09.12.2016

Astăzi numai de bine…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Există momente când tragi linie. Şi te uiţi, scurt şi din ce în ce mai agale, la ce ai făcut şi încerci să crezi că ştii ce mai trebuie să faci. Şi vezi că ai fost şi imbecil, dar şi minunat, şi tăntălău, dar şi cumsecade, şi o frecţie mirifică, dar şi băiat de băiat. Şi ştii că, per total, lucrurile merg aşa cum le-ai vrea. Iar apoi reintri în tumultul asumat, căruia îi spunem, în lipsă de altceva şi pentru că este perfect adevărat, viaţă.

Te-ai lovit de momente când bunul tău simţ s-a izbit teribil de lipsa de fair play, presupusă dar niciodată prevăzută cu adevărat. Ai primit direct în mufă mizerii pe care, în toată ştiinţa ta de a trăi cu şi printre semeni, nu le poţi îngurgita la adevărata lor valoare calorică. Ai păţit chestii care te-au dezamăgit, dar din care înveţi mult prea puţin faţă de cât ai vrea să înveţi.

Ai fost şi măgar. Uneori ai vrut, alteori nu. Dar copita a fost dată, oricum. Trebuie să trăieşti şi cu astfel de momente. Să duci şi micile războaie. Pe unele le-ai declanşat tu, în altele te-ai lăsat târât pentru că ori nu ai înţeles că nu eşti echipat pentru aşa ceva, ori nu eşti altceva decât, fără să pricepi iniţial, un plutonier scăpătat, pentru care a răcni la răcani este singura modalitate de a-ţi înţelege tresele.

Tragi linie şi mergi mai departe. Şi vei face aceleaşi greşeli, în esenţă. Şi vei reuşi şi lucruri bune, cam aceleaşi, în esenţă. Toate cu nuanţările care s-au lipit de tine în anii care au trecut.

Astăzi numai de bine. Astăzi împlinesc 34 de ani.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

3 întâmplări care m-au făcut să zâmbesc

Nu, Luminiţa, nu îţi acceptăm explicaţia!

Niciun comentariu încă

  1. joi, 11 decembrie 2008, 10:48

    La multi ani, Cher Chinois. Sa fii sanatos si voios si sa te bucuri de familie, de viata si de prieteni

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 11 decembrie 2008, 11:00

    Heh, pe cât d banal şi clişeic sună, îţi spun la mulţi ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. kostea
    joi, 11 decembrie 2008, 11:11

    La Multi Ani domnu’!!!!!!

    Sa ne traiesti, sa fii sanatos si multi ani de bucurii de la Mara, Alex si Adina!!!!

    …. si de la noi, desigur!!! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 11 decembrie 2008, 11:14

    Să fii sănătos şi să-ţi crească mereu mintea. Amigos, numai de bine alături de familie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 11 decembrie 2008, 11:20

    1000 de ani in pace alaturi de cei dragi !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 11 decembrie 2008, 11:44

    dic mă! îţi propun să trăieşti la mulţi ani! :-) seeerus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 11 decembrie 2008, 12:00

    qu ni sheng er kuai le!
    Adica la multi ani in chineza mandarina. Clementine n-aveau.
    La foarte multi si buni ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. kmi
    joi, 11 decembrie 2008, 12:08

    cat de bine am nimerit! La multi ani! Sa traiesti 1000 de ani in pace, cu toti cei dragi langa tine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 11 decembrie 2008, 13:12

    Ce să mai spun după atâtea urări? Multe împliniri şi fericire alături de cei care îţi sunt dragi. La mulţi ani! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 11 decembrie 2008, 13:18

    […] news-urile numai noutăţi nu ne aduc, am de făcut un anunţ cu adevărat important şi nou: poporul chinez prieten întinereşte […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 11 decembrie 2008, 14:02

    ba, noi ne-am cunoscut prin intermediul internetului.. stii cum a fost.. asl jpeg nud etc. dar sa stii ca nu-mi pare rau deloc. si stii si de ce. as vrea sa ajung ca tine la 34 de ani, la modul personal. la multi ani, mon cher :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. baiamare
    joi, 11 decembrie 2008, 14:11

    La Multi Ani, copii daca-ti mai doresti, veniri pe la Baia Mare la o bere :P, si fireste sanate plus bani.
    Cu drag de la maramu,

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 11 decembrie 2008, 14:17

    La multi ani!:) Si oficial, si ne- :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 11 decembrie 2008, 14:19

    LA MULTI ANI!!!!!! Esti un baiat de baiat, categoric!!!! Adica un super baiat! Ma rog, intelegi tu..:::))))

    Sa fii sanatos, fericit si baftos! Sa te bucuri de toti cei dragi si de multi prieteni.

    Si sa te distrezi astazi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 11 decembrie 2008, 14:32

    Sanatate si de toate!! Ptr tine si ptr aia micii.. care, by the way, tzi-s intotdeauna la indemana ca sa fii convins ca n-ai trecut ca ratza prin apa :)

    dau o bere cand te prind prin Bruxelles.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Codruta
    joi, 11 decembrie 2008, 14:32

    Frunza verde de bostani
    Sa ne traiesti la Multi Ani!
    Cand ii gandi ca ti greu
    Gandeste-te la neamu’ tau,
    Ca e neam de vita buna
    Cu ursita la izbanda,
    Frunza verde maieran,
    Tu esti neam de Lapusan,
    Si-ti porti clopu impanat,
    Ca esti cel mai mandru-n sat,
    Si-ai luat nevasta aleasa,
    De-a Cugirului mireasa,
    Uiuiuiui….

    Si frunza verde pe ptitoi,
    Coptiii is numa doi,
    Coptii-s dintr-o bucata,
    Ase ca mama si tata,
    La Anu si la Multi Ani!

    Va tzuc, mai:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 11 decembrie 2008, 14:56

    LA MULTI ANI!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 11 decembrie 2008, 15:18

    deci, la multi ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 11 decembrie 2008, 15:22

    Hai, la mulţi. Ani.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 11 decembrie 2008, 15:23

    La multi ani si tot ce iti doresti alaturi de piticii tai. Sa-ti traiasca! Si sa ne revedem sanatosi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 11 decembrie 2008, 15:23

    Alb, rece, sec si mult beau :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 11 decembrie 2008, 16:20

    Sa traesti bre nea domn’ Chinezu :)

    Molti ani traiasca
    molti ani traiasca
    Si sa blogureasca.

    D-astea. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. ŞuKăRiT
    joi, 11 decembrie 2008, 17:06

    Să ne trăieşti, LA MULŢI ANI!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 11 decembrie 2008, 17:31

    Azi ai facut un lucru bun, asa ca meriti sa dai de baut cui vrei tu, dar numai palinca…sa nu te simta lumea slab :) . La multi ani! PS Te astept in fata blocului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 11 decembrie 2008, 18:27

    Să-ţi fie mănoase lanurile de orez! Gheişele să fie florile rare ale ceţătii! Grase şi flămânde gogoşile de mătase şi încărcaţi duzii! Dragonii să-ţi străjuiască acoperişul şi livada de cireşi! Să fii iubit, Chinezimea ta şi să întinereşti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. groza
    joi, 11 decembrie 2008, 19:47

    la multi ani

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 11 decembrie 2008, 20:08

    La multi ani cu sanatate! Sa fii sanatos si sa ai parte numai de impliniri alaturi de cei dragi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 11 decembrie 2008, 20:09

    Nu ştiu de ce, pari mai matur, şi nici ochii nu mai sunt chiar aşa de oblici…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 11 decembrie 2008, 20:18

    sa zic, sa nu zic…? bine, mai..la multi ani. sa fii sanatos. sau vorba unui alt prieten de-al meu : om muri si om vedea.

    sa ne vedem cu bine si in carje!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 11 decembrie 2008, 20:21

    Deci, la multi ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. joi, 11 decembrie 2008, 22:54

    Sa traiesti, dragule. Cel mai fain cadou tot Axl ti l-a facut, ha? Sau vrei sa zici ca inca n-ai ascultat Chinese Democracy??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. vineri, 12 decembrie 2008, 09:41

    va multumesc din suflet tuturor
    habar nu aveti ce tare m-ati emotionat…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. vineri, 12 decembrie 2008, 12:15

    Hei, ti-au trecut emotiile?! Ca sa te iau si eu la rand cu pupaturile! Sa fii sanatos, sa-ti cresti frumos copilasul ala mic si sportiv (sportlocal.ro, bre!), de ai minunati, Mara si Alex, sa te bucuri din plin si, ca tot n-am mai facut-o de mutisor, sa ne inveselim la o palinca! La multi ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. vineri, 12 decembrie 2008, 12:47

    La multi ani!
    Am vazut cu intarziere. Asa ca urarea a ajuns pe la sfarsit. Oricum, tot binele din lume si tot ceea ce imi doresc mie iti doresc si tie.
    Sa traiesti binisor… catre exceptional!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. www.sportlocal.ro filiala baia mare
    vineri, 12 decembrie 2008, 12:59

    La multi ani domnu’ si mult succes cu noul proiect!
    P.S. Astept o acreditare la JO de la Londra

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. cetitor de cetitor
    vineri, 12 decembrie 2008, 15:32

    Noi ce ne simtem bine înfrăţiţi cu fratele chinez maramureşan, te bem picătură cu picătură întru mulţi ani fericiţi!
    Mulţi ani să trăiţi!
    La mulţi ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. Roxana Lilith
    vineri, 12 decembrie 2008, 15:51

    La multi si frumosi ani sagetatorule, magnificule ! Sa traiesti si sa ne traiesti multe decenii de aici incolo intru sanatate si fericire.
    P.S. Abia astept sa vad ce papusa i-a cerut Maruta cea Minunata lui Mos Craciun.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. buni
    marți, 16 decembrie 2008, 11:43

    maruta cea minunata a cerut un laptop…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde