07.12.2016

Ajutoooooooor! Sunt plagiat!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ştiu că nu am patentul asupra denumirii „Picătura chinezească”. Ştiu că nu sunt singurul îndreptăţit să o folosesc cum cred de cuviinţă. Şi mai ştiu că nu ştiu nimic.

Cu toate acestea fiind zise, mai zic doar că aşa am simţit o strângere de inimă când am văzut blogul ăsta. Pentru că se numeşte la fel: „Picătura chinezească”. E ca şi cum, copil fiind, ţi-au cumpărat ai tăi o jucărie minunată şi mult dorită şi, când să te duci în curtea blocului să te dai mare cu ea, vezi că mai are cineva jucăria aia.

Dragi colegi bloggeri şi dragi cititori ai blogului meu. Vă anunţ că a venit vremea deciziei, timpul alegerii, momentul choiceului (că nu am găsit alt cuvânt): ori picătura mea, ori picătura care nu e a mea. Ori cu amândouă…

O recomandare: alegeţi-le pe amândouă. Că există loc pentru toţi în blogosferă. Şi, vorba lui John, the more the merrier.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Antena 3 nu mai are bani de experţi independenţi

Vlad Petreanu sau cât de mişto poate să fie omul ăsta

Niciun comentariu încă

  1. marți, 29 ianuarie 2008, 14:48

    Nu mi se pare normal. Poate omul n-a stiut, dar ar trebui sa-i fi lasat la comentarii o atentionare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 29 ianuarie 2008, 14:57

    multi chinezi pe lume, bre. parca tu n-ai sti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 29 ianuarie 2008, 15:29

    lol! ai fani, dude :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 29 ianuarie 2008, 16:46

    Curat plagiat! Nu e o scuză că nu a ştiut, mai ales că este inacceptabil să intri în blogosferă fără să-l cunoşti pe Chinezu’. Adică n-ai cultură generală, domle.
    No, şi acuma o întrebare: care a fost primul? Oul sau găina?
    Eu zic să ierţi şi să accepţi căci, oricum, picătura ta e mai ucigaşă :) Şi inconfundabilă, of course…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 29 ianuarie 2008, 16:49

    deci sa ma calce avionu daca am ceva impotriva lu cealalta picatura
    dupa cum ziceam e loc de toti

    satmareanca:
    inviasi, draga?
    adica, ma scuzati: are you resurected? :D
    welcome de bine ai revenit
    asta cu inacceptabil fara sa il cunosti pe chinezu treaca de la mine ca suntem vecini de judete
    ca altfel o asemenea falsa modestie m-ar darama pe toata ziua :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 29 ianuarie 2008, 17:10

    daca frecventa/cadenta nu deranjeaza
    efectul va fi de doua ori mai puternic
    decat al unei singure picaturi chiar si chinezesti
    sa vedem, sa vedem…

    o zi buna!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. andrilian
    marți, 29 ianuarie 2008, 23:01

    Bună dimineaţa!!!
    Nu am ştiut de Chinezu’, spre ruşinea mea, dar am să îmi dau cu părerea în curând. Deocamdată, scuze de la mine…
    Titlul „Ajutor! Sunt plagiat!” e aiurea şi induce în eroare.
    Nu plagiez pe nimeni. E ca şi cum părinţii mei ar trebui împuşcaţi pentru că m-au numit Aurelian. Asta-i viaţa.
    În 2005, „Picătura chinezească” era numele unei rubrici de ziar, opera subsemnatului. Eram un mucos într-ale blogului. Acum, din melancolie, am ajuns în ipostaza de a fi plagiat.
    Cine vrea detalii, să mă caute.
    E PUR ŞI SIMPLU O COINCIDENŢĂ.
    Cine nu crede, să mă pupe.
    Cu respect…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 30 ianuarie 2008, 09:28

    andrilian:
    maestre recunosc
    m-ai prins
    am dat titlul asta numai si numai pentru a face trafic
    pentru a-ti face tie trafic, zau
    in rest, indiferent daca te pupa cineva sau nu, te felicit pentru alegerea numelui blogului
    picatura chinezeaza este, indiferent daca te pupa cineva sau nu, o sintagma foarte frumoasa
    oricum picatura chinezeasca nu e nici a mea, nici a ta, nici a noastra, ci a bloggerilor bloggerilor nostri si a bloggerilor bloggerilor bloggerilor nostri
    indiferent daca te pupa cineva sau nu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 30 ianuarie 2008, 13:20

    Auleooo Chinezule ultima afirmatie ne face sa credem cu Fane cel mare bre!
    P.S. Ridici si biserici?
    :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde