03.12.2016

Un alt doctor-candidat. De o cu totuuuuuul altă factură…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Acuma serios, doctore, când ai fost ultima dată să te controleze cineva la simţul politic? Şi de când nu ţi-a mai dat cineva cu ciocănelul în bunul simţ? Cum poţi să debitezi aşa ceva? În Foaia Transilvană din Cluj, la un interviu devastator cu titlul „Nu o să muşc de carotidă”.

„Mai iau medicii mita?
– Da! Iau mita! Dar faptul ca sînt foarte prost platiti nu justifica ca un doctor sa ceara bani sa conditioneze tratamentul unui bolnav. Ca mai primesti cîte un cadou, cîte un plic… Dar nu sa conditionezi. E subuman! Mai e ceva: cînd vezi moarte si viata saptamînal, nu te mai prea intereseaza averea. Toti oamenii mor la fel.
– Cîti bani ati luat cel mai mult, ca mita?
– Nu e mita…
– Cadou.
– E foarte variabil… Cel mai mult, în viata mea, 500 de euro. Deci nu sume cum vehiculeaza prin presa, ca medicii-s multimilionari….”.

Distinsul şi senzaţionalul om politic căruia îi aparţin zicerile de mai sus se intitulează Manuel Chira şi este candidatul PNL pentru Primăria Cluj Napoca…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Stop joc pentru Oprescu la Primăria Capitalei…

Dedicaţie specială pentru neşte profesori

Niciun comentariu încă

  1. miercuri, 23 aprilie 2008, 16:07

    bun, si-a dat cu tesla-n coaie ca si candidat politic, dar asta nu inseamna ca n-are dreptate :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 23 aprilie 2008, 16:11

    mihnea:
    apoi, frate, io numai de treaba politica ziceam aici
    ca fix la basca ma doare daca ii ridica la una fusta si aia ii baga plicul cu 500 de euro
    ca om politic e un mic tembel
    iar despre partea cu bunul simt trebe sa detaliez?
    :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 23 aprilie 2008, 18:48

    Relativ la ‘treaba politica’, George Clooney isi descria candidatul ideal ca si medicul asta. „Nu am crescut de mic ca sa fiu presedinte/primar/whatever, asa ca iti raspund de la inceput la intrebarile astea, ca sa nu inventezi tu mai tirziu in campanie. Ai fumat? Da, am fumat! Te-ai culcat cu aia? Da, m-am culcat si mi-a placut.”

    Pe Barack l-au intrebat daca a tras in piept fumul dulce al unui joint. Raspunsul lui: „I thought that was the point.”

    Deci pe undeva inteleg ce face medicul asta. Nu l-as face tembel din prima.

    Iar despre bunul simt (lipsa) nu merita discutat in politica, nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 23 aprilie 2008, 21:50

    Si totusi George parca imi doresc ca viitorul meu primar sa fie un om cu coloana vertebrala nu un spagar innascut! :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. -
    miercuri, 7 mai 2008, 16:56

    atata sunteti de cretini..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. tic