07.12.2016

Apropo de discriminare

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mie ştirea asta mi se pare chiar jenantă. Adică nu ştire, ci realitatea mirobolizantă pe care o prezintă. Adică io ca tată, dacă mă duc cu copilul bolnav la spital, nu mă pot interna cu el pe motiv că nu sunt în stare a fi capabil să alăptez.

Via maramureşeni.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Când Dumnezeu vrea să piardă pe cineva întâi îi ia minţile…

Doi jenibili

Niciun comentariu încă

  1. marți, 20 mai 2008, 15:12

    profit de zvastica destul de urata cu care m-ai incaltat si care de fiecare data ma surprinde si plasez un comentariu rautacios : esti sigur ca pe tata l-a deranjat discriminarea sau faptul ca a fost vaduvit de imaginea alaptarilor din salon…? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 20 mai 2008, 15:30

    @manuela: un parinte cand ii este copilul bolnav exact la asta se gandeste… iar in alta ordine de ideii, cred ca se putea gasi un loc in care nu erau mame care sa alapteze daca asta e problema, nu? nu cred ca toti copii din spital cu mame erau bebelusi. Oricum, e aiurea, absurd si de toata jena… cum poti sa-i spui asa ceva unui parinte? directia e clara… tot mai jos, jos, pe zi ce trece

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 20 mai 2008, 16:51

    Poate ca ar trebui sa spunem mai des lucrurilor pe nume, sa-i denuntam si sa ne implicam cu totii, sa aratam si altele, si, vorbesc in cunostinta de cauza : exista rezerve in spital care se ofera, se pun la dispozitie numai unora contra mita, necum nu sunt folosite ca spatii pentru destinatii trambitate fals, exista acea legatura puternica afectiva intre copil si parinte, indiferent care din parinti si, exista in organigrama spitalelor posturi de psihologi si asistenti sociali…exista de pomana se pare… iubirea poate face minuni cand parintele este alaturi de copilul bolnav, dar cum sa faci alfabetizare unor minti bolnave… exista si situatii in care, da, alaptezi, vrei sa-ti vezi ca mama copilasul si, nu o poti face oricand, trebuie sa ceri voie si sa cotizezi, culmea, infirmierelor si femeilor de servici ca sa-ti inlesneasca intrevederea cica, ca nu-i de ajuns plicul gros pentru medic si plasele pentru asistente….exista atata nesimtire si indolenta si nemernicie in sistemul sanitar…. da, e multa tristete, si noi va trebui sa intelegem ca nu-i putem menaja si ierta la nesfarsit.. pentru copiii nostrii !
    felicitari chinezule, respecte,
    Sibilla

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 20 mai 2008, 17:08

    @daniel – principial ai dreptate, desi cred ca deja speculam cam mult. simteam nevoia sa ridiculizez cumva genul asta de ‘stiri nationale’

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 20 mai 2008, 17:32

    dar alta camera nu aveau? adik mi se pare normal ca femeile sa nu vrea un barbat langa ele cand alapteaza, dar totusi nu cred ca este discriminare, cuvantul discriminare e cam mult spus

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 20 mai 2008, 17:51

    Cine are cele mai putine drepturi in SUA?
    Barbatii albi, 35-45 de ani, casatoriti cu unul doi copii,din patura mijlocie cu servici, casa si masina in rate.
    Deci ne indeptam vertiginos catre un viitor de aur :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 21 mai 2008, 08:53

    o tampenie!!! criterii de selectie nescrise! sa vad si eu un act oficial, in Romanica, unde scrie, ca parintele ce se interneaza alaturi de copilul sau, intr-un spital, trebuie sa fie cel care alapteaza!!!! a inebunit lumea de tot! ne facem pe ele si de legi si de reglementari, ca tot nu le cunoaste si nici nu le baga in seama nimeni!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 21 mai 2008, 09:33

    dar nu cred ca e lege scrisa si dinastea, e o chestie asa mai de conduita, nici eu nu as vrea ca langa sotia mea de la spital sa fie un tip cand ea alapteaza nah. Rezolvarea nu consta in internarea cu femei, ci putea fi internat intr-un loc unde sa fie doar el, daca se vroia se putea gasi o solutie asta e drept.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 21 mai 2008, 11:38

    @Andrei Monciu: cand cineva nu i se permite un drept din cauza ca e barbat sau femeie, se numeste discriminare. Nu e problema lui ca nu se gasesc paturi disponibile decat in rezerva cu mame care alapteaza, e problema spitalului. Si stii care e explicatia? Lenea si indiferenta pentru ca sunt sigur ca se putea gasi un loc intr-o rezerva fara mame care alapteaza sau ceva de genul. Dar de ce sa ne stresam sa-i facem pe plac omului cand e mai simplu sa refuzam?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 22 mai 2008, 10:31

    eu zic ca tine de prejudecati. solutii se gasesc asa cum bine spui.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde