08.12.2016

De ce votează bucureştenii numai gherţoi la Primărie?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Plecat din Bucureşti fiind, gândul îmi adastă/Şi stau şi mă gândesc aşa, fiind în pasă proastă/De ce votăm aşa primari cu o cultură vastă?/Pastă, castă, asta-bastă şi, evident, cam proastă…

Acuma serios. Bucureşti e Capitala României. Capitala, frate! Se presupune implicit şi exonerant că acolo e crema cremelor cremoase în materie de ce vrea muşchiul vostru. Şi, ca să aducem discuţia în zona înspre care vreau io să o împing, teoretic ar trebui ca şi în materie de simţ civic sau de democraţie (la alegere, că e democratic) Bucureştiul să fie numai bun de pus în ramă. Serios???

Să ne aducem aminte ce primari a avut Bucureştiul până acuma. Vă loveşte cumva o degajată strâmbare din nas? Dar o expresionistă încruntare majoră din sprâncene? Pe unii (vă ştiţi voi, aia cu naturelul simţitor) vă cam apucă greaţa, n’aşa? Mi se pare mie sau numai monument de inteligenţă, intelectualitate şi cultură pe milimetru pătrat a existat la primarii ăştia în sensul că nu?

Dar să lăsăm acribiile cărturăreşti şi să ajungem la chestiune. Veţi spune că, ca cetăţean, vi se rupe că primarul de Bucureşti nu a citit Dostoievski dacă asfalteză, canalizează şi rotopercutează. Ok, ok, recunosc, aşa e. Dar, totuşi, filonul gherţoistic al primarilor de Bucureşti se vede de undeva din Tibet. De unde rezultă fireasca întrebare care ne aduce, într-un frumos desenat cerc livresc, la întrebarea din titlu: de ce votează bucureştenii numai gherţoi la Primărie?

Aştept răspunsurile voastre pe adresa… Ştiţi voi, colo jos la comentarii.

PS Mult succes domnului Prigoană în cursa pentru Primăria Capitalei. Vine la fix…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Amintiri din Bucureşti

Paşaport de Bucureşti

33 comentarii

  1. joi, 20 martie 2008, 12:37

    Aş zice io, dom’profesor, dacă-mi permiteţi… Carevasăzică, spre deosebire de toate celelalte oraşe ale patriei noastre România, în Bucureşti nu există sentimentul apartenenţei la o comunitate – din motive extrem de simple. În lipsa unui trecut, aşadar, ce delta plua să mai aşteptăm de la viitor, coane Mitică? Fiecare-i dă cu votul aşa, la impresie. Vai şi-amar.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 20 martie 2008, 12:40

    […] insa nu sunt eu de vina ci culoarea pielii dumnealui si reactiile dese tipic rromanes! Deci vorba Chinezului – MULT SUCCES DOMNU’ PRIGOANA… cred ca fara sa vreti ati mai castigat un votant, daca […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 20 martie 2008, 12:57

    Na ca iar suntem pe aceeasi lugime de unda, ma Chinezar mic ce esti! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 20 martie 2008, 12:58

    problema e ca politica bucurestilor se confunda cu politica nationala. si-atunci oamenii, adunati din toate partile tarii, nu-l mai voteaza pe omul care candideaza, ci pe omul care-l sustine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 20 martie 2008, 13:01

    da’ acu chiar ai impresia că-s mulţi ne-gherţoi care candidează de obicei?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vogel
    joi, 20 martie 2008, 14:10

    dintr-o padure de uscaturi trebuie sa alegem uscatura cea mai umeda care nu arde.
    pina acum au fost numai uscaturi care s-au aprins de la razale soarelui. au ars si au disparut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 20 martie 2008, 16:32

    Eu zic ca Prigoana sau Vanghelie va castiga. De ce? Fiindca amandoi sunt placuti de oameni Origoana are avantaj ca stie ce sa spuna si cand sa spuna. Bucurestenii voteaza pe cei care ei cred ca le pasa de nevoile lor, de multe ori in nestiinta de cauza

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. nraducanu
    joi, 20 martie 2008, 18:10

    Plecat nu numai din Bucuresti, ci si din Romania e vreo 20 de ani, va rog sa imi traduceti cuvantul „ghertoi”. Apoi, pentru gasirea raspunsului le intrebarea dvs., va rog sa imi spuneti de ce credeti ca locuitorii Bucurestilor l-au ales pe Basescu nu numai primar general, ci si presedinte al Romaniei ? Credeti ca din cauza ca filosofii Liiceanu, Plesu si Patapievici garanteaza pentru devotamentul lui in serviciul populatiei ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 20 martie 2008, 18:16

    @ nraducanu – definitia ghertoiului e aici http://www.123urban.ro/def/gher%C5%A3oi

    @ andrei monciu – eu inca mai cred ca sectorul 5 nu e bucuresti si ca tabloizii lui prigoana n-au varsta pentru votare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 20 martie 2008, 18:35

    Parca nu sti de ce voteaza bucurestenii numai ghertoi. De incultura. cam de fraieri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 20 martie 2008, 19:22

    Din punctul meu de vedere, chinezeria asta ii mult mai complexa, si cred ca la un moment dat depaseste sferele cunoasterii umane, totusi, nu si pe cele ale dambovitenilor!
    Cu totii suntem intr-un fel culpabili, daca ma gandesc bine nu suntem si totusi suntem, nici macar mintile ireverentiose ale oligarhilor nu sunt intrutotul de vina, problema este si mai adanca, organica si personala, dar numai intr-un fel.
    Absenta spiritului de solidaritate, lipsa constiintei civice, aspiratile marunte, opurtunismul nesovaielnic, grandomania, toate aceste minunate atribute mostenite si perpetuate cu atata migala, ne asigura destinul, cei drept fad, dar macar linistit, de romani ce suntem!
    Poate si de aia!?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 20 martie 2008, 19:31

    Ma iertati ca, ocupat fiind, sa votez ghertoi la Capitala nu am observat cum restul tarii a votat numai premianti Nobel, precum Marian Oprisan, Ghita Funar, Radu Mazare, Cristian Anghel, Antonie Solomon, Gheorghe Stefan aka Pinalti, etc…:)))

    Sunt sigur ca daca maine si-ar anunta candidatura Lucian Boia, de exemplu, mistourile ar curge valuri cum se intampla acum cu Vanghelie. Care nu mai este nici macar amuzant.

    Acu trei zile am trecut, pe la ceas de seara, prin sectorul 5, si am vazut o multime strazi care nu stiu ce e aia asfalt. Bine ca era seara si nu am dat si peste vestitele gunoaie de acolo.

    Iar daca partidele au tendinte din astea de a trata din fonfleu alegerile astea sa vezi si garla de voturi de genul „Pe almanahe, domle, ca e haios”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Cristian
    joi, 20 martie 2008, 20:42

    Bucurestiul e un amalgam, asa ca n-o sa gasesti ceva, un grup unitar, sau o directie unitara.

    Politic…exista niste reminiscente din anii ’90, cand TVR-ul nu transmitea manifestatia PNL+PNT din motive de ceata, desi eu la vremea aia eram exact langa Radu Campeanu si era un soare pe cer…de ziceai ca-i Iliescu.
    Dar asta nu conteaza prea mult, si in plus pana si unul ca mine a ajuns sa voteze PSD-ul.

    Eu remarc de vreo 8-10 ani ca imi ia tot mai mult sa ajung undeva cu cu masina, unii s-au trezit insa abia acum. Inainte faceam 20 de minute sa ajung la aeroport, din centru.

    Usurel am ajuns la 45 de minute, 1 ora, 2 ore…pentru niste amarati de 16 kilometri.

    Cat despre vot…se voteaza in functie de caterinca pe care o poate debita candidatul respectiv. Dar asta-i valabil si la nivel de tara, so…

    P.S. Bate Steaua. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 20 martie 2008, 21:46

    bine ma, hai sa va explic… dar defapt v-am explicat de acum o luna…

    http://nenea.wordpress.com/2008/02/24/cum-a-ramas-vanghelie-pe-afara/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 20 martie 2008, 22:04

    mie nu mi se pare ca in bucuresti sunt cine site ce valori, majoritatea valorilor sunt venite din afara Bucurestiului

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 20 martie 2008, 22:24

    Buna intrebare. Hai sati pun si eu una asemanatoare: de ce sunt numai ghertoi in Bucuresti. Hai ca daca sti raspunsu la asta sti raspunsu si la aia a ta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Cristian
    joi, 20 martie 2008, 22:29

    „numai ghertoi”i din Bucuresti iti ureaza o liniuta intre sa si ti.
    Plus un „i” langa sti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 20 martie 2008, 23:04

    @ulilise : Asa e, Bucurestiul ar muri daca valorile lui nu ar fi decat niste venetici. Ca si astia : http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_personalit%C4%83%C5%A3i_n%C4%83scute_%C3%AEn_Bucure%C5%9Fti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. breban
    joi, 20 martie 2008, 23:16

    Extraordinar ce gramatici sint unii si inspirati alti ! Pentru ca n-a avut cine sa-i invete (citeste manipuleze) sa voteze Pagheliiii sau Maimuteni, d-aia ! Amu’ or sti .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. tataie
    joi, 20 martie 2008, 23:21

    Din pacate valorile Bucurestiului sunt lejer bronzate si legate cu lanturi la gat.
    In afara de datul cu parerea, bucurestenii mai sunt buni si …. la mancat seminte, ridicat fustele in cap, precum si ca etalon de nesimtire.
    Va mirati ca-l alegeti pe Vanghelie sau Prigoana? Valoarea voastra sunt adidasii chinezesti si lanturile de tinichea la gat.
    Pacat de Bucurestenii vechi, cei ce stiau ce-i plimbarea la sosea, ptr. ca numai o ridicare de spranceana a lor valoreaza mai mult decat un discurs al noilor valori din capitala… Vai de voi, care stati in piata aia plina de cocalari. Cand valorile astea vor ajunge si la mine in oras, voi pleca din Romanica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 20 martie 2008, 23:24

    @ dadatroll – mulţumesc că m-ai făcut gherţoi. acu te-ntreb şi eu ceva: de ce crezi că sunt gherţoi?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. xaz@net.ro
    vineri, 21 martie 2008, 01:03

    In sapte ani si jumatate de mandat, Vanghelie a reusit sa construiasca o adevarata mafie in sectorul 5. O increngatura de rude plasata in functii de condudere si o serie de clienti politici care au devenit sponsori ai primarului “care este”. Presa a semnalat in repetate randuri aceste aspecte iar institutiile statului au incercat sa “descifreze” afacerile primarului facute pe banii publici. In perspectiva finalului de mandat, Vanghelie ajuns acum pe cai mari – Presedinte PSD Bucuresti si candidat la Primaria Capitalei, are o problema in a isi “asigura spatele”, adica sa isi lase un om de incredere la Primaria Sectorului 5. Practic sistemul creat si condus de el are acum un efect de bumerang. Din toate “resursele umane” nu poate gasi un candidat credibil si fara bube in cap pentru a il lasa mostenitor la sectorul 5.
    Vanghelie a propus oficial candidatura lui Bogdan Georgescu-Presedintele TSD Bucuresti pentru Primaria Sectorului 5, un candidat care are multe calitati: este vechi in partid, are experienta in administratie, este tanar si mai ales este un bun executant al ordinelor lui Vanghelie. Acesta are doar in aparenta sanse de cistig pentru ca la o analiza mai atenta, tanarul Bogdan Georgescu este un mic “mafiot local” croit dupa chipul si asemanarea mentorului.
    Georgescu este in primul rand este un exponent al clientelei politice. Nasul de cununie al lui Georgescu este Radu Badica, cel care controleaza firma SC Bodyghost SRL si cu care “a conceput” si pus in practica un sistem prin care “sifoneaza” fondurile electorale, incarcand nota de plata a partidului-(articol Gardianul). Nasul de cununie la lui Radu Badica este Iulian Lupeanu – un om de afaceri asociat in diverse firme de constructii, abonat la lucrarile publice de la Primaria sectorului 5. Firma lui Lupeanu, SC Star Construct SRL s-a ocupat numai de “modernizari”: a “modernizat” Piata Rahova, magazinele Economat, diverse scoli si parcurile din sectorul 5.
    Desigur nu este interzis ca o firma foarte buna si “moderna” sa realizeze atatea lucrari dar toate acestea s-au intamplat cand la conducerea Administratiei Pietelor Sector 5 si la SC Ecomonat Sector 5 SRL, s-a aflat succesiv in calitate de Director General, nimeni altul decat Bogdan Georgescu – “finul ala mic”. Practic Nasu centreaza si finu marcheaza, adica semneaza devizele de lucrari umflate de catre firma SC Star Construct SRL (dosare TMB si Judecatoria Sectorului 5).(Dosar nr. 31367/3/2006 TMB). Totul se face in interesul cetateanului din sectorul 5. Georgescu, este un cetatean de vaza al sectorului 5, care pentru a se gandi in liniste la problemele comunitatii locale si-a sporit confortul construind o vila cu piscina pe numele parintilor in inima saraciei din Rahova – cartierul Teius. Tot sub mandatul lui Georgescu, SC Star Construct SRL a construit magazinul Economat din Cotroceni cu japca pe terenul unor cetateni, care isi cauta dreptatea de ani de zile in instanta, fiind plimbati prin tribunale in timp ce magazinul Economat functioneaza pe terenul lor-(Dosar nr. 17542/3/2005 (2632/2005) TMB). Desigur ca toate aceste aspecte au fost semnalate de presa dar se pare ca dosarele lui Georgescu nu sunt interesante pentru sistemul care imparte dreptatea in Romania.
    Aproprierea campaniei electorale ii determin a pe sustinatorii lui Georgescu sa participe si sa castige cat mai multe licitatii pentru lucrari publice. La echipa care il sustine pe Georgescu s-a aliniat si Hociota – patronul BTG, firma care furnizat echipamente moderne de calcul pentru sistemul de invatamant( vestita Scoala Dorneasca) si pentru Economat (scandal ultima licitatie de la Economat contestata de catre Asesoft). Hociota pariaza pe candidatura lui Georgescu la Sectorul 5 chiar daca este amic foarte bun cu Ionut Popa – candidatul PDL, pentru simplul fapt ca Georgescu este angajatul BTG. In mod sigur cand va fi Primar la Sectorul 5, Georgescu va executa rapid ordinele si va dota din nou tot sectorul cu echipamente performate supraevaluate. Un alt “obiectiv electoral” va fi reabilitatea lui Lupeanu, care intre timp s-a bagat in bransa asfaltarilor si comenzile vor curge pe banda rulanta. Acesta s-a asociat cu Han Construct si a preluat deja o serie de pachete de strazi din sectorul 5 pentru a le asfalta. Georgescu nu isi face probleme ca ar intampina rezistenta din partea directorului ADP Octavian Mirea, pentru ca a fost martor intr-un dosarul penal in care Mirea era inculpat si i-a salvat pielea astfel ca Mirea va executa comenzile politice ale viitorului Primar al sectorului 5.(Dosar nr. 7970/302/2005 (7907/2005)
    Toate aceste incregaturi de rude si relatii si sietemul mafiot creat si coordonat de Vanghelie il determina sa caute cu disperare solutii pentru protejarea mafiei locale si impingerea in prim plan a lui Bogdan Georgescu in pozitia de candidat la Primaria Sectorului 5 pare cea mai buna solutie pentru a nu supara “sponsorii” politici.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 21 martie 2008, 05:39

    @tiribonflaxu: stai sa vad daca pot sa iti dau un raspuns la intrebarea ta: pentru ca esti din Bucuresti? Am ghicit?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 21 martie 2008, 06:23

    Where we tonight shall camp?….The top blogs of the day. the newest report , see and reply me some comments. Thanks.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 21 martie 2008, 11:17

    @ dadatroll – aaaaaaaa, vai, nu ma prinsesem ca e un principiu similar cu „toti ungurii/tiganii sunt tampiti”. e greseala mea ca nu mi-am dat seama ca in momentul in care ajungi sa traiesti in orasul asta ti se spala creierul. e o dovada de initeligenta si maturitate generalizarea, asa-i?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 21 martie 2008, 23:05

    Ma astept ca, dupa plecarea asta, sa ai parte de o intampinare super din partea piticilor tai. Poate ne povestesti in ep. 3…ei, nu chiar repede asa, in prima zi – a doua zi, sau macar spre mijlocul saptamanii…ma rog, cand o fi timp. Oricum ne vei bucura.

    In rest, vorbim vorbe. :|

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. sâmbătă, 22 martie 2008, 19:12

    Deci tiribonflax, tu ai zis ca esti din Bucuresti nu eu. Asa ca nu eu team injurat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. duminică, 23 martie 2008, 02:36

    „deci” dadatroll, nu ca as vrea musai sa ma iau de chestii gramaticale, dar tu ai zis in prima ta replica „de ce sunt numai ghertoi IN Bucuresti”. iar raspunsul tau la afirmatia mea a fost „pentru ca esti DIN Bucuresti?”. asta ca sa fim cat se poate de clari.

    cum in marea parte a lumii democratice circulatia este libera, e de la sine inteles ca nu toti cei care sunt IN bucuresti sunt si DIN bucuresti.

    asta lamureste prima problema, cea a localizarii.

    a doua problema, cea legata de generalizare, au combatut-o multi in istorie. mai ales de la procesul de la Nurnberg incoace. dar cred ca iti depaseste capacitatea de intelegere, asa ca o sa ma abtin. o sa ma rezum la a spune ca razboaiele apar ca urmare a generalizarii. si e de-ajuns.

    hai sa traiesti mult si frumos, ca-s milostiva azi, pentru mine sunt Pastile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. duminică, 23 martie 2008, 02:42

    in cer scuze pentru greseala de exprimare din postarea anterioara, m-am substituit lui tiribonflax probabil din cauza orei inaintate. deci nu la afirmatia mea ai raspuns, dadatroll, ci a lui tiribonflax.

    ironia sortii, as zice :)

    dar restul mesajului sta in picioare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. duminică, 23 martie 2008, 07:11

    Deci, mey, cate istorie se invata in Pantelimon, mey, sunt impresionat. Atunci spune tu de ce voteaza Bucuresteni numai ghertoi la primarie. Eu cred pentru ca prin definite primarul trebuie sa fie un om care cunoaste locul, din orasul respectiv, si prin urmare, nu are cum sa iasa altfel decat un ghertoi. Nu zic bine? Poate sa fie unu din Oradea primar in Bucuresti? Nare cum sa fie. Deci QED.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. duminică, 23 martie 2008, 13:52

    dadatroll, fumos graiesti tu, desi n-am idee ce vrei cu pantelimonu’.

    pentru ca m-am bagat in hora, joc mai departe. si-ti zic ca bucurestenii n-au vrut in ultimii ani primar bucurestean. cu exceptia lui crin halaicu, despre care habar n-am de unde e, restul au origini dupa cum urmeaza:

    ciorbea – comuna popor, judetul alba
    lis – orasul zarnesti, jud. brasov
    basescu – com basarabi, jud constanta
    videanu – comuna crevenicu, jud teleorman

    si chiar daca te uiti la candidatii anuntati pana acuma, doar vanghelie si oprescu sunt nascuti si crescut in bucuresti. in rest:

    ludovic orban – brasov
    prigoana – gherla
    cozmin gusa – campia turzii

    iar dintre cei posibili ai lui basescu…
    vasile blaga – comuna petrileni, jud bihor
    negoita – braila
    murgeanu – galati

    hai ca blaga e cel mai aproape de oradea. daca iese primar, e tot ghertoi?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. duminică, 23 martie 2008, 19:44

    Deci vezi ca se poate? Nu e neaparat sa fie toti ghertoi, dar atunci nu pot fi bucuresteni. Din doua trebuie sa alegi una alta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. duminică, 23 martie 2008, 19:59

    dadatroll – ai mari probleme de logica. sau de memorie, inca nu-mi dau seama. da’ oricare e varianta, ar fi tare bine sa te duci la un medic, ca nu e semn bun.

    gata, m-ai plictisit. de-acu vorbesti singur.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde