09.12.2016

Autonomia tâmpeşte din nou: un deputat UDMR ameninţă că scoate ungurii în stradă

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Nenea Arpad de la UDMR, deputat în Parlamentul României, ameninţă (culmea – sau nu – chiar din clădirea Parlamentului României) că dacă nu o să primească maghiarii noştri autonomii peste autonomii, atunci o să scoată oamenii în stradă.

De asta îmi era frică. De exact ce fac eu acuma. Adică iese un ungur ca nenea Arpad să dea cu mucii în bobguiaş (da, scriu româneşte) şi sar şi eu şi atâţia alţii români şi nu mai discutăm despre Kosovo, ci despre ba p-a mă-tii, versiune maghiaro-română. De aici până la a vorbi despre Ip, Trăznea sau Moisei nu mai este decât un pas…

Cred că aici e şi pericolul precedentului Kosovo. Nu neapărat diplomatic, juridic sau politic. Cât faptul că scoate ce e mai rău din mulţi dintre noi…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vorbeşte româneşte cu accent de Kosovo

Ziariştii sunt de vină că scârţâie politica externă a României

Niciun comentariu încă

  1. Molnar Stefan
    luni, 18 februarie 2008, 17:54

    Are englezu` o vorba „Monkey see, monkey do!” Cam asta se intampla si acuma! Vad maimutoii de udemeristi ceva interesant si istoric valabil in Kosovo si deja vor sa aiba si ei (ca de nu probabil isi iau jucariile si pleaca).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 18 februarie 2008, 18:04

    Să-i scoată! Aşteptăm…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 18 februarie 2008, 18:21

    asa… sa scoata oamenii in strada… exista mai multe posibilitati
    1. o sa scoata vreo 30 de oameni in strada, ca la cluj ieri
    2. o sa mearga vadim acolo cu 100.000 de romani
    3. intra basescu cu tancurile in ei…

    ce ziceti? tineti pariul?:))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 18 februarie 2008, 18:49

    Regăţenii au un mod propriu de a vedea lucrurile…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 18 februarie 2008, 19:18

    care egali in drepturi, jeane, ca avem cea mai ok constitutie in ceea ce priveste minoritatile din europa

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. waszlaw
    luni, 18 februarie 2008, 21:20

    da sa le dam domnule autonomie ca oricum nu o sa iasa pentru ei nimic bun din ea … intr-un an le trece si vor anularea autonomiei, sunt sigur de asta…
    legat de kosovo mi-am exprimat in repetate randuri opinia, daca kosovarii au gresit atunci a gresit si tudor vladimirescu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 18 februarie 2008, 23:07

    Da, scoate ce e rau din noi si le da politicienilor un os de ros, sau o tema de discutat si ras-discutat la tv.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 18 februarie 2008, 23:09

    Aici chiar nu sunt de acord cu tine! In cherstiunea KOSOVO se creeaza precedent in conditiile actuale! Si sa fim seriosi! NU putem compara vremurile lui Tudor Vladimirescu cu ceea ce se intampla azi. E la mintea cocosului!
    :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. waszlaw
    luni, 18 februarie 2008, 23:19

    problema unui precedent nu trebuie sa domine asupra dreptului la autodeterminare, asta e parerea mea, subiectiva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 19 februarie 2008, 09:18

    Eu zic ca înainte de autonomie să le punem nişte robinete. La aer, apă, gaz, curent, lemn. Padurile sunt ale României – aici trebe musai să ne-nţelegem cu Kereştoiy – la fel pământul. Restul e-al lor. Vor fi turburări în Ardeal, oricât vom glumi noi. Vor fi provocări de gen Târgu Mureş.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 19 februarie 2008, 09:32

    ce dovada mai mare ca au drepturi ca minoritati si ca aceste drepturi le sunt si respectate cand nenea „ameninta chiar din clădirea Parlamentului României” ?
    aici e doar chestiune de oculist, vrei sau nu vrei sa vezi!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 19 februarie 2008, 10:13

    Dintotdeauna intoleranta a adus intoleranta, ma mir ca lucruri simple nu pot fi pricepute.
    Ar fi bine sa nu mai inflamam situatia doar din olgolii prost intelese

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 19 februarie 2008, 11:43

    pai sa-i scoata in strada. a, si sa-i lase acolo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 19 februarie 2008, 15:49

    Radupress – foarte de acord cu tine in ceea ce ai spus, insa intolerntza uite ca vine in prima faza din partea lor! Asa ca rabdam, rabdam… dar si rabdarea asta are o limita!
    P.S. Si apropo de rabdare, cred ca sarbii inca mai au… dar presimt ca albanezii ii vor aduce repede la „capatul rabdarii” pentru ca acum se simt pe cai mari. Cred ca pot face orice!
    :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. nikey
    marți, 18 martie 2008, 18:26

    wsm

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. RatzY
    marți, 18 martie 2008, 18:33

    HAHAHHA doamne fereste ce motiv baga prostavanul la intrebarea „de ce va trebuie autonomie teritoriala?” DOAMNE CE PROSTI NEAI BAGAT IN TZARA ASTA!

    va asteptam pe strada batava dumnezo sa va bata ca va omor pe toti, ungurii pacii

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. nikey
    marți, 18 martie 2008, 18:36

    Nici odata nu miam putut inchipuii cum pm ii lasa pe ungurii draqq sa faca , sa spuna sa-si tina sarbatroile si pm toate tampeniile lor in ROMANIA si in plus mai au si pretenti la mai multe drepturi . Oare si ratatii aia din parlamentu _|_ungariei_|_ le dau tot atatea drepturi romnilor si …..si la care unguri nu le convinee in RO ce pm nu se duc in tara lor de bastina……stii de ce nu se dun akolo pt ca :akolo nu pot face atatea cate pot face aicea fara sa pateasaca nika si akoloo is luati la rost aicea polaa /////Si mai au si pretenii cica ardealu ii al lor si il vreau ei pt ca asa lea-o tunat lor>>>> deci nu stiu cum ca daca ar fi dupa me mi-as lua pistolu’ si beng beng pe rand pe fiecaree pana sar muta de aicea [pe ungurii si pe tiganii] cei mai nenorociti oameni:|:|:|WSm de tara asta TAra tuturor nationalitatilor si posibilitatilor WSM nime nu o cunduce fiecare PT ca nime aproape nime nu se stie conduce niki pe el MAi ales basescu ala,, om mai prost ca ala draq o vaz cum ala crede ca stie conduce tara wai de el………………………………………………SA TRAITI BINE DACA AVETI CU CE SI UNDE asta o utat sa zica

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. admin
    marți, 16 septembrie 2008, 05:29

    Pericol pentru…hun(gur)i : veţi avea război cu Dacii !!!
    http://apologeticum.wordpress.com/2008/09/16/pericol-pentruunguri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde