09.12.2016

Reverendul Obama

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Îm timp ce mă uitam la de-a dreptul spectacular discurs al lui Obama (care a egalat Ich bin eine Berliner) mi-am dat seama că o bună parte din succesul lui se datorează reverendului din el. Pentru că Obama arată, se poartă, vorbeşte, reacţionează ca un reverend din acela, să-i spunem reverendul John, care în State ridică săli în picioare.

Reverendul John vorbeşte despre facerea lumii. Reverendul Obama vorbeşte despre the great father of our nation.

Reverendul John spune citate din sfinţi şi apostoli. Reverendul Obama spune citate din foştii preşedinţi.

Când reverendul John zice „amin”, toată lumea răspunde „amin”. Când reverendul Obama zice „yes we can” toată lumea răspunde „yes we can”.

Când reverendul John vorbeşte de Dumnezeu, toată lumea dă din cap şi zice „aleluia”. Când reverendul Obama vborbeşte de United States, toată lumea dă din cap şi zice „yes, yes”.

Când reverendul John se roagă, toată lumea se roagă cu el. Când reverendul Obama roagă, zeci de milioane de americani spun o rugăciune în timp ce îşi dau votul.

Reverendul John a votat pentru Obama. Obama este acum preşedinte.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

La alegerea lui Obama pe mine m-au durut toţi muşchii

Nu scriu nimic de Steaua

Niciun comentariu încă

  1. miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:14

    sefule, e „ein berliner”, „eine” e feminin

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:54

    reverendu’ e ăla care le pune pe babe să-şi lase averea, prin testament, bisericii lui? :-D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. banana
    miercuri, 5 noiembrie 2008, 13:21

    Excelent! Prevad ca va face parte din acele scrieri ale tale care la un moment dat vor fi studiate in facultati :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 5 noiembrie 2008, 14:04

    Si uite ca porcii pot zbura….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 5 noiembrie 2008, 14:19

    a nigga won the elections, asta scrie in ziarele americane :)), hai mah ca si Hitler a avut lipici la public si uite ca si el apare in istoria lumii :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miotonic
    miercuri, 5 noiembrie 2008, 14:24

    bravo lui si staff-ului sau. eu sunt de parere ca pierdem prea mult timp cu obama asta. ok, bravo lui dar ii avem si noi p`ai nostri care ne mananca de…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 5 noiembrie 2008, 18:18

    Aoleu, s-a pogorat Mesia pe pamant, a venit salvatorul Obama cu votca la gura. Nu mai pot de bucurie. Uraaa, Obama presedinte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 5 noiembrie 2008, 18:55

    […] articolele care chiar mi-au placut: Appear – Obama, simplu!, O initiativa misto a lu’ Arhi, Chinezu face o superba comparatie! (Bravos… de trei ori bravos!), Vladutz Petreanu le zice asa cum stie el mai bine (si nu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:00

    da, aminti-ne-am de SA TRAITI BINE….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:29

    Carismatic, neconventional, negru, revolutionar… ce poti sa ceri mai mult? Un reverend care sa schimbe lumea? In bine? Asta ar fi chiar tare. Astept. Are we there yet?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 5 noiembrie 2008, 21:25

    Ei, la cate facultati „politice”, nu e de mirare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 5 noiembrie 2008, 22:50

    Man, astia il asculta ca pe un reverend, dar il confunda cu Mintuitorul, trust me! Asa ca mina pe frunza de laur, si toata lumea cinta in cor:
    **O-bama hey, bama bama bama hey / Hey O.B. O.B. won’t you die for me / Bama hey bama hey SUPERSTAAAR!**

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 5 noiembrie 2008, 23:02

    Obama e pe cai mari. Sa vedem insa cum se va redresa situatia din S.U.A. Oricum are mari sanse sa prinda si al doilea mandat.

    P.S.: Zoso, macar sa stii tu despre discursul lui Kennedy cu Berlinerul si ar fi suficient decat sa comentezi aiurea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 6 noiembrie 2008, 08:32

    […] aici un post de-al lui Chinezu, la fel de electrizant ca si un discurs de-al lui Obama. Ca ma si […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 6 noiembrie 2008, 09:18

    Economia nu prea functioneaza cu rugaciuni, Om trai si-om vedea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Hunul
    joi, 6 noiembrie 2008, 11:30

    UNII SUNTETI JALNICI SI PATETICI!
    IL RIDICATI IN SLAVI PE CHINEZU …PUPINCURISTILOR!