10.12.2016

Băsescu serveşte primul în 2008. Şi o face ca un mârlan de frunte ce este

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Băsescu şi-a dat cu un gest ferm şuviţa rebelă pe după ureche, a ridicat brusc spre gură cei 38 de mililitri de scotch care i-ai mai rămas din sticla de 1 litru, s-a şters cu postavul de la birou şi tună cu glas tunător: „Valeriule, treci încoace”. Şi, puţin după, trimise pulimii comunicatul în care respingea numirea Norică Nicolai ca ministru al Justiţiei pentru că respectiva nu are imagine bună.

În acest moment aiuritor al democraţiei noastre, tot ce îmi vine în minte sunt vorbele fostului meu profesor de ATP din generală: „apoi, măi băieţi, apoi futu-i Dumnezeii mă-sii!”.

La aşa hal de preşedinte, aşa hal de argument. Norica nu e bună de ministru pentru că nu are imaginea bună.  Asta venind de la înghiţitorul flotei, şpriţarul mătărângic, şeful fan clubului becali, păsăricarul şef, potentul naţional. Deci, ca să înţeleagă toţi proşti care suntem, Norica are imagine nasoală şi nu e bună de ministru, iar Băsescu are imagine impecabilă, deci e super perfect pentru preşedinte.

Băi, care aveţi un buldozer, să veniţi să îmi mutaţi un pic neuronii prin creier? Vă rog io mult de tot…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dobitocul

Duelul sprâncenelor blonde

Niciun comentariu încă

  1. marți, 8 ianuarie 2008, 19:38

    Mi-era dor de intervenţiile domnului Băsescu. Constat, însă, că a făcut-o pe aceasta ultima ca un intelectual rasat, futu-i…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 8 ianuarie 2008, 20:35

    chiar stateam azi si ma intrebam de ce nu se intampla nimic.. eh uite ca se poate :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. şoferul
    marți, 8 ianuarie 2008, 21:27

    pai ce argument sa fi dat, daca Senatul, in intelepciunea lui, a acceptat minciunile dnei Nicolai atunci? si i-a dat un avertisment doar pentru si-a bagat nepoata in sala. nu si pentru ca a votat.
    de data asta Basescu a facut bine, chiar daca motivul pentru care a facut gestul este populist.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. chinezu
    miercuri, 9 ianuarie 2008, 07:11

    soferul:
    si eu zic ca nu are ca cauta norica la minister
    dar sa vii cu abureli de astea mi se pare jenant
    chiar si pentru jenantul de basescu
    pe de alta parte de unde dracu sa mai scoata liberalii oameni?
    ca atatia cati ii vedem sunt tot partidul :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 9 ianuarie 2008, 11:29

    Basecu nu are nici o vina, asa e el. De vina is aia care lo votat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 9 ianuarie 2008, 12:12

    pai si ce-ai fi vrut sa scrie Base? :))
    sa-i traga vreo 2 injuraturi marinaresti, sa spuna ca-i proasta, corupta si sluga lu Patriciu? intr-o scrisoare oficiala catre PM (vine de la prim ministru, nu altceva).

    faptu ca Base are o imagine discutabila nu-i da voie ca presedinte sa foloseasca argumentu cu pricina?

    faptu ca coledzii au sanctionat-o (chiar daca prea usor) pe cumatra e de bine, si trebe laudat?

    sa fi zis Base: „da mah, si io sunt de rahat, si Tari e tot de rahat, asa ca de ce sa nu punem si un ministru al justitiei de rahat”?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. chinezu
    miercuri, 9 ianuarie 2008, 12:16

    dracu:
    cum zici tu, cum zici tu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 9 ianuarie 2008, 13:34

    aceeasi vasta greseala pe toate posturile virtuale, vizuale, de tot felul

    Busescu face ce i se permite (legal) si mai ales social-politic.
    nu cred ca Romania tb sa se concentreze pe ceeace face el (ca Presedinte nu ca om) ci pe ceeace i se permite (legal) sa faca; cred ca este modul ideal de a organiza politic romaneasca natiune pe acest segment.
    presedintele acesta activ (cum il re’cunoastem) ne (poate) permita sa observam si sa reglam (daca dorim) o societate care incearca sa mearga in picioare.
    nu stiu daca el este mai vinovat sau cei care pot face ca astfel de lucruri sa nu se intample.
    cred ca fiecare miscare aparent marlaneasca a lui Basescu are si o latura pozitiva daca vrem sa ne educam social; pana la urma dicutam despre miscari politice nu despre felicitari de sarbatori si nu conteaza daca esti sustinator sau dusman basescian.

    o zi buna!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 9 ianuarie 2008, 14:18

    Mey, dar ce joaca Basescu tenis?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. chinezu
    miercuri, 9 ianuarie 2008, 14:21

    mado:
    iarasi ajungem sa vorbim ca scopul scuza mijloacele?
    o democratie adevarata e mult o adunare de mijloace prin care sa atingi niste scopuri
    e clar ca suntem pe pozitii divergente
    dar e foarte bine ca se intampla asa

    dadatroll:
    joaca tot ce vrea muschiul lui
    si ce tare ne bucuraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:55

    democratia este un compromis.

    sa vorbim despre „o democratie adevarata”!

    nu-i gasesc sensul iar daca ma apus sa-i cauit directia….
    .
    am detaliat putin si m-am abatut de la idee

    uite:
    presedintele tb sa se primeasca la depunerea juramantul un nou ministru in 72 de ore
    sa spunem… 5 zile
    7

    nu mai aveam obiectul discutiei
    iar problema era dar se nastea rezolvata
    asta doream sa spun.
    si cazurile sunt exagerat de multe la noi!
    .
    si eu ma bucur ca nu ne imbracam (intotdeauna) la fel!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:23

    Dar cu picioru?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 9 ianuarie 2008, 18:20

    e normal la basescu sa dea cu mucii-n fasole ! cum spuneam si in alta postare .. basescu fara scandal e ca diareea fara basini !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 9 ianuarie 2008, 18:23

    dar nici cu Norica matusica nu facem mare branza..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 9 ianuarie 2008, 20:02

    cu toate acestea basescu a facut un lucru bun. caci gura pacatosului adevar graieste…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 9 ianuarie 2008, 22:03

    Pentru ca daca joaca tenis cu picioru mai are inca patru serve si numai apoi se schimba serva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde