06.12.2016

Vă băgaţi la un fel de concurs despre cele mai penibile servicii oferite proştilor de noi care suntem?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Uite-aşa. În loc să vă povestesc relaxat despre Paris şi despre ce mişto a fost pe acolea sau să vă povestesc despre întâlnirea mea cu Geoană (asta oricum nu v-aş spune pentru că i-aş lăsa pe unii să se întrebe dacă doar am trecut cu maşina unul pe lângă celălalt sau dacă am stat la un vin cu el), m-au apucat dracii şi lansez concursuri de astea de doi lei.

Pentru că m-a enervat o mirobolizantă firmă de curierat, intitulată atât de prost inspirat raportat la calitatea pseudoserviciilor pe care le oferă Curiero. Mă scuzaţi un pic până trag un catartic hohot de râs când mă uit la sloganul lor „Cu simţ de răspundere”.

Pe scurt, ca să nu vă plictisesc, Poliţia din Vâlcea mi-a trimis prin ei o amendă şi, cum nu a fost nimeni la destinaţie când a venit curierul de la Curiero, a dus omul plicul înapoi la sediu firmei. A lăsat un aviz cum că „pretene, mişcă-ţi curul de contribuabil vinovat la firmă să îţi ridici prestaţia pentru bugetul statului”. Mă rog, sa îi spunem aviz bucăţicii de hârtie cu un număr de mobil pe ea şi cu nişte hieroglife aruncate în scârbă pe acolo…

Ajung la sediul Curiero de pe 13 Septembrie. Unde, după juma de oră de stat ca papagalul, printre înjurături ale ălora care nu găseau nu ştiu ce plicuri, cu telefoane care nu le mergeau că „nu mai avem credit”, cu încă vreo 3 clienţi care trepidau de nervi precum je, aflu că nu există nici o scrisoare pentru mine pe acolo şi că nu a existat niciodată în secolul XXI. Mă enervez, cobort nişte sfinţi din ceruri şi plec. Că deja stătusem prea mult în mijlocul intrinsesc al senzaţionalei culturi corporatiste de secol XVIII a celor de la Curiero.

La urma urmei, din moment ce Poliţia Română i-a ales pe ăştia de la Curiero să îşi trimită amenzile, doar nu putem spera să avem mari pretenţii de la ei, ce dracu, măi oameni buni…

Deci, revenind graţios la concursul de servicii penibile. Eu îi nominalizez clar şi fără putinţă de tăgadă pe cei de la Curiero. Şi îmi asum angajamentul de fost pionier niciodată utcist să recomandă cu mare căldură tuturor să NU se rişte să aibă relaţii cu ei. Uite aşa vreau io de papagal ce sunt purtat pe drumuri de-ampulea de nişte unii.

Alte nominalizări?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

România 2008. Îngrozitoarea chinuială continuă…

Românio, simt că nu te merităm…

Niciun comentariu încă

  1. miercuri, 30 iulie 2008, 10:28

    UPS-ul. Si ei sunt vai de mama lor. Am o epopee intreaga pe tema unei carti comandate de pe Amazon.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 30 iulie 2008, 11:10

    Ce dai ca să le dăm în cap? Îi concurs, nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 30 iulie 2008, 11:12

    Cel mai prost serviciu de care am „bene-ficiat” în ultima vreme a fost prestat de cei de la Bene Internetional. Dar mă mai gândesc şi la altele…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 30 iulie 2008, 11:18

    Cel mai prost serviciu de care am beneficiat pana acum este cel al BCR -ului care ma lalaie de 6 saptamani ca imi da un credit pt casa cu ipoteca si dupa ce ca le fac un favor ca i-am ales pe ei, ei imi cer balante si bilanturi de la firma angajatoare si nu sunt in stare sa dea aprobarea la un dosar care are toate actele in regula pe motiv ca sunt prea multe solicitari si personal putin. :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 30 iulie 2008, 11:20

    Hai sa-ti spun ceva despre servicii penibile ROMTELECOM!!!!
    Fac contract cu ei pentru o linie Telverde. Imi iese par alb pana semnam. Vreau sa inregistrez un mesaj de intampinare pentru aceasta linie telefonica gratuita, le dau mesajul inregistrat asa cum imi cerusera, studiaza domniile lor mesajul si imi spun ca e totul ok, ma cheama drept urmare sa semnam actul aditional la contractul initial, care prevedea ca punct unic inregistrarea mesajului. Si astept sa activeze mesajul…si astept…trece o saptamana si sun! Raspuns sec: se analizeaza “principialitatea mesajului”!!!! Si nici acum linia Telverde nu are mesaj de intampinare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 30 iulie 2008, 16:03

    Alina, de ce nu faci un site, mai bine? Iti pui treaba inregistrata drept sunet de intampinare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 30 iulie 2008, 17:17

    ALTEX – cu sloganul lor ‘cel mai mic pret din romania’.

    ei, dupa experienta cu ei, am devenit fan al zicalei : dai un ban, da’ stai in fata…ca prea m-am facut de ras cu un ‘cadou’ pe care l-am trimis achitandu-l on-line, iar dupa doo saptamani de la achitarea produsului, am indraznit sa vreau si marfa. femeia de la vanzari on-line erea pe plaje, io o cam deranjam, mama mea de client, care n-are kef sa stea la coada….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 30 iulie 2008, 17:47

    Eu votez cu Curiero. Si eu am muscat-o de la ei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 30 iulie 2008, 19:23

    1. reclamatie la protectia consumatorului
    2. dar de ce Politia Romana foloseste o firma privata? Posta Romana nu mai e buna sau ce?
    3. si daca foloseste o firma privata, licitatie a fost? caiet de sarcini? penalizari?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 31 iulie 2008, 10:16

    Merci pt info. Tocmai caut o firma de curierat ca o alternativa rapida la posta romana. De Fan Courier stii ceva?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 31 iulie 2008, 10:23

    mirela:
    io cu fan courier lucrez
    nu am avut niciodata probleme
    desi altii mi-au spus ca si-au furat-o cu ei
    cum ti-o fi norocul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Adrian
    miercuri, 6 august 2008, 11:38

    Acum m-am fript cu Curiero. Nu o data ci de 3 ori in ultima luna. Plicuri trimise la Pitesti de la Sibiu, ajung dupa 5 zile si dupa multe telefoane si nervi via Brasov, Ploiesti, Valcea.
    Jalnic. Acum reziliez contractul si fac reclamatia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sandu
    luni, 15 septembrie 2008, 10:39

    Si eu am primit un plic via Curiero din partea Politiei Rutiere Cluj… evident ca nu m-au gasit acasa si au lasat un petec de hartie. Sun la ei imi explica pe unde vine, ma duc si haos total, m-am enervat si le-am zis contract prins cu spaga !, si imi zice seful lor ca daca nu imi convine sa ma duc la ziar…

    e clar…

    oricum la Iasi au inchiriate niste maghernitze pana si aia de la Atlassib au conditii mai bune decat ei.

    Daca tot sunt platiti nu au decat sa ma caute sa imi dea plicurile. Banuiesc ca e un contract prins cu spaga si asta e.

    Cu ocazia acestei experiente am mai vazut si alte kestii interesante care m-au frapat. Tot in zona aia de spatii „inchiriabile” are sediul si grupul Casa Auto-Tester acolo fiind reprezentantele Ford si Volvo, in fata sediul era placat cu sticla si multa tabla argintie Alucobond de ziceai ca esti in Frankfurt, iar in spate ateleriele service… si eu am luat in deridere Dacia-Renault, dar service-ul Dacia din Valea Lupului e muuuuult superior. Paradox….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Eium
    marți, 9 decembrie 2008, 16:41

    Subscriu pt CURIERO !!!