03.12.2016

Era şi păcat să nu aibă Bucureştiul un viceprimar bou

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Bucureştenii nu se vor mai putea căsători şi nici nu vor mai putea să-şi înmatriculeze maşinile dacă nu plantează un copac. Ideea este inclusă într-un proiect al primăriei capitalei care ar putea fi adoptat până la sfârşit anului. Acesta are drept ţintă mărirea spaţiului verde din oraş. A fost iniţiat de viceprimarul Robert Ionescu. Pomul nu trebuie plantat oricum, şi oriunde şi abia după ce i se va face o poză copacului şi i se va elibera un certificat, bucureştenii vor putea să se căsătorească sau să-şi înmatriculeze maşina.

Ştire Antena 3

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

S-a dus dracu proverbiala inovativitaticioşenie a PRO TVului

De ce or vrea unii să îşi vadă mufa pe coşurile de gunoi mă depăşeşte sistematic…

Niciun comentariu încă

  1. marți, 21 octombrie 2008, 12:31

    Bre Chinezule sa fie clar : nu e BOU, e BERBEC. Pai cine-a pomenit boi in turma de oi? Gigi e cioban old-fashion.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 21 octombrie 2008, 12:35

    mnoa, ca să ştim cine ia şmeurile, io zic să ne interesăm următoarele: cât costă cumpărarea, plantarea, pozarea şi certificarea copacului? şi cine decide ce copac unde se plantează? şi cine are grijă de copac după aceea? are primăria copacoterapeuţi?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 21 octombrie 2008, 13:31

    asta e de la partidu lu gig. banuiesc ca o sa se laude el dup-aia ca lupta pentru un bucuresti mai verde, initiative de ecologie, etc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Constantin
    marți, 21 octombrie 2008, 14:57

    Nu fac parte din turma lui Gigi si nici dintr-o alta.

    Si zic: pe langa atatea alte taxe oare asta sa nu fie de folos? Macar e vizibila, pipaibila, va face si umbra, va absorbi si ceva noxe si va elibera ceva oxigen.

    P.S. Orice primarie municipala are „copacoterapeuţi”, adica Serviciul de horticultura ( parca asa se numeste ).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Constantin
    marți, 21 octombrie 2008, 15:01

    ADDENDA

    Stiu un oras – de provincie, desigur- unde s-a facut in urma cu cca 30 de ani un parc. Si nu s-a plantat oricum si orice. Acum lumea de toate varstele se bucura de existenta lui.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 21 octombrie 2008, 15:13

    Deci am belit-o sa ma scuzati. La mine pe strada nu exista pic de spamant. Pot sa merg in SAI ( Ilfov, mah) sa plantez un dud?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 22 octombrie 2008, 00:17

    Ei, faci poza in Photoshop si te-ai scos. Oricum e o lege aberanta ce nu are cum sa fie pusa in practica, tocmai din lipsa de personal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 22 octombrie 2008, 00:47

    Macar un bou printre atatia porci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 22 octombrie 2008, 05:58

    si mai sint si alte aspecte – nu doar cele senin-pozitive, legate de plimbare prin locuri racoroase si cu verdeata/ecologice. Ci legate de drepturile cetateanului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 22 octombrie 2008, 08:11

    Deci adeverinţă, poză etc. Un teanc de hârtii că ai plantat caisu’. Deci ca să bagi un pom tăiem un pom , ca să producem hărtie pentru actele doveditoare. Mişto.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 22 octombrie 2008, 08:28

    gadjodillo:
    exact la faza cu dreptul meu de a nu fi facut bou m-am referit cand l-am facut bou pe bou

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde