09.12.2016

Vanghelie e fix mai puţin de jumătate din Oprescu

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Dacă ar fi după capul şi mintea lui Vanghelie, în sondaje el are 123% iar ceilalţi minus 23, minus 17 sau, hai treacă de la el, câte un speriat cu 0,66%. Numai că, evident, realitatea din teren nu se pliează după agramaticalităţile din almanahe. Pentru că ultimul sondaj (şi foarte proaspăt), realizat de Avangarde – Centrul de Studii Sociocomportamentale, ni-l arată pe Marean undeva între „canci candidatură” şi „le revedere, PMB”.

Fără alte abureli, la întrebarea „Dintre posibilii candidaţi ai PSD, pe cine aţi prefera drept candidat la Primăria Capitalei”, rezultatele sunt Oprescu 46,7%, Ponta 31,6 şi Mareeeeeeeeeean Vangheeeeeeeeeelie 21,7%. Deci edilul sectorului 5 (Doamne, cum sună…) poate să înceapă să conjuge verbul „eu nu candidând”.

În rest, la întrebarea „Dacă duminică ar fi alegeri pentru primarul general al Capitalei, cu cine aţi vota…?” treaba arată cam aşa: Liviu Negoiţă 19,3%, Sorin Oprescu 16,2%, Silviu Prigoană 14%, Victor Ponta 13,4%, Gigi Becali 8,7%, Marean Vanghelie 6,2%, Vasile Blaga 6,2%, Adriean Videanu 5%, Ludovic Orban 4,5%, Cosmin Guşă 4,2%, altul 2.2%.

Şi gata, nu vă mai zic nimic. Că trebe să mănânce şi oamenii ăia care au făcut sondajul o pâine…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Zăpăceala Kosovo live la Antena 3

Recensământul blogurilor

Niciun comentariu încă

  1. marți, 19 februarie 2008, 12:54

    iata de ce uneori imi plac sondajele…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 19 februarie 2008, 12:55

    sondajul a fost facut in sectorul 3? sau pe la glina? si cine l-a comandat, ca e si-asta o variabila numa buna de luat in discutie :)

    da-o dreq de treaba, cum sa fie in frunte negoita si cum sa aiba prigoana atata?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 19 februarie 2008, 12:56

    Ponta nu are ce căuta la Capitală… Să se ducă la el la Gorj!
    Oprescu e antipatic, dar bun…
    Eu merg pe mâna lui „Care este!”
    Taves bahtalo!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 19 februarie 2008, 12:57

    negoita? posibil. mi-a mai zis cineva ca e iubit la el in cartier…dar chiar sa-l iubeasca o capitala?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 19 februarie 2008, 13:37

    Spre deosebire de sondajul care il dadea pe Videanu castigator din priul tur, astea sunt procente credibile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 19 februarie 2008, 16:04

    Io as merge pe Prigoana! Macar acum e singurul care si-a inceput campania cu ceva luni inaite prin emisiunea MESERII PRIGONITE! Si poate cine stie, chiar are chef sa faca ceva! Si pe mana lu’ Negoitza as merge, ca a facut misto Sectorul 3, insa ma mai gandesc. Pe dom’ doctor il vreau in continuare la Municipal. Sa lase gandurile de primar!
    ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 19 februarie 2008, 17:54

    […] Chinezu scrie aici despre un nou sondaj legat de posibilii candidaţi la Primăria Capitalei. Având în vedere că alegerile locale-s încă […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 19 februarie 2008, 19:38

    […] povestea e că astăzi, mai întâi pe bloguri (cred că chinezu şi andronic au fost primii), apoi şi pe agenţiile de presă şi televiziuni au apărut ştiri pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 19 februarie 2008, 23:25

    […] a aparut un nou sondaj la nivelul Bucurestiului. Am citit pe blogul Chinezului ca Vanghelie are in acest sondaj cam jumatate din cat are Sorin Oprescu. Am vazut si eu cifrele. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Stas
    marți, 19 februarie 2008, 23:32

    eu tot nu nteleg ce e cu psihoza asta cu Negoita…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 20 februarie 2008, 07:06

    Deci ma doare fix in cot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 20 februarie 2008, 07:07

    O, scuze, am crezut ca nu mai bagat in blogroll. De aia am scris ce mai sus. De fapt, ma intereseaza. Eu am crezut ca raportul e mai mult pi pi doi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 20 februarie 2008, 12:23

    Nu stiu ce cauta Prigoana in chestionarul asta, are si el partid ?
    Becali nu vrea si el ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde