationale” .Raportul de trei pagini care mi-a fost faxat sta la dispozitia mediei si a oricatei persoane interesate. Folosind o terminologie specifica raportul constata : „o activa activitate a sobolanilor” „semnale si miros specific” ,”gauri i jurul unui copac asezat in fata sediului” „sase sobolani vizualizati” „sobolani pe 3 Avenue”
    Inainte de a da explica cum murdaria ,jegosenia si lipsa de civilizatie elementara ne fac de rasul lumii, trebue sa fac o observatie preliminara. In New York proprietarii ciadirilor au obligatia de a asigura curatenia in fata cladirii lor, in timp ce „sanitation” sau gunoierii ridica pungile de gunoi ,de obicei in timpul noptii. Trebue remarcat de la inceput ca in persoanele responsabile cu curatenia si ordinea diplomatilor nostrii , nu cunosc aceste lege elementara. Chiar in cursul zilei de astazi am fost pus la punct , de un aparator al liberei circulatii a sobolanilor, care mi-a explicat ca curatenia este obligatia primariei. Aceaste confuzii tipice ale unor indivizi care nu au nici o ideie pe ce lume traiesc si care vin aici numai la furat si cumparaturi, va avea dupa veti vedea in continuarea, consecinte fatale.
    Pagina doua a documentului, descrie consecintele refuzului de integrare in lumea civilizata. Pe scurt incep sa curga amenzi in ritm amenitator incepand cu 2000$. Daca crescatorii nostrii de sobolani nu reusesc sau nu vreau sa scape de ei, Health Deparment se ocupa de ei si face curatenie .Pentru fiecare zi de curatenie plata este de 1000$ pe zi. Este greu sa aproximez cat va costa operatia de curatire de sobolani care au infectat o cladire de 16 etaje, de sus pana jos.Ii las pe altii sa o faca. Faza ultima reprezinta preluarea de catre stat, a proprietatii. Voi demonstra cu argumente greu de combatut ca reprezentantii dezmatului si a mizeriei vor avea sfarsitul meritat Vina pentru pierderea proprietatii de catre statul roman nu este a mea. De vina sunt doar sobolanii. Asigur pe toti ca inchidera acestui simbol al securitatii causiste nu va fi considerata ca o pierdere si va fi primita cu mare bucurie de toti romanii de pe aceste meleaguri.
    Daca mizeria din jurul cladirii ar putea fi rezolvata, situatia cea din interor este fara iesire. Scursura mahalalelor care reprezinta astazi Romania si-a imaginat ca un bloc de 16 etaje poate fi administrat si curatat fara oameni de seviciu.Trocul manelist vajaind in capul unor indivizi de la marginea societatii, cere ca nevestele celor din administratie sa faca ceva curatenie in birouri,iar garzile speciale care sunt inarmate ca sa apere cladirea, sa faca curatenie in afara cladirii.Deci garzile trebue sa tina pe langa pistol si un faras si o matura.Cu alte cuvinte nu este de mirare, ca de ani de zile nimeni si niciodata, nu a dat cu matura pe 3 Avenue.( O circumstanta atenuanta a fost dificultatea de a angaja femei de serviciu intr-o cladire controlata de securitate. O persoana din exterior paote fi spion iar o persoana timisa de acasa are de obicei un grad prea mare, ca sa se ocupe de curatenie.)
    Infectia majora incepe in uriasul hotel ilegal unde locuiesc diplomatii acoperiti , sau mai putin acoperiti, activist culturali in civili,oomenii serviciilor si familile respective. Toti acesti indivizi suspecti gatesc si tin alimente in camera.Acest fapt a dus la un atac masiv de sobolani si de alti purtatori de boli infectioase. Faptul ca acest loc devine un pericol public este cunoscut de intregul Heaith Deparment. Tinand seama de gravitatea situatiei ma atept la actiuni rapide si decisive.
    Trebue sa mentionez ca camerele zecilor de familisti nu au bucatarii sau facilitati elementare de higiena.Tinand seama ca toate instalatile de gaze ,electice ,etc sunt improvizatii pericolul de incendiu este major. Din aceasta cauza Fire Department pregateste o descindere majora la sediul de mult intrat in atentia autoritatilor americane. Dupa cum vedeti nu este scapare sau loc de intors.Manelismul romanesc sa prabusit.
    Plangerea mea initiala care a daslantuit acest dans al sobolanilor a fost adresat ICR-ului si al galeriei condusa de directoarea Corina Suteu.Am vrut si cred ca am reusit sa arat tuturoror cat valoreaza si cine sunt reprezentantii puterii .Niste lumpeni, niste scursuri.care reprezinta tot ce a putut sa creieze mai abject societatea romaneasca. Curatenia incepe aici in centrul lumii la New York.O parte din sobolani vor fi exterminati,ceilalti vor fi trimesi acasa.
    Robert Horvath cineast New York
    P.S Atentie la viitorea conferinta de presa Patapievici.El va dovedi ca atacul asupra ICR are un caracter politic indreptat impotriva presedintelui Basescu .Sobolanii fiind adusi de mine intr-un sac si imprastiati sub frumosul pom de craciun ridicat la galerie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. robert horvath usa
    marți, 16 decembrie 2008, 22:13

    CEAUSESCU BASESCU SI INVERS
    ( Balconul este la New York )
    CUIBUL SECURITATII DE LA NEW YORK ESTE INCOLTIT. O CLADIRE DE 16 ETAJE VA FI PRELUAT DE PRIMARIE. JEGUL,MIZERIA SI SOBOLANII NE FAC DE RASUL SI RUSINEA LUMII. AM PUS PE EI POLITIA, FBI. DEPARTAMENTUL DE STAT, ANTIDEFAMATION LEAGUE FARA NICIUN REZULTAT. CEA CE NU AU REUSIT ALTII REUSESC SOBOLANII CARE AU INVADAT INSTITUTIA SI INSPECTORII LOR. AMENDA DE 1000$ PE ZI. SCOPUL MEU ESTE SA ARAT ROMANIEI CA CU CEVA CURAJ SI INGENUITATE MONSTRUL POATE FI TRANTIT LA PAMANT.DEOCAMDATA SUNT SINGUR ,POATE MAINE VOM FI MAI MULTI.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 16 decembrie 2008, 23:10

    Am repetat. Şi… nimic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 17 decembrie 2008, 13:18

    La mine reverbereaza: Guvernul Poc-Poc-Poc…Zbang! Iote ca ne-a dat una peste bot! Era sa scriu Boc. Ptiu, trebuie sa ma obisnuiesc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 17 decembrie 2008, 22:08

    ce conteaza cum suna? esential este ca noi toti stim cum se va termina. si daca ar suna bine numele premierului, lucrurile ar merge in aceeasi directie stiuta. so…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 18 decembrie 2008, 09:56

    Guvernul Boc… Guvernul Boc…

    Cât trebuie să mai repetăm?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. kostea
    joi, 18 decembrie 2008, 12:35

    Mama lui Emil cel Mic

    Pe o stâncã neagrã,
    într-un vechi sãtuc,
    chiar într-o cãsutã,
    lângã un pãtuc,
    plânge si suspinã o bãtrânã micã,
    care are fiul cât un pustiulicã.

    Cãci la guvernare fiul ei iubit
    a plecat asearã si n-a mai venit.
    Celularul sunã noaptea jumãtate.
    Nu-i semnal, si totusi:
    – Oare cine-i, frate?
    – Eu sunt, bunã maicã,
    fiul tãu dorit,
    n-a mai mers Taromu’
    si n-am mai venit.
    Sun din Capitalã,
    voi fi premier.
    M-a numit chiar Zeus, sunt timonier.
    Cãpi­tan e dânsu’, e ca la armatã.
    Mica mea ostire fuge sfãrâma­tã.
    Vine criza, foamea, oamenii mã-njur.
    L-am servit pe dânsu’, m-a mâncat în cur.

    – Ce spui tu, strãine?
    Emil e departe, cicã de Bãsescu nu se mai desparte. Am crezut cã-i glumã, dar era sã mor.
    L-am vãzut asearã la televizor.
    Emil e cuminte, nu e derbedeu.
    De esti tu acela, nu-ti sunt mamã eu!
    Lasã-mã cu Zeus, fiindcã omul chel
    se joacã cu tine cum do­reste el.
    Te-a numit pe tine dupã Stolojan.
    Crezi cã e pe bune? Te-a luat de fazan.
    Am vorbit cu tac-tu,ascultã-l pe mos:
    dupã tine vine Leana lu’ Cocos.
    Du-te la Bã­sescu, fã-i un ultim sluj,
    apoi ia Taromu’, sã te-ntorci la Cluj!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. buni
    joi, 18 decembrie 2008, 18:50

    Buna, kostea!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. ROBERT HORVATH
    vineri, 19 decembrie 2008, 07:57

    SARBATORI NEFERICITE PENTRU PATAPIEVICI
    OANA STOICA MUJEA BLOG.

    Documentul din New York
    decembrie 18, 2008 — Oana spune:

    Documentul de faţă – daţi clik pentru a-l mări – mi-a fost trimis de Robert Horvath. 
    Am promis că o să public neregulile ICR-ului la New York şi mă ţin de cuvânt. Ştiu că mulţi vor fi deranjaţi de acest post, tocmai de aceea vă rog să vă reveniţi, aşa cum am mai spus trăim în democraţie şi fiecare e liber să-şi exprime părerile.
    Atenţie, documentul ataşat nu poate fi îndepărtat fără permisiunea autorului.
    ICR,NEW YORK INVADAT DE SOBOLANI
    (oanastoicamujea1.wordpress.com) Adaug un fragment din raspunsul primit, la sezizarea mea catre Health Department.
    DOHMH inspectors note signs of rat activity and conditions that encourage rats to seek shelter on the property. If rats are found, the owner of the property is issued an inspection report and a Commissioner’s Order to fix the conditions.
    Owners have five to fifteen days to correct conditions, after which the Health Department will conduct a second follow-up inspection to check for compliance. If the conditions have not been corrected, the owner will receive a compliance inspection report and a Notice of Violation. The Notice of Violation will include a hearing date at the Health Department’s Administrative Tribunal.
    If the violations are not dismissed at the Tribunal, the owner will be fined. Fines can be as high as $2,000. Additionally, the Health Department may apply bait to the property and perform any clean up that is necessary and then bill the owner. Property owners will be billed up to $1,000 a day for this work.  Property owners that fail to pay fees or fines will eventually have a lien placed against their property.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 19 decembrie 2008, 12:58

    Guvernul Boc

    Guvernul Boc

    Guvernul Boc

    … nu merge :-s

    @kostea: excelent!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 22 decembrie 2008, 16:40

    kostea: Super tare BALADA!!! Am pus-o si eu la mine pe blog! :D No offense!!! Tu esti autorul???? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 13:55

    boc,boc sa-naltam
    cand boc e plecat la fuurt
    boc,boc sa-naltam
    ca sal bageun pic la zdup
    boc,boc sa-naltam
    pe basescu sal bagam
    boc , boc sa naltam
    ca furat si ROMANIA
    boc,boc sanaltam
    oamenii sau omorat
    boc, boc sanaltam
    basescui cu barca
    boc, boc sa-naltam
    boc e cu vaca
    boc,boc sa naltam
    boc o sa fi mort
    boc,boc sa -naltam
    da nu scapi basescule
    boc,boc sanaltam
    ca voi sunteti dracusori
    boc,boc sa-naltam
    stati la coada sa furati
    boc,boc sanaltam
    da nici gand sa v-omorati
    boc,boc sa-naltam
    cau venit ninsorile
    boc,boc sanaltam
    boc,boc sa-naltam
    ca strazile sunt a noastre
    boc ,boc sa-naltam
    ca nici tv nu mai am
    boc boc sa-naltam
    cati venit voi si lati luat
    boc,boc sa nal
    sal duceti la niste vaci
    boc,boc sanaltam
    ca sa vada niste boi
    boc,boc sanaltam
    adica boii de voi
    boi,boi sanaltam
    ca voi santeti niste melci
    boi,boi sanaltam
    ca trebuie sa mancati
    boi,boi sanaltam
    ca nati cultivat pamant
    boi boi sanaltam

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde