06.12.2016

Ca analist vizionar, Avramescu e oarecum penibil

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Iată ce guiţa marele Cătălin Avramescu, vizionar-analist-comentator-ziarist-editorialist-moderatorTV şi, fatalmente, politician de mare anvergură democrato-băsesciană, în data de 15 ianuarie 2008, declaraţie apărută în România Liberă din, firesc, ziua următoare.

„Este o vorba: in politica trei zile inseamna mult. Mai sunt cateva luni pana atunci si mie imi este din ce in ce mai clar ca Guvernul Tariceanu nu va supravietui pana atunci. Se apropie cateva decizii din partea presedintelui de a da drumul cercetarii penale in privinta altor ministri. Daca se continua asa, Popescu Tariceanu va trebui sa ceara un nou vot de incredere Parlamentului in conditiile in care se apropie alegerile.”

Ce o să ne mai dixtrăm cu parlamentarul Avramescu…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Libera-li dă Ferentari vindem locuri eftin!

Dacă Patapievici e o canalie de facto, atunci Nistorescu ce e?

Niciun comentariu încă

  1. vineri, 29 august 2008, 13:23

    Da, dar ca povestitor de bancuri, „mizilean nu baimarean” e de-a dreptul sarmant. I-a antrenat bine Zeus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 29 august 2008, 14:14

    Nu este penibil, este foarte penibil. Mi-e mila de el pana la urma.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 29 august 2008, 18:49

    Fiecare pasare pe limba ei… danseaza step. :D

    Off-topic:
    Te dai la canii satului Chinezule? Noroc ca nu te lasa Make. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 29 august 2008, 20:01

    Naşterea domnului Avramescu a fost una oarecum nefericită!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. radu
    vineri, 29 august 2008, 20:59

    Candidat PNL cu acordul PSD (si viceversa)

    Mici razboaie la Delegatia Nationala a PNL. In timp ce Anton isi anunta intentia de a mai sta 4 ani la Palatul Victoria, pe holurile Centrului International de Conferinte din Neptun se duceau devarate razboaie. Mai multi sefi de filiale avea dispute verbale destul de violente cu Bogdan Olteanu, coordonatorul politic de campanie al PNL.
    Oamenii erau nemultumiti ca nu sunt acceptate de catre Centru anumite candidaturi in unele ecolegii electorale. Invariabil oamenii erau invitati sa ceara si acceptul PSD inainte de a prezenta candidaturile – cu alte cuvinte, nu poti deveni candidat al PNL intr-un anumit colegiu decat cu acceptul social-democratilor.
    IMPORTANT – nu e vorba de toate candidaturile, ci doar de cele negociate pe sistemul – AICI E AL MEU, DINCOLO E AL TAU.

    Iata si un exemplu de discutie:
    -Domnule presedinte dar ce facem cu candidaturile alea…?
    -Bai XY ti-am spus – ai negociat cu PSD, ai acceptul lor?
    -Pai si atunci…?
    -Pai nimic. Mergi si negociezi si cand ai rezultatul imi spui ca altfel nu se poate.
    -Da domnule presedinte dar asa… pai ce candidati avem noi acolo?
    -Mai frate, altfel nu se poate. Negociezi cu ei si gata, altfel nu merge treaba. Daca ai nelamuriri fa o adresa catre BPC si o sa ai un raspuns.
    -Dar…
    -Daca ai nelamuriri XY atunci ti-am spus – fa o cerere la BPC si o sa ai un raspuns. OK!?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. un cititor
    vineri, 29 august 2008, 22:09

    Acest Avramescu este un lingau perfect, o sluga gata de orice in slujba lui Zeus, este un individ chiar si mai penibil decat Boc (da!!! se poate) care este exemplul slugii perfecte. Da, Avramescu reuseste sa il intreaga la slugarnicie. A fost greu, dar a reusit. Ca sa nu mai vorbim despre „capacitatile” lui intelectuale care sunt cel putin discutabile. Am avut neplacerea sa il vad mergand pe strada acum cateva zile. Baiatul asta sigur are probleme la „mansarda”…ca si alti pseudointelectuali ca si el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 29 august 2008, 22:40

    ăsta mă sparie un pic. pentru că de la tineri(nu-i chiar o băbăciune, tre’ să admitem)am pretenţii mai mari. salut chinoise.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 30 august 2008, 17:17

    stii ce-mi place ca ai zis guita…pentru ca e chiar un porc :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 31 august 2008, 21:52

    Acest domn, in afara faptului ca este un pupincurist notoriu al STIM-NOI-CUI, dovedeste inca o data ca este si un fin observator si ANAL-ist politic. La asa om, asa predictie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. iulian
    luni, 1 septembrie 2008, 08:22

    Is de acord cu tot ce spuneti….si ce placere imi face cand citesc asa ceva…credeam ca numai io nu pot sa-l sufer p-asta, pe Avarmici…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. gogu
    joi, 4 septembrie 2008, 01:20

    frate voi sunteti invatati sa criticati, ca-i alba, ca-i neagra, nu va convine nimic. ai avut placerea sa-l vezi pe strada si ti s-a parut ca-i nebun…e mai bine decat sa te scufunzi intr-o normalitate inchipiuita si mediocra. consilierul e cel care te sfatuieste intr-o directie sau alta, asta nu inseamna ca si pierde integritatea, si in plus, de unde stiti voi care erau convingerile politice ale lu avramescu inainte de a deveni consilier prezidential? m-am saturat de papa lapte ca voi care stiu numai sa critice fara sa actioneze sau sa gandeasca lucrurile un pic mai mult si sa le plaseze in contextul adecvat. ce cacat a facut avramescu atat de rau , la urma urmei, in loc sa va vedeti de oamenii care intradevar au facut un rau enorm tarii asteia si care v-au facut sa va pierdeti speranta in oricine , va luati de avramescu. si app daca vreti sa l auziti veniti la cursurile lui la stiinte politice, si dupa aia comentati cum ca-i nebun/nu e, semidoct s.a.m.d.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde