05.12.2016

Să îi batem pe italieni până dincolo de orice ruşine…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mare măgar mai pot fi câteodată. Dar zău dacă nu aşa simt la lingurica internă de român sadea, cu accente verzişoare pe la subţioare. Aş vrea să îi batem pe italieni cu vreo 5-0, să le administrăm o umilinţă despre care să se voarbească în cizmă ani de zile de acum încolo. Umilinţă care, fireşte, să nu fie altceva în acest context bicisnic decât o imbecilă stare de confort închipuit când ne imaginăm, suav, scena de mai jos:

Carabinier italian (într-o italiană impecabilă pe tot decursul conversaţiei): Bună ziua, sunteţi cumva român?
Român (într-o italiană vulgară dar expresivă): Da, domnule ofiţer.
Carabinier: Băăăăăăăă, futu-ţi morţii mă-tii, ce pula de cazzo cauţi în sectorul meu, băăăăăăăăăă muie mică ce eşti?!
Român: Mă iertaţi, dar de ce vorbiţi atât de urât cu mine, sunt un turist care…
Carabinier: Turist pe curu lui Napoleon, faci turism pe banii noştri, faci turism prin buzunarele noastre, băăăăăăăăă infractor european!
Român: Nu se poate să vorbiţi aşa cu mine, sunt cetăţean european…
Carabinier: Ce eşti, măăăăăăăăăăăăăă??!! European??!! Păi pe voi v-am băgat în Europa ca să ne spălaţi ciorapii măi, ca să ne luctruiţi buzile măi, că la altceva nu avem nevoie de voi.
Român: Să ştiţi că voi protesta la ambasada noastră împotriva unui asemenea comportament de care daţi dovadă!
Carabinier: Mă piş pe tine, mă piş pe ambasada ta, mă piş pe România ta…
Român (brusc explodând grandios, într-o română absolut superbă): Apoi şti ce măi căcat cu ochi, Dumnezeii şi Cristoşii care te-o făcut, apoi Paştele şi anafura şi cristelniţa mă-ti, futu-te-n limbă de macaronar imbecil şi avorton imperial roman ce eşti, dacă te prind în România vreodată te pun să… Nu te pun nimic, mă, că nici nu merită să mă cobor în rahatul în care eşti tu…
Carabinier (în aceeaşi italiană): Măăăăăăăă, tu mă înjuri???
Românul se întoarce şi pleacă agale…

În rolul carabinierului italian: carabinierul italian. În rolul românului: un turist român, doctor în istorie. Adaptare aproape reală după o întâmplare şi mai reală.

Hai România! 5-0 să le daţi italienilor, măăăăăăăăăăăăă!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ştiaţi că a fost inaugurat Parcul Bordei?

Băsescu face ce ştie el mai bine: ne prosteşte prezidenţial

Niciun comentariu încă

  1. marți, 10 iunie 2008, 10:21

    Mi-a plăcut dialogul dintre carabinier şi doctorul în istorie. Indiferent că vom fi acuzaţi de xenofobie sau alte fobii, subscriu!
    Să le dăm 5 la zero! Pentru că noi suntem cei de la care au cărat cu carele, cu sutele de care, aurul din Dacia.
    Mă gândeam într-o zi ce ironică este istoria. Ei ne-au jefuit în 101 -102; 105-106 e.n. şi încă mult timp după aceea. Traversând epocile, astăzi le scoatem pe ochi civilizaţia lor stupidă şi putrefactă.
    Civilizaţia, înălţată la rang de religie, usucă, stârpeşte. În suferinţa noastră istorică noi nu ne-am pierdut sufletul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 10 iunie 2008, 10:22

    „pentru că NU noi”… scuze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. moshcalifar
    marți, 10 iunie 2008, 10:33

    Pana una-alta a facut Olanda instructie cu ei sa-si aduca aminte 100 de ani. Acu’ ca-s la pamant ar trebui sa le tragem si noi niste picioare in partile sensibile, asta face parte din specificul nostru national. Doamne-ajuta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 10 iunie 2008, 11:32

    Credinta mea e mai fragila cand vine vorba de psihicul tricolorilor. Nu joaca rau baietii, ba ar juca mult mai bine daca si-ar consolida increderea in propriile forte. Tricolorul e religios, si asteapta mai mult de la Dumnezeu…din pacate!

    Cat despre treaba asta cu echipa lui Dante bine ar fi sa-i abtiguim, numai ca atunci latinii or sa se sminta vexati si pun ramasag ca o sa le alimentam si mai tare xenofobia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 10 iunie 2008, 12:18

    Fotbalul e o inventie formidabila. A reusit sa canalizeze frustrarile si orgoliile intr-un simplu joc, tinand loc la ceea ce pe vremuri ducea la batalii, lupte si varsare de sange.
    Omul modern tot din maimuta se trage, are nevoie sa lupte, sa urle si sa manifeste animalic din cand in cand (unii dintre ei, persoanele de fata se exclud:). Asa ca, daca noi avem boala pe italieni si ei pe noi, atunci in goluri sa ne luptam si cu bere sa ne imbatam.
    Hai Romania!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 10 iunie 2008, 12:49

    Numai cu 5-0? Ce bland esti :lol: , eu zic 7-0…..pentru ei
    Vai ce rau sunt

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 10 iunie 2008, 13:23

    e cam greu să doveşti că ne-au jefuit romanii(de fapt i-au contra-jefuit pe daci)! sau că noi ne-am trage din daci! mai exact, nu e greu, e chiar imposibil! ;)

    însă ce e cert, e că suntem români şi că orice se poate întâmpla în meciul acela, dar când ai în faţă o echipă ca a italiei, care are un atac în viteză şi foarte tehnic(mai puţin toni) şi un plasament extraordinar(în special toni), e cam greu să emiţi pretenţii. mai ales că italienii vor fi super montaţi! ;)

    eu aş fi primul care iese în stradă în caz de victorie. şi în caz de egal, cu premisa ca olanda să îi bată pe franţuzi! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 10 iunie 2008, 13:24

    Eu zic sa-l chemam pe Zidane la Banca noastra tehnica…cand il vede Materazzi o ia la fuga :)), un cap in gura nu se uita usor. Lasand gluma la o parte ar trebui sa le dam o lectie macaronarilor nici noi nu suntem buni, dar noi niciodata nu am fost bai, ca si valoare insemndan ca ei sunt sub noi cu mult acum :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 10 iunie 2008, 13:42

    „un cap in gura nu se uita usor”

    aşa e, dar capul pe care i la aplicat materazzi lui zidane a fost în zona pieptului, nu la nivelul feţei! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 10 iunie 2008, 15:06

    Pana sa intre Romania in UE, Italia era tara cea mai blamata din Uniune, cu oameni necivilizati , la care restul Europei civilizata se uita „cu curu'” (scuzati expresia neeleganta). Acu’ au si ei pe cine sa se razbune….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 10 iunie 2008, 16:11

    @Fanita, „dar capul pe care i la aplicat materazzi lui zidane”, de fapt zidane l-a lovit pe materazzi :D, dar ai dreptate nu in gura ci in cap

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 10 iunie 2008, 17:24

    Eu am zis până am răguşit. Trebuie reactivat Bumbescu. Şi se poate conta şi pe cosaşi tineri: Alexa, Marius Constantin.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Mr.X
    marți, 10 iunie 2008, 17:29

    SONDAJ: Despre Datorii la Banci

    INTREBARE: Sunteti dator la vreo banca?

    Raspundeti aici:
    http://www.sondaje.php0h.com/datorii.php

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 10 iunie 2008, 18:03

    Mda, daca mai avea cineva nevoie de o dovada ca nationalismu te imbecilizeaza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 10 iunie 2008, 19:03

    am scris invers… mea culpa! :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. starlete
    marți, 10 iunie 2008, 19:05

    Morpheus : the italian guys are dangerous
    Neo: keep eye also on romanians

    This is Bucuresti as we know it, in the early years of the XXI century. You may take the red pill, the dream stops, and you go in the bedroom or take the blue one, and you’ll see how it far goes, and what deep is the rabbit hole.

    The matrix 4 – war against machines…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 11 iunie 2008, 01:21

    Chinezule, de acord, minus două chestii.

    Unu. Poţi să-mi spui de ce înjură românii de cele sfinte? Nu ne ajung organele, care se pretează?

    Doi. Nu e bine niciodată să faci urări din astea înainte. Oricum, sportul n-are legătură cu revanşa socială. Sau n-ar trebui să aibă. Fotbalul e un joc şi dacă ne facem jocul îi batem. Dacă nu. nu. Restul mai mult încurcă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 11 iunie 2008, 13:05

    @Roxana intr-un fel ai dreptate, dar e vorba si de orgolii aici, sa le demonstram ca asa tigani cum ne vad ei, putem sa le dam azurilor in freza

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 11 iunie 2008, 15:47

    Chinezule! Ti-ai pune toti banii pe Romania?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 11 iunie 2008, 23:27

    eh… cu oarecare intarziere subscriu apelativelor mirifice mentionate la adresa stimabilului gunoi al europei … ce mai … uita-ti-va la ei… neintelesi, nepriceputi… crescuti cu alge… normal ca si-au dezvoltat bucataria din ce aveau mai ieftin… si mimima/gresturile facute cand discuta prezinta clar modul in care e nevoie de ele pentru a sistine vorbele… daca vor sa se poata intelege intre ei… pe ei… pe mama lor… 5-0 cel putin daca am putea sa le dam…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 12 iunie 2008, 14:29

    numai 5-0?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Stafie
    sâmbătă, 14 iunie 2008, 22:41

    bah muie iti bati joc de noi?
    n-ai putut sa traduci?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. duminică, 15 iunie 2008, 12:11

    Am zis 6-0, noroc cu pisica de mare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde