10.12.2016

Habemus candidatus: Cristiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Diaconescuuuuuu

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Hai cu ticu şi cu pronosticu!

Ziceţi de şansele lui Cristi Diaconescu. Că ştiu că vă arde mouseul să vă esprimaţi….

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Liviu Dragnea doarme de rupe la Comitetul Executiv al PSD

Biserica Ortodoxă adânc ancorată în meandrele internetului

26 comentarii

  1. kmi
    vineri, 11 aprilie 2008, 12:49

    brusc, ziua nu mai e atat de proasta.
    „Pronostic” e un termen pretentios si implica niste cunostinte bazate in domeniu, ceea ce n-am, dar mi-ar placea sa fie un tur 2 intre domnul Diaconescu si domnul Orban :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 11 aprilie 2008, 12:53

    Prin deducţie, înţeleg că domnul Diaconescu este candidatul PSD pentru Primăria Capitalei. Interesant… Aş vrea şi eu un tur 2 asemeni cu antevorbitoarea care este…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. moshcalifar
    vineri, 11 aprilie 2008, 12:56

    Uite iti zic eu cu mana pe inima: 18 ani am votat dreapta fara nici o mila. Enough it’s enough, Diaconescu imi place, are discurs, e baiat „subtire”, e bucurestean de-al meu, e onest, avem aceeeasi varsta. Sincer sper sa-l pulverizeze pe catelusul Blaga.Bafta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 11 aprilie 2008, 13:22

    mă tem c’or să’l desfiinţeze şacalii; e prea civilizat! e prea puţin român!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 11 aprilie 2008, 13:36
  6. vineri, 11 aprilie 2008, 13:39

    Ma pregateam sa scriu un articol pe blog cu acelasi nume :))…
    Surprinzatoare alegerea PSD-ului, iar dramatismul si suspansul cu care a fost anuntat de catre Mircea Goana, ma face sa cred ca era demult stiut candidatul, iar toata lumea a muscat momeala, sau s-a facut ca a muscat-o!!! De ce, pentru ca au asteptat candidatul PDL-ului si aveau nevoie de o contrabalansa la el. Initial se miza tot pe omul cu organizarea, dar s-au trezit la timp stiind ca votul in Bucuresti este unul politic…
    Cristian Diaconescu… ar putea fi solutia ideala pentru PSD… din cate stiu anumite sondaje creionau o imagine destul de buna a lui pe Bucuresti, despre sansele in alegeri nu am cunostinte… dar o baza de simpatie pentru o campanie in Bucuresti exista. Iar pe modelul lui Blaga, „tace si face” poate merge si Diaconescu, doar ca el mai are si ceva in plus: Carisma!
    La mine in birou, colegii au avut o reactie foarte buna, desi am putea sa-i definim ca Anti-PSDisti. Se pare ca Diaconescu reuseste sa se rupa de eticheta PSD, atragand in acelasi timp si sustinatorii partidului…

    Uite o alegere buna a PSD-ului….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. cami
    vineri, 11 aprilie 2008, 13:45

    super! acum stiu si eu pe cine sa votez ca primar… pana acum nu am votat niciodata la locale…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. firi
    vineri, 11 aprilie 2008, 13:45

    E bun Diaconescu..dar parca si mai bun era Oprescu !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 11 aprilie 2008, 13:51

    marisoare. intra-n turul 2 sigur :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 11 aprilie 2008, 13:52

    îmi place omul.dar nu ştiu ce să spun despre şanse.parcă-s mai mulţi almanahe decât almanahuri în ţara asta. iară cum bucureştiul e o bună şi importantă parte din ţară…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. kmi
    vineri, 11 aprilie 2008, 13:56

    dupa o sedinta (extraordinara) cu papusile voodoo, nevazand foarte clar strategia pd-l-ului, pesemne ca si „papusile” lor erau „la treaba”, sunt tentata sa zic asa: turul 2 intre Blaga si Diaconescu, Diaconescu iesind invingator.
    Imi place Orban, mult, si nu cred ca accidentul din iarna e cel care-l va trage in jos, ci partidul din care face parte, mai precis, pd-l-ul va face tot posibilul sa loveasca in pnl…ceea ce-l va atinge si pe Orban.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 11 aprilie 2008, 14:08

    Eu ma gandesc ca ar trebui sa castige, poate se mai desteapta asa tot poprul. Nu am incredere insa ca bucurestenii sunt dispusi pentru o asemenea schimbare.
    Daca nu il votati, eu emigrez! Daca il votati, ar insemna ca trecem intr-o noua era. O era fara hahaieli, fara ilici, fara oua, fara borduri, fara multe, dar cu mult bun simt…
    Eu l-as fi vrut presedinte… E singurul care aduce a om politic european…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 11 aprilie 2008, 14:28

    ma bucur tare mult ca toti credeti ca oprescu va ramane in echipa psd si nu va candaida independent
    m-am molipsit corespunzator de optimismul vostru
    haide, cristi, pe ei, pe ei, pe ei, pe votul lor…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. kmi
    vineri, 11 aprilie 2008, 14:41

    Greul abia acum incepe si, daca-s optimista in privinta candidatului, am emotii in privinta campaniei, care-i a naibii de importanta. Le doresc sa faca o figura frumoasa si spor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. cami
    vineri, 11 aprilie 2008, 14:57

    si eu il vedeam presedinte…
    dar au mai fost primari care au devenit presedinti, asa ca nu-i pierduta speranta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. cris
    vineri, 11 aprilie 2008, 15:06

    Bucuresteni NU votati Blaga !!
    Mai mare mafiot ca asta nu exista ! Stiu ce spun, sunt din Oradea !!
    Votati pe oricine ..numai Blaga NU – MAFIE scrie pe fruntea lui !..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. xtreme
    vineri, 11 aprilie 2008, 15:41

    Cris, cam prin toate judetele exista cate un bovin pd-l care se aseamana cu Blaga in descrierea ta. FORZA DIACONESCU!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Semantic
    vineri, 11 aprilie 2008, 15:44

    @Diana,
    Diaconescu si carisma! hehe, ma faci sa rad, pozitionare mai neutra, mai putin conturata, mai fara identitate, poate, carisma are doar Vindecatorul adica Doctorul.

    ps: imi aduc aminte de niste versuri:
    „la femei le place distinctia mea,
    le-o dau lor pe toata
    ce sa fac eu cu ea”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 11 aprilie 2008, 15:45

    Chinei Habarnamus asta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 11 aprilie 2008, 15:46

    Cred ca are potential de turul doi, dar nu cred ca va cistiga. Mai cred ca fost o solutie inspirata a PSD-ului, din doua motive:
    1. E unul din PSD-istii care se bucura de oarece simpatie si in rindul votantilor de dreapta, are fata de european si mai ales de orasean (spre deosebire de Vanghelie, cel putin), iar asta e important pentru publicul ceva mai virstnic, care se duce mereu la vot, care spera la un Bucuresti cu staif, ca pe vremuri, si care ii cam dispretuieste pe veneticii care au condus Capitala in ultimii ani, in lipsa de ceva mai bun. Va pierde deci ceva mai onorabil si fara huiduielile care le-ar fi insotit esecul celorlalti doi.
    2. PSD mai scoate si mai angreneaza in genul asta de cursa electorala si personaje mai spalate, nu doar spargatori de seminte. Iar asta nu e neaparat util in candidatura pentru primarie, dar poate fi o investitie de viitor, o crestere de capital de imagine pentru alegerile generale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 11 aprilie 2008, 16:04

    CD nu va fi primar nici acum nici in patru ani… nu stiu de ce, dar nu pot sa-l vad primar mai ales in Bucuresti… poate sunt sceptic, dar nu are cum sa castige… nu pentru ca nu ar putea fi, ci pentru ca Bucuresti nu e pentru el… e ca si cum nu pot sa imi inchipui un Orban presedinte… sau un Blaga parlamentar european… cel putin azi, ca in politica nu se stie niciodata…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 11 aprilie 2008, 18:25

    […] Diaconescu deja este mai placut ca prostanacu’. PSD, o forma mereu seducatoare pentru prostime, care nu-i vede fondul ramas acelasi: arivisti comunisti dirijati de cel care a dat unitatea de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. sâmbătă, 12 aprilie 2008, 06:40

    Zic ca ar trebui „candidatum” in titlu, fiindca in expresia „avem candidat”, substantivul e in acuzativ, ergo: „habemus candidatum”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. sâmbătă, 12 aprilie 2008, 11:38

    cine isi va asuma din PSD eventualul esec al alegerilor pentru Primarie? Nu cumva Diaconescu? Nu cumva el va fi aratat cu degetul si i se va cere demisie s.a.m.d. Tot o MARE golanie specific PSD pentru a mai elimina din posibilii adversari ai lui Geoana sau Nastase. Pacat de Diaconescu…e prea fin si elegant ……fie-i usor sfarsitul politic (sincer nu mi-as dori asta)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde