11.12.2016

Disgusted: numele meu este Cristian China-Birta

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

La postul în care, ca un chinezu ce sunt, îmi exprimam dezgustul fericit în legătură cu bucuria de a-l avea pe Băsescu ca preşedinte, disgusted (nume de cod) bagă nişte comentarii subterfuge, care, crede ea/el sunt de o subtilitate fenomenală.

Şi, ca să îi răpesc subtilitatea fenomenală, ca un chinezu ce sunt, hai să vă traduc ce care vrea să zică disgusted (nume de cod). Lucruri care, probabil, o să vă plictisească şi lucruri care, mai mult decât probabil, nu vi le-am spus până acuma pentru că pur şi simplu şi efectiv nu am crezut că vă interesează (nici acuma nu cred) şi, başca, chiar pun ce vreau io aici pe blog la mine.

1. Cică şi eu sunt un anonim. Corect. Dar unul cu nume. De aceea mai repet încă o dată din nou iarăşi: numele meu este Cristian China-Birta.

2. Cu ce mă ocupam io în 2004, aluzii cu bani de la PSD şi alea, alea. Corect. În campania din 2004 am lucrat în stafful de campanie a lui Năstase, ca şi consultant, din partea unei companii private care avea contract cu PSD. Deci, dacă ţineţi morţiş să aflaţi, am luat bani în campanie (nu mulţi, dar asta e altă poveste) nu de la PSD direct (de la care partid nu am luat nici un leu în viaţa vieţii mele direct), ci de la respectiva firmă de consultanţă.

3. De asta nu a zis disgusted (nume de cod). Dar zic io. Că tot suntem la momentul de zis. Deşi un simplu search pe google (deşi nici acuma nu cred că vă interesează) ar fi dat răspunsuri pentru curioşi: fost preşedinte TSD în Baia Mare şi secretar al TSD Maramureş, fost purtător de cuvânt al prefectului de Maramureş (PSD, cum altfel…) şi alte alea care chiar cred că nu vă interesează.

4. Care veţi suferi un şoc imens aflând aceste adevăruri cutremurătoare despre mine, sunt alături de voi în aceste momente. Şi aveţi permisiunea mea să mă ştergeţi pe vecie din inimile, gândurile, blogrollurile şi, unii, buzunarele voastre.

5. Care vreţi CV-ul meu detaliat (deşi nici acuma nu cred că vă interesează) daţi de ştire…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cină romantică la olteni

Decât să vă pişaţi pe flacăra olimpică mai bine aşa…

Niciun comentariu încă

  1. kmi
    joi, 10 aprilie 2008, 12:22

    Vorba lui Adi Hadean „pentru mine nu era cazul sa specifici”…vrusesem sa spun si eu, da’ nu se facea. Acu’ sper doar sa postez mai repede ca el.

    Confirm: Google rules :)

    Eu ma gandisem sa-ti trimit eu CV-ul meu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 10 aprilie 2008, 12:30

    ce kstie.dacă nu-ţi place băse eşti pesedist. naşpa.în cazul ăsta am o veste pentru cei care nu-s: psd e un partid al dracu’ de mare. nici n-am ştiut.pun pariu că nici psd-ul nu a aflat încă, dar dacă tot se făcură dezvăluiri, poate schimbă repede strategia de campanie.
    chinezu, propun să-i dai pace.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 10 aprilie 2008, 13:32

    kmi:
    ce da fac cu cvul tau?
    ma crezi ca mi-e de ajuns ca esti kmi cea mindra care scrie atat de frumos?

    hadean:
    tu nu te baga
    ca esti morosan
    si esti rau la nervi :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 10 aprilie 2008, 13:57

    poi de ce crezi că zâc „dă-i pace”? :-)))
    pntru ne moroşeni, „dă-i pace” e un fel de „goosfrabaaa” pe moroşeneşte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. anca
    joi, 10 aprilie 2008, 14:03

    chiar,v-ati gindit la urmatoarea chestie :posesorul acestui blog este morosan,chinez,si,cireasa de pe tort,are si clop „a la napoleon”? tare,nu? cum puii mei sa fie anonim cind are atitea nume?mai chinezule,de ce trebuie sa te justifici, anonim sau nu,noua ne place aci! sa inteleg ca trebe sa fim tati portocalii si cu mare iubire fata de „marele conducator”?:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. kmi
    joi, 10 aprilie 2008, 14:57

    Chinezu:
    Pentru reciprocitate :)
    Nu m-am gandit, dar te cred.
    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 10 aprilie 2008, 16:02

    eu vreau cv tau!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 10 aprilie 2008, 16:23

    Chinezule: esti o rusine pentru tara! Motive: esti incuscrit cu PSD-ul si ai niste amici tare dubiosi… in blogroll. Acum inteleg de ce tot futi la base cu mare drag. Ma tot intrebam: cum poate un tip inteligent si sarmant sa tina cu rahatul rosu care se numeste partitul termitelor turbate. Oricum, berea cu tine si discutiile apolitice+unele posturi cashto ma conduc spre acelasi pub si blogroll.Asa ca ramanem cum am fost : dusmani la bere :)) . Nu fi chinez :P .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 10 aprilie 2008, 16:29

    roxana toma:
    al meu sau al lui kmi? :D

    Tiberiu:
    ramane cum am stabilit
    iti dau o bere data viitoare de nu te vezi pentru ce ai zis acuma :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 10 aprilie 2008, 17:30

    Cristi, ai uitat sa le spui ca esti prieten cu mine =))
    Asta e adevarata cireasa de pe tort !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 10 aprilie 2008, 17:43

    Si eu care credeam ca pur si simplu chiar iti displace Basescu… da, si sunt asa oleaca dezamagit ca ma gandeam ca PSD-ul nu are priza la ardeleni… dar acolo in PSD sunt tot ardeleni, deci ar avea sens… anyway, don’t mind me…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 10 aprilie 2008, 18:31

    Poate unii nu se au bine cu google :) Hai mai, nu ne plictisi cu CV-ul ca numai cine nu vrea nu-l stie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 10 aprilie 2008, 18:38

    Nu sunt uimit.Ma gandeam eu ca ai ceva substraturi comuniste, psdiste, adicalea gandaci ascunsi sub ghiuveta inimii.
    De aceea nu ai fost impartial si netru in postarile tale ci cu ascunzisuri pt Domnii Gascani dati cu parfum Boss dar putregaiti in suflete.

    Voi continua sa te citesc (cand am chef si timp) cu aceiasi cucheri cu filtru .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 10 aprilie 2008, 20:03

    Vasile:
    hop si tu cu campania
    of, of, of…

    Daniel:
    hai mai nu fii dezamagit ca ma faci sa ma simt prost
    imi trece repede, dar tot nu imi place…

    ithys:
    io nu te mai retin
    poate ai treaba…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 10 aprilie 2008, 20:39

    rusineeeeeee! :)))))) nu stiam de ce mi te-ai lipit asa de bine de inima, blogroll …acum stiu ca nu te mai pot dezlipi! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 10 aprilie 2008, 20:42

    mesterulmanole:
    no, acuma ai comis-o
    nu mai avem alta sansa decat sa ne vedem la o cafea sa oficializam relatia
    ca altfel o sa se uite nevasta mea ciudat la mine
    se va uita zambind, evident, si zicandu-si in gand
    „ia uite la mosul meu ce invarteli are in program…”
    :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 10 aprilie 2008, 20:43

    si ce rau imi pare!!!! :)))))))) asa ne trebuie! :) sa nu zici ca n-ai zis! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 10 aprilie 2008, 21:05

    nimeni nu-i perfect, cum se zice la noi acasă :::))) da’ dacă am reuşit să ne obişnuim cu aţa de la tanga, cum nu ne-om fi putut obişnui cu tine?

    e tare mijto să vezi cum oamenilor le place ce produce cineva până află că nu are aceleaşi vederi politice cu ei.

    bă, dezgustaţilor, io-s de dreapta, l-am şi votat pe băsescu când o fo de votat, da’ de-aia tăt mi-i drag chinezu de când îl ştiu. şi-s ani mulţi.

    cum curu’ meu să te bagi la un om pe blog să zici „da’ tu cine eşti?”. adică ce, el o intrat la tine-n casă să-ţi ceară buletinu’?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 10 aprilie 2008, 21:35

    Tiribonflax:
    deci ti-ai dat arama pe fata ca ne stim :D
    si zi-mi repede cine ti-o intrat in casa sa iti ceara buletinul ca amu ni il tai tat tat
    sau a fost doar o figura de stil?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 10 aprilie 2008, 22:45

    numa figură, chinezule, numa figură

    da’ dacă reuşeşte să intre la mine în casă l-aş ruga prima dată să-mi spună cum o trecut de interfon, că de vreo două săptămâni io abia reuşesc să-l conving să mă lase în bloc :-D

    iar că ne ştim, ce să pot io zice… lumea-i mică, ce naiba :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. promovata
    vineri, 11 aprilie 2008, 05:01

    ce te-ai defectat…kre k te-as putea sprijini cu vreo doo stiri cu poponetz si gutza..stii cum? esti k nou dupa ce le citesti :)

    si-ti mai vii dreak in firea ta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 11 aprilie 2008, 07:34

    promovata:
    nu vorbi de gutza ca imi atingi coarda sensibila :D
    am vazut niste manele cu el de inca nu mi s-a inchis gura de cascata ce mi-e
    valoarea mea, valoarea mea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 11 aprilie 2008, 10:45

    Ce-aveti cu d-l presedinte, bai tonomatelor ?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. moshcalifar
    vineri, 11 aprilie 2008, 10:56

    O buna dovada ca reforma in sanatate chiar a dat roade e comm de mai sus :) Iata ca in sfarsit internetul a patruns in saloanele de la ” Ghe Marinescu ” Guvernul lucreaza monser :)
    PS
    Sunt fan al gramofoanelor pe yeni. Sac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 11 aprilie 2008, 10:59

    avelo baftalo… ca-s tigan ca si chinezu!
    mi-am format un nou salut… de cand citisem celebrele remarci legate de PULA! … sau baietzas de cartier… am ales avelo fiindca pe ai de cartier nu stiu cum saluta.

    chinezule… disculpa-te pupateash… :) sa stii ca nu ti-ai pierdut inca locul din carnetul cu idoli desi pe vreo doi comentatori din postul anterior i-am adaugat …

    v-am dedicat un intreg post http://cozoplean.ro.im/2008/04/11/obscenitate-vulgaritate-inspirati/ de fapt doua… ca unu-i si anonim: http://cozoplean.ro.im/2008/03/17/ce-inseamna-sa-fii-anonim/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde