05.12.2016

Paşaport de Bucureşti

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

A fost aşa, o glumă. Eram la un bar cu nişte băimăreni  în momentul în care s-a anunţat la ceva post că Vanghelie este candidatul PSD. La un minut după aia acelaşi post spune că Prigoană este curtat de PDL pentru aceeaşi poziţie. Imediat după aia m-am uitat la feţele băimărenilor de lângă mine. Şi imediat după aia m-am ruşinat. Pentru că exprimau la unison un dezgust scârbit şi clătinau toţi a lipsă de speranţă din cap. M-am ruşinat…

De ce m-am ruşinat? În primul rând pentru că sunt un om care are un un masiv respect pentru lucrurile care este firesc să se întâmple. Adică un pic de fatalism, un pic de confucianism, un pic de chinezu. Îmi place firescul, îmi place să trăiesc în el, e firesc. Într-o lume a firescului nefirescul devine vizibil, deranjant, enervant. Într-o lume a firescului lucrurile se întâmplă pentru că aşa e normal şi aşa trebuie. Într-o lume a firescului nefirescul nu mai lasă lucrurile să se întâmple aşa cum ar trebui. Într-o lume a firescului…

E nefiresc ce se întâmpla acum în Bucureşti? Evident. Adică evident pentru cei care ar trăi într-o lume a firescului. Dar Bucureştiul, firesc, nu e lume a firescului. Şi atunci, firesc, nu înţelegem că ceea ce se întâmplă e nefiresc. Ne-am pierdut un pic termenii fireşti de comparaţie.

Zice unul dintre băimărenii cu care stăteam la masă: „Cum facem, băgaţi voi paşaport de Bucureşti sau băgăm noi paşaport de Transilvania?”…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

De ce votează bucureştenii numai gherţoi la Primărie?

(Di)soluţia PSD pentru Bucureşti

Niciun comentariu încă

  1. vineri, 21 martie 2008, 10:16

    iti dai seama ca vom avea de ales intre prigoana si vanghelie? iar nu ma duc la vot, si de data asta chiar ma incerca un pic de simt civic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 21 martie 2008, 10:30

    nu-i cam nasol sa fie iasa prost oricum o dai? nu-mi răspunde, e retorică…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 21 martie 2008, 10:31

    ma rog, a fie, sa iasa, tot un draq:+)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Cristian
    vineri, 21 martie 2008, 10:54

    Nu vrei tu sa te adaptezi la vremurile noi, la democratie. :-)

    Fac parte din generatia celor care au facut scoala in comunism, si locuind intr-un cartier pastorit acum de Marean Care Este, vedeam cand ma duceam dimineata spre scoala cum oamenii maturau in fata curtii lor.
    Drept pentru care am ramas cu aceleasi „sechele”. Dar suntem extrem de putini, restul asteapta…

    Revenind…aceleasi intrebari pe care ti le pui tu mi le-am pus si eu in 2004 cand vorbeam cu un nene destul de apropiat de PSD. Il intrebam cine naiba e Aura Vasile si inca niste unii-altii care candidau pentru deputatie. Asta dupa alegerile alea interne.

    Mi s-a explicat ca este vorba despre masina de facut cafea a lui DIP. Secretara lui. Ulterior am aflat ca are si alte „merite”, ca stapaneste niste oameni pe care-i mana la vot cum vrea ea.

    Nu furturi, dar genul de om caruia ii dai bani de-o ciorba si merge sa puna stampila pe cine trebuie. Ca are „sosonari”, adica genul de oameni care merge prin piete si face „munca de convingere”, impartind fluturasi.

    La vremea respectiva, in 2004, am incercat sa articulez cateva fraze in contrapondere, de genul doctrina, social-democratie, cuvantari, discursuri, idei, ca nu se pricepe la politica, sau la un domeniu anume…pe scurt faptul ca n-o duce capul.

    Argumentele mi-au fost exepediate scurt, pe motiv ca principiile nu-si au locul, ca cine gandeste asa e un fraier, ca politica nu inseamna principii ci ocazii, si ca „fraierii” ca mine, care isi cunosc lungul nasului, si accepta din start faptul ca nu sunt buni sau potriviti pentru o functie anume, n-au ce cauta in asa ceva fiindca pierd din start.

    Deci Chinezule, unul ca tine n-o sa inteleaga niciodata, iar unul ca mine o sa continue sa mature prin fata casei lui, in loc sa-l astepte pe Vanghelie sa faca acest lucru.
    Nu-i asa ca suntem niste „fraieri” ?!

    Nu-i asa ca nu ti-a trecut prin cap niciodata sa fii primar in Bucuresti, sau in alta parte ?
    Nici mie. Si cumva atunci am avut o revelatie; nenea ala chiar avea dreptatea lui.

    In ceea ce priveste „pasaportul”…nu sufar de un patriotism din asta local, de genul Bucurestiul da ora exacta, dar la ce exponenti a dat Ardealul in politica, si la cate semecherii, si la cati smecheri au plecat de acolo…parca nu-i asa o mare diferenta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 21 martie 2008, 11:20

    chinezule, adică noi o să avem dublă cetăţenie? ieeeeeee :-D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 21 martie 2008, 13:46

    mai e si ala, doctorul ala, eu zic ca merita sa fie primar

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 21 martie 2008, 16:09

    Hai ca nu-l lasa Nastase si Vacaroiu pe Geoana sa-si faca de cap. Declaratiile lor de azi in favoarea lui Oprescu sunt un semn ca oamenii lucizi si cu scaun la cap din PSD vor impiedica partidul asta sa se faca de ras cu Marean.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 21 martie 2008, 19:08

    va sa zica Oprescu va candida ca ‘independent’ numai la momentul X, apoi…aha, asta era strategia ‘iluminatilor’ si’ initiatilor’..ca sa nu fie…’ prigoniti’…tulvai, musai sa fac o slujba, doua, o rugaciune, 40 de sfinte liturghii, pt… poporul roman;
    respecte,
    SIBILLA

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 21 martie 2008, 19:55

    daca o sa ma cac eu in cabina de vot si o sa ma sterg cu hirtia aia si o sa o bag in urna o sa fie ilegal?

    iar ardelenii nu ar trebui sa fie deranjati de candidatura lui prigoana, e nascut la Gherla, pentru noi e ‘marfa de import’.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. supergrllulu
    vineri, 21 martie 2008, 22:25

    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Tara tuturor posibilitatilor. Nimic nu ar trebui sa ne mai mire. Incultura ne-a inconjurat si a castigat cu un avans impresionant in fata adevaratelor valori. Trist, dar adevarat. In concluzie: ce rost isi mai are votul? Ne ajuta sa selectam o persoana dintr-o masa de prostie?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 21 martie 2008, 22:48

    In ’96 s-a votat „schimbarea”. Cu taranistii, peste care s-a asezat praful istoriei – au crezut romanii ca o sa fie mai bine; si a fost. dar numai pentru ei( taranisti), ne-am intors catre PSD aliat atunci cu conservele lui Voiculescu ce-a iesit , ne-am luat cu mainile de par; Au votat ei romanasii plini de speranta alianta DA si acum spun ca e cea mai proasta guvernare posibila. Cred ca la urmatoarea ne ia dracu’…..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 22 martie 2008, 11:02

    defineste firesc nefirescul
    sau nefiresc firescul
    de ti-e mai lesne
    si’om intelege mai bine
    lucrul din noi, care
    inconjurandu-ne ajunge de ne domina.

    o zi buna!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde