08.12.2016

Poporul român nu este curajos şi este lipsit de ambiţie

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Aşa a zis Boloni. Ne putem şi enerva. Dar putem să îi dăm şi dreptate. Ne putem pune pe produs spume la gură. Dar ne putem şi pune pe produs magistrale analize ale devenirii fiinţei româneşti. Putem să-i răspundem lui Boloni „ungur împuţit”. Sau putem să îi răspundem lui Boloni „române, ai perfecta dreptate”. Putem face orice, putem reacţiona oricum la aşa ceva. Sau putem să ni se rupă profund de discuţii dăştea care nu merg la mici şi bere sau de astfel de expozeuri care nu se congruentizează exhaustiv cu ultimul volum al chintesenţei liiceanuistice…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Anonimul blogosferic, această specie miraculoasă a blogosferei

În Ştefăneşti poţi să te Iepureşti, dar în Iepureşti nu poţi să te Ştefăneşti

Niciun comentariu încă

  1. vineri, 6 iunie 2008, 11:10

    cum ar veni, „nu-i frumoasă da-i bătrână”. tot e bine că la un „nu este” avem şi un „este” care să menţină echilibrul :-))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Codruta
    vineri, 6 iunie 2008, 11:25

    Chiar asa, cum zice Adi Hadean, macar sintaxa e in regula:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 6 iunie 2008, 11:34

    no, si care e problema? nu are voie sa-si dea cu parerea despre poporul din care face parte ca asa zice pasaportul? sau ce? adevarul doare? ca daca stam si analizam, desigur la o bere nu virtual, astea sunt doua din motivele pentru care nu ne miscam undeva… faza e ca aceste necalitati se manifesta mai ales in conditiile in care functia obtinuta depaseste competentele… despre ambitii, nu stiu sa nu existe, dar intrebarea e ce ambitii au romanii… ca daca arunci o privire spre unele retele sociale ambitiile astea au un miros specific… oricum, fara o bere, nu merge discutia asta… e asa seaca :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. anca
    vineri, 6 iunie 2008, 12:00

    nu-mi place boloni,de loc,de loc:) da amu mare dreptate are!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. moshcalifar
    vineri, 6 iunie 2008, 12:03

    100% corect ce zice Loti Boloni si analizele chiar nu-si au sensul. E parerea lui si cat timp nu scrie despre „lichele” si-l zgandare pe Taher la negocieri pana ii cedeaza nervii „giulesteanului” eu ii dau dreptate :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 6 iunie 2008, 13:19

    Are dreptate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 6 iunie 2008, 13:32

    eu zic sa il pedepsim crunt si sa ne ardem recoltele si sa ne otravim fantanile. desigur, vitejeste

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 6 iunie 2008, 16:51

    Adica sa vina ungurii sa ne spuna cum sta treaba?
    Asta imi aduce aminte de bancul cu doi unguri care stateau pe o strada in Sf. Gheorghe. Vine un roman alergand, transpirat si il intreaba pe unul dintre ei unde e gara. Asta ii spune ca nu stie vorbi in romaneste. Romanul pleaca abatut.
    Ungurul 2:
    – Bine bai Ianos, stii destul romaneste ca sa-l indrumi pe saracul om spre gara. Nu ti-a fost mila de el?
    Ungurul 1:
    – Pai, astia spun ca sunt de 2000 de ani aici si nu stiu nici macar unde e gara? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 7 iunie 2008, 09:43

    io cred ca suntem printre putinele popoare care improasca cu noroi in oglinda. si de obicei este ca atunci cand doi se cearta, ghici cine castiga?…ungurii? :o

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 8 iunie 2008, 01:40

    Sa fie clar, lectiile de moralitate nu deranjeaza, insa nu le primesc de la oricine … ” uite cine vorbeste „….chiar asa, curajosul si ambitiosul, pana la un moment dat mi-a placut si l-am respectat, pana intr-o zi, pe care nu am uitat-o si punct.
    Primesc in schmib lectii de la batranii care au in adevar sufletul senin si poate nici o pata …. cu alte cuvinte, vorbele rostite de el, din gura altcuiva le accept, el…sa taca !
    O duminica senina si zambitoare va doresc tuturor.
    respecte,
    Sibilla

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde