04.12.2016

CNA dragă, să-ţi trăiască acribia ta de unealtă ceauşistă

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Da. E adevărat. CNA a decis că spotul Dictatorul de mai jos (excelent şi în opinia mea ca a multora) este fascist şi mizerabil şi penibil. Ceea ce îţi dorim şi ţie, dragă CNA. Aşa că organul cu pricina a interzis acest spot.

Avem echipăăăăă, avem valoareeeeeeeeeeee, de CNA în spot ne doareeeeeeeeeeee!

Via Ioska.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ia mai dă-vă dracului cu campania în biserică

Cum se bagă primarul Londrei în campania pentru Bucureşti

Niciun comentariu încă

  1. marți, 6 mai 2008, 16:44

    sunt perplex! oricum, daca-i adevarat, decizia cna nu face dacat sa confirme necesitatea unei asemenea campanii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. ilika
    marți, 6 mai 2008, 17:24

    M-am saturat de tara asta !!
    Auzi la ei „..fascist” !!!..penibili mai sunt boii din cna

    Promo-ul e bestial..prea bun ca sa-l inteleaga animalele care l-au interzis !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 6 mai 2008, 18:48

    e destul de vizibil pe net, da-i in pastele mamelor lor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. ancaf
    marți, 6 mai 2008, 20:00

    chiar acum se da la antena 3 acest clip. si l-au mai dat azi inca de doua ori. (19.59)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 6 mai 2008, 20:57

    foarte bine prins punctul de vedere in clip. cei de la CNA nu pricep ca un viitor lider poate fi(doamne fereste)chiar nazist

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Dan
    marți, 6 mai 2008, 23:20

    :D traiasca CNA.. cum isi permit antenele sa faca pe Basescu fascisti si comunist??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. anca
    marți, 6 mai 2008, 23:30

    pumnul in gura-un nou serial produs de casa de filme”Zeus”! originala democratie fratilor! care aveti blog ,postati-l ,ca in blogosfera nu face gasca asta legea!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Paul
    miercuri, 7 mai 2008, 02:28

    Cred ca va cam grabiti. Haideti sa nu confundam calitatile artistice ale clipului cu mesajul pe care il transmite. Ca imagine clipul mi se pare bine facut; mesajul in schimb mi se pare cel putin confuz. Clipul poate placea adolescentilor „anti-sistem”, celor usor impresionati, celor suparati in general pe toata politica si pe toti politicienii, anarhistilor sau unora fara prea multe idei despre istoria recenta a Romaniei; categoriile de mai sus nu sunt exhaustive iar unii se pot regasi in acelasi timp in mai multe din aceste categorii.
    Mesajul clipului e confuz si amesteca lucrurile. Vrea oare sa spuna ca orice ai vota de fapt iti alegi tot un stapan? astept sa imi spuna in alt clip care e alternativa la democratia reprezentativa.
    Vrea oare sa spuna ca daca nu alegi bine s-ar putea sa alegi un presedinte care poate ajunge dictator? Daca asta vor sa spuna atunci care e rostul figurilor ultimilor 4 presedinti? Nici de ce ar tine un dictator (lupul mare din film) pe perete imaginile unor presedinti alesi democratic (Basescu, Constantinescu, chiar Iliescu) nu inteleg.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 7 mai 2008, 07:18

    Eu tocmai am înfiinţat Consiliul Naţional al Bloggeritului.

    Înştiinţare, nr. 4/2008

    În calitate de Preşedinte al CNB, vă înştiinţăm că aţi fost amendat cu un butoi de palincă, din varii motive!

    Timişoara, 7 mai 2008 Preşedinte,
    ss. indescifrabil

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 7 mai 2008, 08:53

    Spotul e ok! Probabil ca, din exces de zel, din cauza fotografiilor cu cei patru, s-au gandit sa il interzica. Ceea ce mi se pare o indobitocire.
    Oricum, inteleg ca au interzis si spotul cu „…niste tarani”…pe motiv de discriminare.

    Noroc ca mai exista internet. Bine ca nu il au si pe asta in grija.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Cristi
    miercuri, 7 mai 2008, 10:23

    Stiti ce s-a intamplat cu blogul lui Petrisor Socol? Multumesc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 7 mai 2008, 12:32

    e printre cel mai tare spot ever, merita sa devina viral la cat este de tare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Kripo
    miercuri, 7 mai 2008, 12:49

    Spotul e bun spre foarte bun. Ca realizare si ca mesaj. Nu neaparat pt ca te face sa gandesti, cine are minte si stie s-o intrebuinteze n-are nevoie de un spot declansator. Nasol e ca apare la Antene, asta ii da nota de politizare si il face putin credibil. Si Vadim Tudor spune multe lucruri adevarate desi nu este el cel indreptatit sa le spuna. Va mai spun o mica poveste: in campania electorala din 1992 un operator al unei televiziuni a filmat un afis electoral al candidatului prezidential Ion Iliescu langa o gramada de gunoi. Nu stiu daca operatorul a vrut sa manipuleze ceva sau pe cineva, poate ca i s-a parut doar o imagine spectaculoasa. Secventa a aparut intr-o emisiune despre alegerile prezidentiale. Seful postului TV a convocat toata redactia, l-a „executat” in public pe operator si pe editorul de montaj si le-a spus angajatilor ca in televiziunea LUI face ce vrea. Va asigur ca asa au stat lucrurile pt ca eram de fata. Va las sa ghiciti care e televiziunea respectiva.
    Revin la spot. Da, e un act artistic pe care il poti privi la fel ca pe un tablou, daca te detasezi de postul la care a aparut. Cred ca Antenele au mizat pe interzicerea spotului si cred ca au mari sanse sa si castige in instanta un proces cu CNA. De castigat va castiga sigur notorietate Dan Pavel, realizatorul tuturor spoturilor de la Antene. Spoturi care, daca observati, sunt prea bune si prea inteligente pentru nivelul Antenelor. Probabil ca Pavel nu va face multi purici in ograda lui Felix. A facut un compromis de dragul meseriei. Si savantii germani au lucrat pt Hitler si nu i-a executat nimeni. Dupa razboi, i-au luat americanii si i-au ascuns ca sa lucreze pt ei. De exemplu Werner von Braun, ” taticul” rachetelor cu trepte.
    Cat despre CNA, lipsa de competenta e evidenta, pacat ca tipilor de acolo care mai stiau cate ceva despre mass media li s-a lenevit creierul. Niste domni si domnitze in criza de argumente. De fapt, in tara asta, daca n-ai argumente despre ceva spui ca e „fascist” sau „incorect politic” sau ca „e retrograd”. Metode simpliste si ieftine de contraatac atunci cand n-ai nimic de spus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 7 mai 2008, 14:25

    Pentru Paul and comp.

    Am revazut azi spotul mai sus pomenit. Prima data nu mi-a atras atentia in mod deosebit. De altfel pe mine reclamele ma indispun teribil. Mai tot timpul stau cu telecomanda in mana incercand sa le evit.
    Fiind atentionat, am fost mai atent la acest filmulet. E foarte, foarte reusit.
    Cat priveste concluzia lui imi pare a fi realista. Pentru ca acesta este adevarul nu numai in Romania.
    S-a consultat presedintele Bush cu poporul american cand a declansat razboiul in Iraq?
    A intrebat guvernul roman pe cetatenii acestei tari daca vor taxa de prima inmatriculare?
    S-a consultat presedintele Constantinescu cu tzara cand a semnat tratatul cu Ucraina?
    M-a intrebat primarul din Focsani daca eu – ca pieton si conducator auto- sunt de acord ca pe str. Cuza Voda sa desfiinteze semafoarele si sa faca sens giratoriu?
    E adevarat! Asta-i democratia! Votam alesii si ei fac ce vor. Desigur, in numele si spre binele nostru ! Daca nu ii mai dorim alegem altii. Si asa mai departe.
    Deci unii sunt alesi si marea majoritate aleg. Ca primii se numesc primari, parlamentari sau consilieri nu are nicio relevanta. Ei ne conduc! Ei ne fac viata mai buna sau nu! Deci noi depindem de ei!!!
    Metafora de „stapani” este cat se poate de corecta!
    Nu stiu daca autorul / autorii au avut in vedere acest lucru dar spotul este un discret dar pertinent apel la adresa alesilor.

    Cred ca CNA s-a grabit. Ar trebui sa-si revada argumentele si sa asculte si contraargumentele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 7 mai 2008, 14:58

    CNA este un editor fara imaginatie cu o fituica plina de argumente standard. Stii ce-ti face un editor mediocru? Suge toata seva din ceea ce scrii. Stii ce face un editor prost? Te desfiinteaza. Scurt si la obiect.

    Cenzura in Romania exista. Iar televiziunile sunt obligate sa mimeze echidistanta. O porcarie 100%. Din cauza asta nu avem incredere in ceea ce vedem la TV. Pentru ca toate televiziunile sunt suspectate de partizanat dar niciuna nu o recunoaste. Mie-mi vine sa sparg televizorul cand vad cata ipocrizie genereaza directivele de rahat ale CNA! Nu mai bine ar lasa dracului CNA-ul ca legile si Constitutia sa-si faca treaba? Oare ce face CNA nu este o incalcare a dreptului de libera exprimare? Oare nu ar fi mai usor pentru noi sa discernem daca am stii ca Antena e de dreapta, TVR de stanga si asa mai departe???

    Despre spot. Categoric unul spectaculos, cu un mesaj care mie unul mi se pare clar ca lacrima: „fii mai lucid, discerne, gandeste-te bine inainte sa votezi. esti responsabil!” Un mesaj foarte bine venit avand in vedere ca romanii nu numai ca nu inteleg si nu discern atunci cand voteaza, dar, in spiritul lor mioritic, nici nu vor sa inteleaga, sa ia initiativa, sa-si asume vreo responsabilitate. Popor de rahat, ce mai…

    Cat despre cele patru fotografii… Mare branza! Ultimii 4 sefi de stat ai Romaniei. Fara niciun fel de discriminare. Si pe buna dreptate, puteau fi alegeri mai bune. Sau printre criticii acestui spot sunt cativa oameni care chiar cred ca vreunul dintre cei 4 reprezinta elita? AUD?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 7 mai 2008, 16:59

    tehnic e reusit. dar alta calitate nu are. si mi se pare si jignitor. desigur, niciunul din motive nu e de ajuns. dar cam mult tam-tam pentru un clip de prost gust. dar libertatea presei inseamna si libertatea de a face lucruri de prost gust, asa ca dati inainte. desi autorii ar trebui sa multumeasca CNA ca le-au adus notorietatea. in veci n-as fi vazut clipul daca nu era interzis.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 7 mai 2008, 18:55

    E foarte comod sa tragi concluzia ca spotul a fost interzis la ordinul lui Basescu.
    Lasind supararea pe Base la o parte, sa spunem ca spotul ii pune in aceeasi oala pe inca 2 politicieni activi, sinistrul si tzapul.

    Nu sint de acord cu difuzarea spotului. Orice campanie pe baza de frica imi produce oroare. Americanii (a caror politica ma atinge mai mult, locuind in Canada) se reculeg cu greu dupa 8 ani de “vin teroristii!” Odata instaurata teroarea, sta acolo generatii intregi.
    Nu sint de accord nici cu argumentele realizatorilor de la Antena 3. Nu e o campanie sociala, fiindca i se pot atasa cu usurinta conotatii electorale. Sorin Oancea, directorul Antena 3, ne anunta ca spotul e facut de cei de la marketing. Da, chiar mi se parea ca e inca un rahat bagat pe git de marketers (parca le aud argumentele) ca sa isi justifice existenta.
    Tehnic, spotul e aproape corect. Dar roboteii aia parca sint din anii ’90, futui, nu stiam ca iar is la moda. Iar, cronologic vorbind, linga Ceasca ar trebui sa stea portretul lui Ilici. Sint curios cui au platit copyright pentru coloana sonora.

    Si mai sint de acord cu ceva: orice dezbatere e binevenita atunci cind CNA cenzureaza ceva din zona gri, ceva care nu e cenzurabil pentru toata lumea. Blogosfera sa fiarba si media sa dea cu biciul, altfel o ia pe ulei si CNA-ul. Dar de data asta le dau dreptate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 8 mai 2008, 08:44

    @georgeradio
    Prin postul tau ai reusit sa jignesti o gramada de oameni dar ai spus foarte putine in schimb. Daca zici ca stai in Canada, ar trebui sa intelegi mai bine ce inseamna Constitutia, Statul de Drept si Democratia. Ah, si era sa uit, intr-o tara mult mai dezvoltata ca a noastra, rolul marketingului ar trebui sa-ti fie mai clar. Dar nah, multi vad, putini pricep.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 8 mai 2008, 17:28

    @Darius
    Darius, intentia mea nu a fost sa jignesc oameni care cistiga o piine cinstita.
    Scuze celor care s-au considerat atinsi.
    Da, am o problema cu marketers, asa cum are orice omuletz sub presiunea lor in societatea de consum. Dar mai nou iau notite de la oameni ca Mitch Joel, Chris Brogan sau Chris Penn, sperind ca daca inteleg ce vor ei, mai scap de stresul respectiv.
    Eu asa am fost crescut, asa am fost si m-am educat: cind vad pe cineva incercind sa educe prin teroare, prin sperietura, ii cam scuip in ochi! Spune-mi ce vrei despre asta, dar sint metode mai bune de a comunica un mesaj important ca „ai grija, gindeste-te bine cind votezi”
    Nu inteleg ce vrei sa zici cu Constitutia si celelalte, dar CNA exista si in Canada, si e considerat ca parte a Statului de Drept si Democratiei.
    Uite, asta ar fi o idee pe care sa argumentam.
    Pentru inceput, eu as spune ca Bush et comp. sint imaginea Statului de Drept la ora asta in state. Si uite unde au ajuns.

    @chinezu