09.12.2016

Cristi Diaconescu a fost ameninţat la telefon. Aşa, şi?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Şuţu zice că Iliescu e şi el prin zonă la faza cu ameninţările…

Ce mişto e să stai pe margine şi să dai cu părerea în tot ce mişcă. Cam asta fac şi eu. Şi, culmea, unii chiar consideră că am, culmea, deseori, dreptate, culmea…

Cristi Diaconescu zice cu guriţa lui că a primit telefoane de ameninţare ca să renunţe la candidatura pentru Primăria Capitalei. Aşa şi? Nu m-am prins. Ştiu, sunt chinezu, dar care e faza să declari chiar tu aşa ceva? În primul rând că ameninţările astea prin telefon sunt susceptibile a fi nuanţate mai ceva decât aruncăturile de vopsea ale lui Picasso pe pânză. Pentru unul ca Vanghelie ameninţare poate fi, eventual, o divizie de tancuri parcată cu turelele spre casa lui. Pentru unul ca Diaconescu ameninţare poate fi „băi, băiatule, lasă vrăjeala că eşti penibil”. După cum spuneam, nunaţe, nuanţe…

Dar să lăsăm nuanţele că nu cred că cineva din cei ce citesc presupusa mea ştiinţă de aici de pă blog a terminat şcoala de arte. Discutăm aici despre costul de oportunitate (eeeeeeeee, ce termeni am în program) al unei astfel de declaraţii, după cum spuneam, chiar din guriţa lui Diaconescu. Evident că re-lansarea lui Oprescu a creat mare deranaj în PSD şi, mai ales, în mintea lui Cristian Diaconescu.

Probabil că, agitat fiind şi lăsat fix singur de o buna parte din partid (ăştia fiind „strategii” extrem de subtili care îşi spun că nu e bine să se afişeze cu Diaconescu că dacă, poate, poate, iese Oprescu), greşeşte într-una. Pe cine crede el că sensibilizează dacă se dă Gigi Duru cum că i se rupe lui de telefoanele de ameninţare şi că va merge ca stahanovistul statistic înainte? Dacă i se rupe trebuia să tacă majestuos. Dacă nu i se rupe şi se victimizează, cu respect îl informez că nişa cu „eu sunt victima conspiraţiilor” a ocupat-o cu toată şandramaua din dotare Oprescu.

Deci, pentru că sunt un chinezu care, evident, nu prea le înţelege, vă rog să mă dumiriţi ce a câştigat Diaconescu băgând faza cu ameninţarea şi, lărgind perspectiva, aşa de fentă, de ce face Diaconescu greşeli de astea?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Românii îşi cumpăra arme nu castraveţi din Bulgaria

Dacă nu ne laudă alţii, ne laudăm noi. În avans…

Niciun comentariu încă

  1. miercuri, 30 aprilie 2008, 10:34

    Unde-ai auzit tu ca le-a primit la telefon???
    Eu cred ca a primit ceva in sensul asta si a transmis clar mesajul ca nu renunta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 30 aprilie 2008, 10:38

    john doe:
    mda
    m-ai prins
    am dat din casa, cum ar veni
    acuma sa nu ma intrebi de unde stiu ca pe telefon a primit mesajele alea ca nu iti spun
    pentru ca mi-e o fricaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 30 aprilie 2008, 10:50

    Problema reala este ca le-a primit,dar nu pe telefon…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 30 aprilie 2008, 11:03

    john doe:
    cum nu pe telefon mai?
    adica tu imi zici asa pe fata ca sursele mele din psd m-au mintit?
    oare chiar asa este: psdistii mint?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 30 aprilie 2008, 11:08

    Lema : ‘PSD-istii mint!’.
    Iar amenintarile erau de-a dreptul scarboase…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. moshcalifar
    miercuri, 30 aprilie 2008, 11:11

    E clar ca a fost amenintat omul ( remember live tv „Ma gandesc sa nu mai candidez” reactie de om speriat rau de tot cand a auzit ca oprescu are liber sa candideze ) de aia avea probabil si fata aia de copil mic si suparat „Imi iau jucariile si plec”
    Deci corolar : Oprescu l-a amenintat si cum tot il vor deontologii portocalii de la cotidianul in zeghe , propun sa-l denunti daca zici ca ai dovada :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 30 aprilie 2008, 11:17

    @moshcalifar

    Bine gandit.Insa,doar nu-ti imaginezi ca era semnata olograf…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. moshcalifar
    miercuri, 30 aprilie 2008, 11:23

    @ doe: nu domne, se poa’ ? e-n specificul national sa fie anonima „Asa da, o semnez” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 30 aprilie 2008, 11:24

    Ptii ! Ce prinde chestia cu victima. O să avem jde candidaţi persecutaţi. Şi n-o să mai aibă cine-i persecuta. Mă ofer eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 30 aprilie 2008, 11:26

    @mordechai

    Manishma,ahri?
    Ata metumtam!
    :-)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 30 aprilie 2008, 11:39

    Cum mă aflu în vizită nu o să îţi răspund aici ce si cum. Dar vezi printre neamuri care a sughiţat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. GERULA
    miercuri, 30 aprilie 2008, 12:17

    Cristi Diaconescu ? „As renunta dar nu stiu cum”.In rest , fiecare are dreptul sa fie penibil in direct, la ora de maxima audienta.Daca il mai ajuta si coledzii de partid , obtine niste rezultate spectaculoase.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 30 aprilie 2008, 13:51

    Eu cred ca face greseli pentru ca este „subtire”. Nu are pregatirea necesara pentru a se prezenta intr-o disputa electorala. Chestia asta este „altceva”. Pana si altii cum ar fi Nastase care este mult mai „greu” decat iepurasul au pierdut intr-o astfel de cursa. Cand astia din partide or sa invete sa nominalizeze oameni care sunt capabili sa duca o campanie electorala cu tot ce presupune ea, atunci va fi altceva. Pana atunci, astia sunt, cu astia defilam… Astia ar trebui pregatiti de profesionisti, pe o perioada indelungata, insa la noi, se merge asa dupa ureche. Nu stii cum e : hai ba ca merge si asa…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 30 aprilie 2008, 15:18

    Dacă stai să îi crezi pe politicienii într-adevăr, ai zice că ei sunt victimele. Dar noi ăştia care mai avem ceva materie cenuşTie şi tre să îi suportăm la conducerea ţării? Nu tot victime suntem? Asta ne e soarta istorică: să fim un popor de victime. Şi să ne mai şi lăudăm cu asta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. anca
    miercuri, 30 aprilie 2008, 15:40

    asa,si acum se insinuiaza ca oprescu are vreun amestec,sau care e problema? acum va incepe si al sa se victimizeze! eu regret ca nu locuiesc in bucuresti,ca l-as vota pe doctor !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 30 aprilie 2008, 17:17

    He, he, distractie mare. Adica unul zice ca are sustinatori cu semnatura, altul zice ca are amenintari fara semnatura – mare balamuc in PSD.
    Pai bine domnule cum se face ca Oprescu se lupta cu sistemul ticalosit, pe care l-a mosit? Diaconescu nu prea avea cu cin’ sa lupte asa ca a iesit pe sticla sa vaza si dusmanul ca e batos. Practic, lupta e pentru ciolanul din PSD, aripa moarta contra aripii la putere.
    Calculul e simplu: Cine se impune la locale (Bucuresti) e mai tare in partid. Oricum, nici unul nu iese primar da vor sa stie care e mai tare pentru o eventuala viitoare alianta la putere, dupa generale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 30 aprilie 2008, 22:37

    Il inteleg foarte bine pe Diaconescu pentru ca si eu am fost amenintat sa nu mai scriu pe blog si, in special, sa nu mai comentez pe blogurile altora. Dar si eu ma lupt cu sistemul ticalosit la fel ca Oprescu. Nu stiu de ce dar in cazul chirurgului nostru rasfatat de sistemul acesta e prima data cind sper ca sistemul sa cistige. Pentru ca am senzatia ca astia candideaza ca intr-un meci de ping pong: Oprescu il suna pe Diaconescu si il ameninta, apoi unul din PSD il suna pe Oprescu sa il ameninte si el si uite asa, o sa stea pe sticla noastra pina in ziua alegerilor ca sa ne umple de stima. Si ma tem ca si dupa aia, ca sa putem sa visam pe mai departe la un primar competent.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde