08.12.2016

Elena Băsescu progresează fenomenal pe dâmbul retoricii

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Acum nu mai vorbeşte de căpşorul ei. Acum învaţă pe de rost discursurile. Normal că nu i-a ieşit din prima şi a băgat şi acum câteva bâlbe. Dar măcar de data asta au fost bâlbe de ale de şcolar scos la tablă şi care se screme să îşi amintească despre cum e reproducerea la drosofilă fără să vorbească de fotosinteza petuniei. Acuma între noi fie vorba şi cei care i-au scris discursul sunt, cum să zic io, rupţi de meandrele concretului. Băi, fraţilor, cum puteţi pune în gura fetei lozincăreală de genul, „tinerii sunt rezervor de resurse” şi să îi împleticiţi limba cu termeni grei ca „sistem”, „educaţie” şi, doamne iartă-mă, „însemnătate istorică”?. Mai uşor cu Elena pe dicţionar, băieţi, mai uşor…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Pierdut în ceaţa liberală, Geoană îşi asigură spatele cu Boc cel mic

Sânge, spectacol, scandal. Reţeta politicii şi a presei în viziune Iorgulesciană

Niciun comentariu încă

  1. anca
    luni, 10 martie 2008, 10:04

    macat daca le-ar fi memorat,a fost de o penibilitate! da ea nu este un elev scos la tabla, duduia tine un discurs politic (chiar scris de altii tot discurs e),nu e in stare sa repete papagaliceste ce i-au scris altii! va imaginati cum se va descurca „tinara speranta” intr-o dezbatere televizata? valeu fratilor,ce distractrie ne asteapta:)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 10 martie 2008, 10:58

    „Fata lu’ tata”? Dar „Victima lu’ piar” cum suna?. Oricum, incercarile ei imi aduc aminte de „Secretul lui Bachus” si de felul in care fiica acestuia incerca cu disperare sa devina actrita la Hollywood. Iar Bachus, plin de bani si influenta i-a luat cei mai buni profesori, ba chiar i-a facut un mic studio de televiziune acasa. Ei,in cazul de fata, nu e nevoie sa-i faca televiziune acasa, acestea sunt peste tot si mai ales difuzeaza tot. chair si needitat, orice discurs al Elenei e un spectacol, good television, vorba francezului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. kmi
    luni, 10 martie 2008, 12:03

    m-am uitat de cateva ori la clip. l-am prins si la stirile de ieri, ziua, de aseara si de azi dimineata. Ma uit ca o tampa si nu inteleg. Neuronul meu refuza sa accepte faptul ca un om se poate chinui atat de tare. Problema, nici macar nu e asta, acum. Eu inteleg faptul ca PD-L-ul are planuri/strategii de viitor, dar cat de naiv sa fii sa crezi ca, daca te straduiesti, chiar daca nu ai vocatie, in 10 ani vei fi cineva in politica pentru ca tatal tau a fost Presedinte. Eu refuz sa cred ca se va intampla asa…Poate, de fapt, eu sunt aia naiva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 10 martie 2008, 12:34

    Nici minte, nici frumusete, daca nu ar fi Popeye taicasau nush ce ar face, se vede ca fata nu-i facut asa ceva, vrea Base ca Elena sa fie propria lui Hillary Clinton, sa mai poata trage si el sfori dupa ce iese la pensie?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 10 martie 2008, 14:03

    E jenant ca am ajuns sa ne uitam la asa ceva,mai ales ca e vorba de un lider al tinerilor.Am o oarecare consideratie pentru Basescu si de aceea nu inteleg,de ce si-a lasat fiica sa intre in aceste situatii injositoare…mi-ar placea sa cred,ca e vorba doar de teribilismul tineresc al junei,care tinde la… „cai verzi pe pereti”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 10 martie 2008, 14:54

    Mie imi pare rau de astea de la Irealitatea Tv ca se complac in chestii de genul. Nasol!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. waszlaw
    luni, 10 martie 2008, 20:10

    seamana cu Elena Ceausescu, sincer,…intr-un mod trist.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 10 martie 2008, 20:42

    Nu e pe damb, e pe tamp!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Manu
    luni, 10 martie 2008, 23:01

    Doamne, fiinta mai antipatica nu am vazut… Daca fatuca asta este considerata tanara speranta in politica… E vai de tara asta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 11 martie 2008, 03:18

    trist si strigator la cer… adica sa vprbesti despre educatie…. iaca rezultatul memoriei de scurta durata…rasu natiunii..cauza, invatarea mecanica…pai da, daca primesti tot mura-n gura de mic si nimeni nu si-a pus problema in ilustra sa familie, ca poate odorul o avea ceva potential, in cine stie ce alte directii.. fain orator…apoi zau, cand o aud cum se exprima, parca ma scuipa drept in demnitate…nu ca as fii eu vre-o filosoafa sau ca nu as avea mii de greseli ( ale mele sunt scuzabile.. ca-s corcitura )…dar bunica mea ii da lectii…
    se simt nu numai emotiile ci si ” papara ” primita de la tasu pt precedentele balbe..si, poftim rezultat… serios ca pe mirc vb tinerii mult mai corect si coerent…
    ma creceti ca ” lol ” si ” cool ” le rosteste cu mai mare siguranta si mai melodios..:P
    respecte,
    SIBILLA

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde