07.12.2016

Lăsaţi securiştii pe liste! Ne lasă Curtea Constituţională!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Nu mi-a plăcut niciodată vânătoarea de vrăjitoare şi vrăjitori pe care CNSAS a executat-o, tendenţios sau nu, la adresa unuia sau altuia. Mi se părea, de cele mai multe ori, un circ ieftin şi ridicol pe care Dinescu şi compania îl jucau la scenă deschisă, tendenţios sau nu.

A acceptat, constituţional, că CNSAS (aşa tembel cum era) nu are rost să existe mi se pare, în contextul politic actual, că este ca şi cum ai spune „securişti, conserve, informatori, relax, hai şi noi că e liber la liste…”.

Dincolo de gustul amărui pe care îl simt în aceste momente istorice, pun şi io o întreabare: deci cei care au fost „linşaţi mediatic” după ce CNSA s-a jucat cu dosarele lor sunt proştii târgului? Adică celor care nu le-a venit rândul la puricat dosarul sunt negustori cinstiţi?

E ca şi cum ai da o palmă la un căcat…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Mare e grădina Domnului. Şi se stă pe gard în draci…

Decât Geoană mai bine doar

Niciun comentariu încă

  1. kmi
    joi, 31 ianuarie 2008, 17:29

    stii ce e deprimant?…(pentru mine, cel putin)…faptul ca nu avem nicio putere. Ma doare capul de cat de tare ma enerveaza ce se intampla :(.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 31 ianuarie 2008, 17:40

    de căcat e ţara în care trăim.
    păcat pentru oamenii care au luptat cândva pentru nişte idealuri, unii care au trecut prin închisorile comuniste nevinovaţi fiind, alţii care au emigrat pentru că aici în ţărişoara noastră bolşevicii au făcut şi fac ce vor cu noi. Şi păcat pentru tinerii care şi-au dat viaţa în 89, numai ca să se înfrupte în continuare nomenclaturiştii de la sânul poporului. Ieri „comunism” azi „democraţie”. Cu ghilimele pentru că nici comunism n-am avut aşa cum ar fi vrut Marx dar nici democraţie n-avem. Ce avem? Avem nişte lichele care ne conduc indiferent ce regim e la modă.
    Lichelele îşi schimbă părul dar năravul ba.

    PS. Dacă protestează careva în stradă vin şi eu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 31 ianuarie 2008, 17:41

    Iar ai facut risipa de cratima. a-i facut. pardon:)
    si radeai de realitatea:)))))) toti gresim.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 31 ianuarie 2008, 17:43

    danieloctavian:
    da da da da da da da da :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. gigicapsunaru
    joi, 31 ianuarie 2008, 18:46

    Bah carnatule ! Tu stii ce inseamna sa ai bunicii prigoniti precum criminalii,parintii ascunsi prin stuful deltei,socru la Gherla 4 ani,sefu de cadre sa-ti zica ca te insori cu o fata de detinut ??
    Ca sa nu mai spun ca nici 17 ani nu aveam cand imi luau declaratii niste borfasi de la secu ? Din ce serviciu faci parte ? Zii lu sefu ca esti desconspirat ba coada de topor ! Valeu ce vremuri am ajuns sa traim ,mai rau ca-n ’50 Greata mi-ai facut

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 31 ianuarie 2008, 18:54

    Paradoxal in privinta lui Dan Voiculescu, Mona Musca, Balanescu-Stolnici nu se schimba nimic. Chiar daca verdictele juridic nu mai sunt valide moral vor ramane valide. Dan Voiculescu va cara dupa el porecla Felix Motanul, Partidul Conservator va avea in continuare imaginea de a cincea roata la caruta si imagine de curva care sare dintr-un concubinaj in altul. Poate cel mai bine ar fi sa fie scanate acele minunate arhive, sa fie puse pe net la liber… sa judece fiecare cine a fost turnator sau nu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. gigicapsunaru
    joi, 31 ianuarie 2008, 21:20

    pardon ! da oricum sti incoerent . mai revin ,daca pot !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 31 ianuarie 2008, 22:38

    ACHTUNG ! ACHTUNG ! ACHTUNG !PÂRRRRR PÂRRRRR PÂRRRRR !
    TOCMAI AM VIZIONAT CU INTERES ULTIMUL EPISOD FANTASTIC DIN PRODUCŢIA GENIALĂ SUBLIMINALĂ A TINEREI JEWLICIOUS HANNAH MONTANA PROMOVATĂ DE CIA LOS ANGELES ÎNCERCÂND SĂ DECODIFIC INSTRUCŢIUNILE DE LUPTĂ EMISE DE PARŞIVA AGENTĂ MOSSAD TZIPI LIVNI DAR PENTRU CĂ AM ORDIN ŞI CHEF SĂ MĂ DISTREZ SĂPTĂMÂNAL DE PROBĂ CU FRAIERII DUŞMANI AI REVOLUŢIEI POTOCALII DIN ZORII MILENIULUI TREI NU MAI PIERD AIUREA TIMPUL CU EXPLICAŢII INUTILE ŞI RĂSPUND VIOLENT PRIN ACEST MESAJ CRIPTIC TEHNOREDACTAT PE LAPTOPUL JAPONEZ DE CONTRABANDĂ ÎNTR-UN MOMENT SUBLIM DE TOTALĂ INSPIRAŢIE LITERARĂ ŞI VERVĂ DIVERSIONISTĂ LA UMBRA PALMIERILOR ŞI CACTUŞILOR DIN GRĂDINA SCHITULUI AMERICAN DEMOCRAT LIBERAL CU O ŢIGARETĂ MARLBORO ÎN COLŢUL GURII ŞI UN PAHAR MARE DE WHISKY LÂNGĂ SCRUMIERA CAP-DE-MORT ÎMBĂTAT DE PARFUMUL DORINŢELOR NEBUNE ALE UNUI BOBOC DE TRANDAFIR PROASPĂT CULES DE PE HOLLYWOOD BOULEVARD FILOZOFULUI ANTISEMIT ŞI ANTIAMERICAN JIDAN HEGEPULIAN MIHNEA GEORGESCU LABAGESCU DIN GHETOUL ROŞU AL BUCUREŞTIULUI ORANJ CARE SE FUTE SCÂRBOS ÎN CUR ULTRAPĂROS PRIN BIROURILE MURDARE DE AFACERI IMOBILIARE CU VIITORUL PUŞCĂRIAŞ MAFIOT IDIOT ADRIAN BOMBO DIN CONGO TAMARA NĂSTASE ŞI GRAŢIE NEMERNICIEI LUI DE CÂINE TURBAT AL INTERNETULUI JIGNEŞTE MIZERABIL ŞI CALOMNIAZĂ FĂRĂ SCRUPULE PE DRAGUL NOSTRU PREŞEDINTE FRUMOS ŞI CHELIOS TRAIAN BĂSESCU ŞI PE SUSŢINĂTORII FANATICI AI TEMUTULUI GIGANT PD-L CARE VA STRIVI ÎN ALEGERI MĂRUNTA FURNICĂ PIŞADE. CAMPANIA DENIGRATOARE LA ADRESA ONOAREI MELE DE FAMILIST ŞI SECURIST COROBORATĂ PERFECT CU TENTATIVA PENIBILĂ DE IDENTIFICARE ŞI URMĂRIRE GENERALĂ A MISTERIOSULUI CĂLUGĂR TEOFIL DIN PUSTIUL MOJAVE REPREZINTĂ EROAREA FATALĂ DE CONDUITĂ A LEGIONARULUI ŞI POPONARULUI MIHNEA TURCITUL ŞI BELITUL DATORITĂ CĂREIA PUIUŢUL ACESTA DE JIGODIE BOLŞEVICĂ VA FI LEGAT FEDELEŞ LA STÂLPUL INFAMIEI CU O EŞARFĂ PORTOCALIE ŞI VA FI CONVERTIT LA DREAPTA CREDINŢĂ DE CĂTRE PLUTONUL DE EXECUŢIE AL GUERILLEI DIGITALE CU O RAFALĂ DE MITRALIERĂ KALAŞNIKOV PÂRRR PÂRRR PÂRRR ALĂTURI DE TOVARĂŞELE PUPINCURISTE ALE DUETULUI DE BLOGGERI FRUSTRAŢI ILIESCU-NĂSTASE CONDUSE DE O POETĂ ANALFABETĂ MARIA BARBU ŞI O INTELECTUALĂ PENALĂ GABRIELA SAVITSKI AMBELE FRUMOASE CA LIMBA RUSĂ ILUSTRÂND CONCEPTUL DE MOARTE A PASIUNII DEŞI VOLUPTOASA TOVĂRĂŞICĂ OANA DOBRE ŞI POATE CHIAR NENOROCITA HOBBITĂ OANA STOICA-MUCEA VOR BENEFICIA DE UN TRATAMENT PREFERENŢIAL EMPATIC ÎN SPERANŢA UNEI REVELAŢII MISTICO-POLITICE DEMOCRAT-LIBERALE. FIINDCĂ AU TRECUT NECELEBRATE MIEZUL NOPŢII ŞI ORA VRĂJITOARELOR DINTRE SÂMBĂTA NEAGRĂ ADICĂ BLACK SABBATH O FORMAŢIE ROCK’N’ROLL DIN MAREA BRITANIE ADMIRATĂ UNANIM LA NIVELUL MAPAMONDULUI ŞI DUMINICA SFINTEI LITURGHII INTERPRETATĂ MAGISTRAL DE CUVIOSUL ARHIMANDRIT PAFNUTIE MĂCIUCĂ DE LA SCHITUL BABADAG NU POT SĂ INIŢIEZ DEOCAMDATĂ SINISTRUL RITUAL PĂGÂN DE EXORCIZARE ONLINE A SATANEI COMUNISTE DIN FANTEZIILE EROTICE ALE TUTUROR BABAZOANELOR PIŞADISTE IMPLICATE FĂRĂ DISCERNĂMÂNT VALABIL ÎN CONSPIRAŢIA DE LABĂ TRISTĂ A POPÂNDĂULUI NARCISIST MIRCEA GEOANĂ CARE FOLOSEŞTE SERVICIILE DE INTERNET ALE CORINEI CREŢU ŞI ANCĂI ALEXANDRESCU FOSTE AMANTE COPROFILE DE VEDETE IMPOTENTE CA NELU ŞI BOMBONELU PENTRU MANIPULAREA OBRAZNICĂ A BLOGOSFEREI INDEPENDENTE ŞI A VOTANŢILOR NAIVI DAR POT MĂCAR SĂ INFORMEZ ADMINISTRAŢIA PREZIDENŢIALĂ A ROMÂNIEI ŞI PE BRAVUL TRAIAN PERSONAL CĂ ŢIGANCA ÎMPUŢITĂ MATEI SORINA PROASTĂ CA BĂŞINA DIN HAREMUL NEFERICIT AL OLIGARHULUI FELIX CRESCENT VISEAZĂ CU OBSESIVITATE LA O SCURTĂ DECLARAŢIE DE PRESĂ A MEGAPIRATULUI NERO URMATĂ DE UN ATAC SEXUAL PERVERS ÎN BIROUL DE INTERVIURI SCANDALOASE AL PALATULUI COTROCENI DESTINAT EXCLUSIV REPORTERELOR PROFESIONISTE ŞI NU BAGABOANTELOR MUISTE. DESIGUR CĂ IUBITUL NOSTRU LIDER POLITIC ŞI PATRIARH SPIRITUAL VA RESPECTA PRINCIPIILE DE MANAGEMENT AL SITUAŢIILOR DE CRIZĂ ISTERICĂ LA MUIERI NEFUTUTE IAR DUPĂ ACEASTĂ EXPERIENŢĂ UTILĂ ŞI PLĂCUTĂ MENTORUL SUPERSTAR DEMOCRAT-LIBERAL VA LANSA UN APEL MANIFEST CĂTRE TINERETUL BĂSSEJUGEND PRIN CARE VA DISPUNE EXPRES FRATERNIZAREA PARTICULARĂ ŞI GUVERNAMENTALĂ CU VERITABILELE AMAZOANE INAMICE PRECUM ENORIAŞA MEA SEMIPĂCĂTOASĂ DROGATĂ NAZAL ŞI REGULATĂ ANAL TEODORA HOTĂRAN FILATĂ CU ATENŢIE DE IREZISTIBILUL GANGSTER PRIMAR FALCONETTI SAU CURVA ELECTORALĂ MAGDA BISTRICEANU AFIŞATĂ OSTENTATIV PE STÂLPII ELECTRICI ŞI PE BLOGUL CIOCHISTULUI ŞUŢU ÎN TIMP CE SUBSIDIAR VA CALMA DISCRET FRENEZIA TRAGICOMICĂ A SPĂRGĂTORULUI DE BUCI NĂSTASE ADRIAN CU LIMBAJ VULGAR DE RROMULAN CARE SFIDEAZĂ RECOMANDĂRILE ÎNŢELEPTE ALE MASONILOR CU INEL DIN RÎTUL YORK PRIVIND SFÂRŞITUL CARIEREI SALE DE POLITICIAN ŞI EVENTUALUL ÎNCEPUT AL CARIEREI DE MARMURĂ BRUTĂ DEOARECE ÎŞI PROVOACĂ INCONŞTIENT SINUCIDEREA MORALĂ HIPNOTIZAT DE LAUDELE VENINOASE ALE UNOR BULANGII RATAŢI DE TOP CA JAPONEZUL CU OCHI UMEZI ŞI NU OBLICI VICTOR CIUTACU AMATOR FRECVENT DE CALTABOŞI PENALIŞTI ŞI ALE UNOR IMBECILI NOTORII DE GENUL ZIARISTULUI EXPIRAT HORIA BLIDARU-BĂLEGARU CARE MI-A REFUZAT CU LAŞITATE INVITAŢIA LA DUEL ŢIGĂNESC VERBAL CA SĂ NE PUTEM MĂSURA TALENTUL ŞI FORŢELE ÎN LUPTĂ DREAPTĂ. PE ACEASTĂ CALE VREAU SĂ MULŢUMESC PUBLIC INFORMATORILOR ANONIMI ŞI OFIŢERILOR CELEBRI DE SECURITATE SAU DE GUERILLĂ DIGITALĂ CARE AU SPULBERAT DEFINITIV PLANURILE GRANDOMANICE ALE PIŞADIŞTILOR NEOCOMUIŞTI EXILAŢI DIN KISELEFF ÎN BLOGSPOT SAU WORDPRESS ŞI AU DECLANŞAT CONTRAOFENSIVA PENTRU ANIHILAREA INVAZIEI ROŞII ÎN SPAŢIUL VIRTIUAL A BARAGLADINELOR CRIPTOCEAUŞISTE DECONSPIRATĂ PRIN REACTIVAREA UNUI BLOG POIETIC AL CENACLULUI FLOCU’ŞI IUBIREA ÎN ADMINISTRAREA LINGĂULUI CĂCĂNAR DE PROPORŢII MONSTRUOASE ADRIAN PĂŞUNESCU ŞI CONCOMITENT SĂ-I ANUNŢ SOLEMN PE FORUMIŞTII ŞI BLOGGERII NECENZURAŢI CARE MI-AU SPRIJINIT NECONDIŢIONAT DEMERSURILE CVASITERORISTE ŞI MI-AU RIDICAT ACEST SITE FANTASTIC ŞI DIVERSIONIST PE NOI CULMI DE POPULARITATE ŞI TRAFIC PRIN INCLUDEREA DE LINK-URI SUBTILE ÎN BLOGROLL-URI SAU ÎN ARTICOLE DE FOND CĂ PUTEM SĂRBĂTORI ÎMPREUNĂ VICTORIA TOTALĂ A PARTIDULUI DEMOCRAT LIBERAL ŞI A PREŞEDINTELUI TRAIAN BĂSESCU ASUPRA VRĂJMAŞILOR DE CLASĂ PRINTR-UN OSPĂŢ TOVĂRĂŞESC LA RESTAURANTUL DE PRESTIGIU INTERNAŢIONAL GOLDEN BLITZ CU ŞAMPANIE DE LUX ŞI DAME RAFINATE ÎNSĂ TOT PE ACEASTĂ CALE VREAU SĂ TRANSMIT UN AVERTISMENT OFICIAL ŞI MORTAL ŢIGANULUI ANIMAL ŞI CRIMINAL ION ILIESCU BORÂTUL DIN MAHALAUA OLTENIŢEI PENTRU CĂ A SPURCAT LOCALURILE CONSPIRATIVE DE TIP A PENTRU ÎNTÂLNIRI AMOROASE ALE TINERILOR STUDENŢI HULIGANI NEINFECTAŢI DE COMUNISM SAU DE TÂMPENIA ODIOASĂ NUMITĂ SOCIAL-DEMOCRAŢIE CARE VOR SĂ RĂZBUNE PRIN LEGEA TALIONULUI SÂNGELE VĂRSAT FĂRĂ MILĂ ÎN 22-25 DECEMBRIE 1989 ŞI ÎN 13-15 IUNIE 1990 :
    AI BELIT-O, MOŞULE !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 1 februarie 2008, 09:58

    Bre…sunt masca. Tu esti chinez si inteleg ca nu ti se pare normal sa existe CNSAS. In plus, parca o dai spre PSD. Sunt dezamagit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 1 februarie 2008, 10:35

    Tiberiu Lovin:
    la faza asta ai fost mai chinezu ca mine
    sa iti traduc din romana in romana:
    mi s-a parut jenant de multe ori cnsas dar sa il elimini total e ca si cum ai da o palma la un cacat
    comprendre?
    iar despre psd ai cam 50% dreptate: sunt de stanga
    si imi plac unii din psd
    dar ca partid nu imi place
    in rest, toate cum le stii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. kmi
    vineri, 1 februarie 2008, 13:08

    Doamne, cum se chinuie unii…brrrrr :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. gigicapsunaru
    vineri, 1 februarie 2008, 16:27

    Teofile , esti diliu rau de tot ! Cine cucu meu sta sa-si rupa retina cu halucinatiile tale ! Nene, dute la medic ! Da sa fie psihiatru . Poate mai salveaza ceva (tre sa fie un artist ala )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 1 februarie 2008, 18:07

    Chinezu: Termito :)) . Inteleg dar nu inteleg la ce te referi cand spui ca nu trebuie eliminat total. Adica sa raman ce din treaba asta? Oricum sunt vorbe. Sa ne dam bine pe langa securisti ca vor prelua puterea. De fapt…cred ca o cam au.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde