05.12.2016

Fraţii Mentzel – simpatici şi naivi

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

5. Fraţii Mentzel – Toată tinereţea mea (2002)

Foarte mişto ideea celor de la Roton să scoată un CD cu piesele Fraţilor Mentzel. Măcar pentu a ştiiiiiiiiiiiiii şi boborul că se cânta aşa ceva şi în Românica noastră greu încercată de soartă şi asuprită de asupritori. Pe mine m-a încântat naivitatea muzicală a celor doi şi m-a binedispus accentul pe care îl au atunci când se străduie să cânte în altă limbă decât româna. Cel mai tare m-am distrat la piesa Rock and Roll, cu nişte versuri atât de simpatice… Vă recomand şi varianta românească a celebrei Yesterday de Beatles :).

Un CD de ţinut în bibliotecă. Pentru că nu se ştie niciodată când îţi vine poftă de nişte Mentzeli.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

White Oleander – un film greu şi ciudat

Leos Janacek – un ceh genial

Niciun comentariu încă

  1. vineri, 4 ianuarie 2008, 15:56

    Cd-ul chiar isi face toti banii. Asta chiar daca prefer conjugarea mai conservatoare a lui „a sti” ( de exemplu: pentru a sti poporul- cu economie la i-uri) si demodatul acord subiect-predicat de tipul „se straduiesc sa cante in alta limba” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 4 ianuarie 2008, 15:57

    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 4 ianuarie 2008, 15:59

    CD-ul chiar isi merita banii. Dar… „pentru a STII boborul” ? „se straduie sa cante in limbi straine” ? Sunt eu conservator daca cer economie la i-uri si acord intre subiect si predicat? De exemplu „se straduiesc”? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:02

    Hai , totusi, sa fim mai conservatori. Sa ramanem la clasicul ( demodat, stiu) „pentru a sti boborul” si „se straduiesc sa cante…”. :) Nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:03

    „pentru a STII boborul?”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:06

    ” se straduie sa cante in limbi straine” ? nu „se straduiesc” ?
    Chinezule, suntem bloggeri, nu politicieni. Fara suparare:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:07

    Si ” se straduie sa cante in limbi straine” ? nu „se straduiesc” ?
    Chinezule, suntem bloggeri, nu politicieni. Asta fara suparare, ok? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:13

    Tot incerc sa mai spun ceva, dar vad ca wordpress-ul ma spameaza.
    Oricum, cd-ul Mentzelilor e fain.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. chinezu
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:24

    danieloctavian:
    da mai sunt varza cu limba romana
    o explicatie ar fi ca sunt chinezu
    alta ca asta e blog si chiar nu sunt exagerat de atent la ce scriu
    alta ar fi ca bine ca exista atenti ca tine ca altfel nu stiu unde am ajunge cu violatul sistematic, agresiv, agramaticalicos al limbii spatiului carpatodanubianopontic
    :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:28

    Stai asa ca nu e asa. De fapt comentariul meu era altul. Dar filtrul tau anti-spam m-a dat afara. O data . Si inca o data. Si uite asa m-am trezit aruncand comentarii doar-doar or trece. Si cand a trecut … a trecut doar aia. Si uite asa un comentariu care se voia amical s-a transformat intr-o tzafna. Si zau nu asta era scopul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:33

    Chinezule, ia-o usor. De vina e wordpress-ul care spamuieste aiurea comentariile. Asea ca m-am trezit incercand sa las un comentariu care sa treaca. Si inca unul… si inca unul… dar degeaba. Toate erau blocate. Si cand in fine au trecut… au trecut doar alea… si asa dintr-un comentariu amical a ramas o tzafna. De aici a plecat, totul? Altfel…ok… de acord cu tine… blog… dar cata vreme limba ne e instrumentul… incercam sa o pastram in forma buna, nu? Nu ca eu n-as calca in strachini… oho…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 4 ianuarie 2008, 16:34

    cum spuneam. si eu calca in strachini… si uite asa…a aparut un „asea”. prieteni?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. chinezu
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:37

    danieloctavian:
    acuma serios
    nici un milimetru nu avut ceva cu tine la comentariul de mai sus
    o gluma acolo cel mult
    ca ar fi culmea sa ne apucam de cearta pe motive asa de ridicole :)
    si intre noi fie vorba si mie imi sar in ochi imediat greselile astea mititele
    ale altora normal :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. zahei
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:40

    Tot eu , dar de data asta din contul de wordpress. Poate asa scap de cosmarul filtrelor wordpresesti. Stiu, chinezule! Ti-am zis ca si mie imi aluneca mana la graba ( n-ai vazut mai sus? „asea” in loc de asa). Dar cel mai sacaitor e cand din incurcaturi de astea te trezesti fara sa vrei fiind marlan. Ca asa a sunat comentariul meu, daca e sa te iei dupa ce a reusit sa treaca.
    Si daaaa… cel mai usor vedem greselile altora. Ok…. desi n-am fost… ramanem prieteni. Dar fa ceva cu filtrul ala…, ca e de jale! zau:) ( danieloctavian)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. zahei
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:41

    Post Scriptum. Si ca sa udam prietenia la radacina…ti-am dat un branci in blogroll.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. chinezu
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:42

    zehei:
    sa moara vaca caprei daca stiu de ce mfiltru vorbesti :D
    cu toate acestea voi intreba pe dibaci si voi rezolva problema

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. zahei
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:43

    Pai zahei= danieloctavian. Cred ca de filtrul spam e vorba. Blocheaza mesajele total aiuristic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. chinezu
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:49

    zahei= danieloctavian:
    erau bagate la spam
    dar nu stiu de ce
    in fine
    ti-am aprobat cateva
    dar nu pe toate
    dar ai facut la incercari :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. zahei
    vineri, 4 ianuarie 2008, 16:54

    da.//// jale mare…si cred ca mai erau inca pe atatea. sterge-le te rog… ma fac sa arat mai penibil decat sunt in mod natural.
    o sa comentez cu id-ul asta de acum… si gata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Urmuz
    sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 09:44

    Mai chinezule, parca l-as asculta pe Gica Petrescu pe doua voci =)). Pui pariu ca asta s-a reincarnat in Mentzeli? =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde