02.12.2016

Care moderator e mai bun: cel care vorbeşte mult sau cel care vorbeşte puţin?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ehe, acuma să vă văd. Vă întreb întrebarea din titlu pentru că io nu m-am lămurit. Acuma, între noi fie vorba, nici nu ai cum să te lămureşti. Pentru că în cazul emisiunilor TV sunt multe variabile cu care lucrezi (invitaţii, subiecte, chef de lucru, inserturi etc.). Dar orişicât putem să ne punem întrebări d’astea. Măcar aşa de plaisir.

Şi pentru a venit în ajutorul întrajutorării voastre m-am mâncat la mouse să execut un frugal word count al unui număr de 4 emisiuni executate în seara zilei de ieri pe TVurile româneşti, pe baza transcrierilor furnizate de Monitoring Media. Respectiv „6, vine presa„, „Vorbe grele„, „Realitatea Zilei part 1” şi „Ştirea Zilei„. Sigur că o chestie mai adevărată ar fi presupus un interval mai mare de analiză, cu emisiuni cu invitaţi diferiţi şi alte alea. Dar give me a break şi fiţi mulţumiţi şi cu ireleventele oarecum grafice de mai jos.

Carevasazică, cel mai vorbăreţ moderator din emisiunile de ieri a fost Răzvan Dumitrescu, iar cele mai puţin vorbăreţe (amândouă la un loc luate!) au fost Mbela şi Livia Dilă. Voila graficul cu cât a însemnat în procente vorbăria moderatorilor raportat la total vorbărie per emisiune.

Şi mai voila graficul cu comparaţia dintre cât au vorbit moderatorii şi cât au vorbit invitaţii.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum i-a închis Antena 3 microfonul lui Geoană

Marile spirite se întâlnesc pe undeva. Astăzi chinezu şi Cărtărescu…

Niciun comentariu încă

  1. miercuri, 3 septembrie 2008, 10:34

    Am toata stima pentru Gabi Firea, dar cred ca ar trebui sa se mai abtina, cam intrerupe invitatul din ce vrea sa spuna omul. Ciutacu nu prea vorbeste mult, dar si cand le zice il lasa perplex pe invitat :lol:
    Despre Dumitrescu numai de bine
    6!Vine presa: nu stiu la ce post tv se difuzeaza si nu stiu cine o modereaza. Hai ma ca stiu, numai ca n-am urmarit niciodata aceasta emisiune, ca atare nu comentez.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. iulian n.
    miercuri, 3 septembrie 2008, 10:42

    Dar buton cu „poliphonic word count” ai?
    Că mie îmi place când se vorbeşte deavalma?

    Care-i cea mai polifonică emisiune TV?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. kmi
    miercuri, 3 septembrie 2008, 10:48

    Desi, alerg seara acasa sa vad Stirea Zilei, am simtit si eu de cateva ori ca as fi preferat ca doamna Firea sa lase interlocutorul, din studio sau de la telefon, sa vorbeasca…numai ca am zambit repede…daca eram in locul dansei, as fi facut exact la fel (nici eu nu prea las oamenii sa vorbeasca :|)

    Legat de intrebarea ta, din titlu, cred ca raspunsul corect, e „cel care vorbeste bine” si, din punctul asta de vedere, eu cred ca doamna Firea ar putea fi castigatoare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 3 septembrie 2008, 10:51

    ăştia nu-s moderatori, ci agitatori.

    părerea mea. hâc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 3 septembrie 2008, 11:40

    sincer? imi place de Mbela.. e… femeie adevarata, stii? Adica mi se pare cu bun simt, asa :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 3 septembrie 2008, 11:45

    Şi de ce pe Dan Diaconescu în direct nu l-ai anal-izat? Iel cu siguranţă ieşea ca cel mai tăcut moderator, cu un raport excelent dacă luăm în considerare emisiunea cu Cherida.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 3 septembrie 2008, 11:56

    As prefera un moderator-procuror. Ce sa se mai oboseasca pe urma sa dea „pe surse”, live DNA si ne vedem in instanta ( tot live )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 3 septembrie 2008, 11:59

    Dila-i cea mai buna, bre :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 3 septembrie 2008, 13:27

    catee cuvinte s-a vorbit in emisiuni e irelevant, fiecare emisiune are o durata diferita. treaba cu proentele e in schimb buna. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 3 septembrie 2008, 13:28

    `s-au vorbit

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 3 septembrie 2008, 14:28

    Mi-ar plăcea unul care să vorbească mult, dar să aibă ce spune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 3 septembrie 2008, 15:03

    Mi-ar placea unul care sa vorbeasca putin, dar care sa stie cand sa dea conversatiei directia cea mai interesanta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 3 septembrie 2008, 15:26

    am preferat mereu moderatorii care moderează. asta e tot mai rar le televizor, gâdea mai moderează când apucă şi mi se pare că o face bine. împăratul nu prea are ce să modereze în schimb realizează minunat(acu’ nu fac nicio ironie, nicio aroganţă), gabi firea e o surpriză placuta pentru mine (la stiri nu prea imi place dar pe antena 3 se descurca foarte bine), dumitrescu mai moderează el uneori dar parcă prea moderează cu barda (e tutuţi unul dintre cei pe care-i apreciez) iar mbela chiar n-are nicio vină. cam asta-i părerea mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 3 septembrie 2008, 17:42

    prefer moderatorii care vorbesc moderat, evident.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 4 septembrie 2008, 22:02

    Sunt pentru moderatorul cumpătat nepătat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde