05.12.2016

Dumnezu daca ar candida in colegiul tau…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Doamna Irinel Cristu,

Este a doua oara cand scriu despre dumneavoastra pe blog la mine. Si cum impulsul initial era sa ma burzuluiesc iar, voi executa aceasta burzuluire dar numai dupa ce voi spune, pe sleau, ca nu reusesc sa gasesc motive indubitabile sa nu imi placa de dumneavoastra. Aveti o campanie ok, pareti ca persoana mai mult decat ok, deci multe ok-uri.

Bun. Dar primesc in posta un flyer de-al dumneavoastra pe care citesc „Dumnezeu daca ar candida in colegiul tau si ti-ar promite ca va fi un alt fel de politician, si tot ai fi sceptic”. In secunda doi ma umfla rasul.

Ca sa fim intelesi. Pe mine religia ma intereseaza strict ca obiect de studiu din perspectiva maxim istorica, minim antropologica. Nimic mai mult. Dar tot mi s-a parut trasa rau de par exprimarea.

Dar ce te faci cu cel putin jumatate din cei/cele care traiesc pe scara cu mine, pentru care facutul de cruce sau mersul la biserica e mai ceva decat e pentru Boc plimbatul cu avionul pe banii clujenilor? Credeti ca ei/ele au ras?

Sigur, in ignoranta mea blogeristica, probabil ca io nu imi dau seama ca, de fapt, sunteti o atee atroce, care transmite un mesaj de umanizare a divininului, de apropiere a humei de celest, pentru ca, nu-i asa, politica adevarata e, pana la urma, un fel de apostolat cu juma de norma. Dar nu cred sa fie asa, nu cred ca nu aveti nici o treaba cu sefu’ de sus, de pe noru’ 666.

Cum nu cred ca textul din flyerul cu pricina este cea mai inspirata cugetare pe care ati avut-o in cursul vietii (ati semnat, ati zis-o)…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

De politicienii lui Caragiale putem rade cu pofta, pentru ca sunt morti; ai nostri sunt insa vii si cat se poate de penibili

Singura postare pe ziua de azi, pentru că după aşa ceva nu îţi mai rămâne nimic de spus…

Niciun comentariu încă

  1. luni, 24 noiembrie 2008, 23:33

    „apropiere a humei de celest” zici tu? nu ai scapat ântre cremele lui liiceanu, nu? :-))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 24 noiembrie 2008, 23:33

    â-ul e neintenţionat, tastez pe întuneric şi nu-mi ies toate tastele:-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. anti-voturi-de-vanzare
    marți, 25 noiembrie 2008, 00:05

    oamenii psd-istului culita tarata (cel cu afisele electorale in cimitir, cel care acum cateva zile sustinea ca porcii dati in numele lui ar fi de fapt de la adversari!!!) dand sacose contra voturi la borlesti, vineri, 21 noiembrie 2008., dupa un spectacol desfasurat in respective localitate din colegiul 3 roznov – neamt


    (asa fu cu porcii)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 25 noiembrie 2008, 08:48

    @Adi Hadean – Deci Aditza matale esti in ilegalitate? BAFTA si TRAIASCA ilegalstii! :D
    @Chinezu – ce vrei ma nene, astia au vazut ca ie bisericile pline duminica si au zis sa se lrge de ideea de Dumnezeu, ca batranii sunt masa buna de manevra si votanti siguri, nu ca noi astia tinerii care zicem ca nu avem chef sa ne ducem la vot sau ca nu avem pe cine vota! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 25 noiembrie 2008, 09:21

    hadean:
    bine ca trebuia tu sa zici de liiceanu sa imi strici dimineata
    mai bag si io de astea adanci sa vada lumea ca am mai citit si io vreo 3, 3 sandra brown :D

    artistu:
    pai sa te duci la vot, frate
    sa te duci cu dumnezeu inainte :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 25 noiembrie 2008, 09:54

    Chinezule, stai să-ţi explic. Deci în primăvară am avut alegeri locale. Acuma avem alegeri de cartier. Şi doamna a vrut o abordare mai de cartier, „pe target”. Cu toţii ştim simfonia „Dumnezeu de băiat de cartier”. De-acolo i-a venit inspiraţia. Să votez PD-L dacă nu-i aşa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 25 noiembrie 2008, 10:34

    artistule: dreptate si fratie!
    chinamane: deci scuze. daca imi pica fisa ca-i sandra la mijloc taceam, serios:-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 25 noiembrie 2008, 20:07

    chinezule, in MM, exista o noua specie de politruci: babuinii de colegiu, le zice. astia dau iama in gradinite ori scoli, in fabrici si uzine, in biserici si chiar pe „sintetic” (un soi de biserica a mea) m-am trezit cu unu’ vineri! iti dai seama ce disperati e unii (vorba lu’ mninune).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 28 noiembrie 2008, 15:19

    […] Chinezu si Dumnezeul care candideaza Published November 28, 2008 Categoria singulara Tags: chinezu, dumnezeu, god, politician Pentru ca [citez din Chinezu] «Pe mine religia ma intereseaza strict ca obiect de studiu din perspectiva maxim istorica, minim antropologica. Nimic mai mult.» m-am gandit sa ii dau un motiv de reflectie. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde