03.12.2016

Anul ăsta nu dau nici un SMS

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Pentru că simt că am ajuns la un moment al existenţei mele când chiar nu mai trebuie să mai trimit SMSuri de sărbători. Dacă vreau să transmit cuiva cele bune, pun mâna pe telefon şi sun. Am depăşit faza cu SMSurile…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Chinul de weekend fără program tv

Exerciţiu de neblog: noi facem blogul, nu blogul pe noi

27 comentarii

  1. luni, 24 decembrie 2007, 09:50

    milagre! da, felicitari.. asta nu inseamna ca si altii s-au prins. eu inca astept avalansa :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 24 decembrie 2007, 10:29

    Da’, pe blog ce-are?…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 24 decembrie 2007, 13:13

    Sărbători fericite!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. şoferul
    luni, 24 decembrie 2007, 15:00

    hm! atunci astept… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 24 decembrie 2007, 18:45

    Bine zice Vania, da pe blog ce are ? Sarbatori fericite! Iti doresc ce imi doresc si mie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. SCE PSD
    marți, 25 decembrie 2007, 10:28

    Inteleapta decizie!
    Craciun Fericit alaturi de cei dragi, cu sanatate si cadouri multe!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 25 decembrie 2007, 11:06

    Ar fi culmea sa le dai link celor carora le trimiteai sms-uri si sa vina sa citeasca urarile online :) Si mai culmea ar fi sa scrii pentru fiecare in parte, altfel ar vedea ca seamana mesajele!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 25 decembrie 2007, 16:15

    Da, corect. Naspa faza cu SMS…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 25 decembrie 2007, 16:36

    ce naspa mi-s.. io n-am depasit-o (perioada de sms-uri). si am impresia ca pe tine te-am sarit, ia sa remediez situatia :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 25 decembrie 2007, 20:33

    Sarbatori Fericite, Chinezule.!!!

    De acord cu SMS-urile, da ce faci cu aia de la care primesti? Ca poate se supara daca ei iti trimit si tu nu trimiti inapoi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Aya
    marți, 25 decembrie 2007, 23:40

    (DOAR ?) UN IPOTETIC SCENARIU (atentie la Poiana Brasov) ???

    Ioan Rus si-a dat demisia din functia de presedinte al PSD Cluj (neformulandu-si, insa, intentia de a parasi functia de vicepresedinte al PSD- pe un criteriu pe care l-am putea numi, regional).

    Dupa aproximativ o saptamana, Vasile Blaga de la PD (ca si Ioan Rus, membru al Republicii de la Cluj, unde relatiile sunt transpartinice) si-a programat, in prima parte a dupa amiezii, la Bucuresti, o intalnire cu membri foarte influenti ai societatii civile (plasati, ca orice forta reala a acestui interesant segment, in zone putin vizibile).

    Intalnirea a fost programata la o zi dupa sedinta Comitetului Executiv al PSD- Caras Severin si exact in ziua in care fusese programata sedinta Consiliuluii Judetean Caras Severin (la ora 15,00- dar, dupa cum s-a aflat, la ora 13,00, prin secretara, a fost contramandata).
    Interesant este ca despre Ion Mocioalca (lider al PSD caras Severin) s-a spus ca ar fi plecat, in mare graba, catre Bucuresti, unde fusese convocat!

    Seara, dupa acea intalnire programata a lui Vasile Blaga (PD si membru al Republicii de la Cluj) s-a spus ca Ion Mocioalca (PSD) ajunsese la Patulele (comuna sa natala, din Mehedinti). Aparent, pentru a petrece sarnbatorile in familie (asa cum afirmase si Prostanacul ca va face!).
    Patulele se afla la mica distanta de Vanju Mare- care desemneaza o “arie” ce nu are nevoie de recomandari, fiind celebra.
    Ca atare, nu ar mira pe nimeni daca ar afla ca, “intamplator”, acolo au ajuns, inainte de Craciun (sau, de ce nu, chiar pentru a petrece aceasta superba Sarbatoare crestina) diversi politicieni. Unii de la PSD, sa zicem, Mehedinti, unii de prin alte judete (unii, apropiati ai lui Mocioalca; nu s-a aflat cu exactitate unde va petrece Sarbatorile Sarbu de la PSD Timisoara- caruia Mocioalca ii este credincios supus!; numitul Sarbu este membru al Republicii de la Cluj; pe de alta parte, legaturile lui Sarbu cu Mehedinti sunt vechi- acesta ocupand, intr-o anumita epoca, o functie speciala la Seminarul din Caransebes). Altii, de la PD.

    Surse care au ales sa nu taca, au afirmat ca anterior precipitatei plecari a lui Mocioalca (initial) catre Bucuresti, s-ar fi desfasurat negocieri de taina, departe de “lumea dezlantuita a Capitalei (si a presei de aici)” intre Mocioalca de la PSD si PD, in vederea unei aliante. Ca s-ar fi discutat despre “demolarea ” Guvernului si, previzibil, intr-o astfel de situatie, despre viitoarea impartire a unor posturi, inaintea alegerilor anticipate.

    Sursele au lasat sa scape informatia dupa ce verificasera abordand diversi stiutori cu functii din PSD local.
    Daca trebuie sa dam crezare surselor, respectivii NU au negat cu fermitate existenta acelor aranjamente, precizand chiar ca ar fi bine sa se puna toti sub o umbrela puternica- numindu-l pe Sorin Fruzaverde de la PD (din aceeasi “grupare pedista” cu Vasile Blaga).

    Un comentariu asemanator, legat de Sorin Frunzaverde, i-a apartinut lui Stefanescu secretarului organizatiei PSD Caras Severin (comentariu facut pentru sursele care au ales sa vorbeasca!).
    Acelasi Stefanescu se pare ca a afirmat:
    “Daca ii iese lui Mocioalca (evident, se referea la strategia cu “negocierile de culise”; n.A.) e un om facut”.

    Conform acelorasi surse, cel mai probabil, comentariul lui Sorin Frunzaverde a fost de genul:
    “Daca iese, e OK- daca nu, nu va cunosc!”.

    Una dintre posibilitatile luate in calcul e ca o anumita grupare a PSD (cu Prostanacul cu tot) si o parte marcanta a PD (cuprinzandu-i pe Blaga si pe Frunzaverde) sa se intalneasca, in final, la Poiana Brasov (foarte interesant loc de taina, ales de diversi, in aceleasi scopuri!) unde ar urma sa si dea o declaratie comuna legata de “alianta”, daramarea Guvernului Tariceanu, impartirea posturilor, alegeri anticipate si alte chestiuni care decurg, logic, din toata aceasta increngatura de aspecte.

    Aceleasi surse au aformat ca discutiile au purtat su asupra caderii de acord cu sustinerea unei asa-zise autonomii regionala, in Romania (care, practic, duce, in final, la federalizarea Rom aniei).
    Aceeasi idee e sustinuta si de partidul lui Talpes (fost senator PSD de Caras Severin- actualmente, senator independent).
    Nu de putine ori, s-a sustinut ca ideea ii este draga si lui Ioan Rus de la PSD Cluj (cel cu demisia).
    Ideea e impartasita si de Liviu Dragnea (PSD Teleorman- si presedinte al Consiliului Judetean, acum la PSD- dar provenit de la PD).

    Daca ar fi sa analizam aceste spuse din surse, concluzia este:
    – La adapostul relaxarii generale din perioada Sarbatorilor Craciunului, anumite grupari din PSD si PD (PSD: Cluj, Timis, Caras Severin, Mehedinti, Teleorman; PD: gruparile asociabile cu Blaga si Frunzaverde) au negociat in taina o alianta, care sa duca la rasturnarea Guevrnului si la alegeri anticipate;
    -Respectivii si-au impartit deja posturile viitoarei guvernari (scurte- caci, repet, se vizeaza, aberant, alegerile anticipate);
    – Este programat sa dea o declaratie comuna, in acest sens, la Poiana Brasov (unde, bineinteles, se va prostanaci din nou Prostanacul a carei unica dorinta este de a sta cel putin o ora pe jiltul din Palatul Victoria pe care a stat AN timp de patru ani);
    -Respectivii sustin autonomia regionala (pas decisiv catre federalizarea Romaniei);
    – “Conspiratorii” sunt, in egala masura, impotriva lui Traian Basescu si impotriva lu Ion Iliescu si Adrian Nastase;
    -Demersul jalnic e sustinut de indivizi precum, Talpes (senator de Caras Severin) si de asa-zisul sau partid;
    -In urma acestei miscari e previzibila destamarea PD (y compris a PD-L) dar si un mare cutremur dezintegrator in PSD.

    P.S. Foarte interesant e ca preconizata declaratie (anticipata printr-o intalnire) ar urma sa fie facuta la Poiana Brasov.
    Este foarte ciudat ca acel loc e ales pentru astfel de miscari conspirationiste.
    In 1990, acolo s-a luat decizia ruperii PNL-AT de PNL (al lui Campeanu);
    Mult mai tarziu, acolo urma sa se ia decizia fiormarii unui anumit grup de influenta in PNTCD (sub pretextul unei zile onomastice- in urma intalnirii si intelegerii, prim minsitru a ajuns Radu Vasile).

    Ca atare, a aparut un reflex firesc: intalnirile “ciudate” intre oameni politici, desfasurate la Poiana Brasov, au ca tel rasturnari si rupturi politice, urmate e dezastre politice (sa ne amintim soarta PNL- formula initiala, cel putin- si a PNTCD).

    Ce face PSD autentic, doarme?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 26 decembrie 2007, 18:00

    OFF TOPIC

    Baaaaaaaaiiiiiiiii chinezule, ai iesit pe locul I in topul RealPolitik al lui Mihnea si tu in loc sa dai de baut chefuiesti sigur pe undeva :) Esti cel mai tare din parcare, de la o posta :) Sa nu zici ca nu a venit si la tine Mos Craciun :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 27 decembrie 2007, 06:33

    OFF TOPIC 2

    Congratulations!!!!!!!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 27 decembrie 2007, 13:24

    Vasazica, tot chinezu-i fruncea:) Felicitari, mosule, si la mai mare! Si sarbatori fericite!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 27 decembrie 2007, 22:31

    Ma bucur ca simtim la fel.Si eu anul acesta am divortat de Sms-uri si m-am logodit cu sunatul si m-am casatorit cu discutiile directe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 27 decembrie 2007, 23:06

    Anul asta nu prea s-au dat SMS-uri…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. iuianuss
    vineri, 28 decembrie 2007, 16:38

    Ha ha ha, e bine că ai descoperit periuţa de dinţi.
    Da pă mesinger mai stai? Că renuntarea la ăla este echivalentul acceptării hârtiei igienice.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 28 decembrie 2007, 17:11

    chinezule, pentru ca esti mai destept decat mine, lumineaza’ma: cum drq pun link pe ce scriu intr’un mesaj? Stiu, sunt tampit, dar deja am o angoasa cu chestia asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 29 decembrie 2007, 06:58

    Felicitări, frate, pentru locul 1. Asta ţi-o spune cel de pe locul 2, la mare distanţă!
    Avem echipă
    Avem valoare!
    Şi nea Chinezu’i
    Cel mai tare!
    ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. sâmbătă, 29 decembrie 2007, 10:53

    Chinezule, îmi eşti dator vândut, dar între vecini, fraţi şi prieteni se iartă toate odată cu Anul Nou
    1. Ţi-am făcut reclamă şi am apărat onoarea poporului chinez…
    2. Ţi-am scris o Mioriţă…
    3. Ţi-am dat o lepşă pentru la anu’, pe când o să termini butoiul cu pălincă şi o să cobori din munţi… Există sindromul de blogo-dependenţă? De vreme ce tu preferi pălinca, nu cred că-l ai, dar aştept curioasă să-ţi duci misiunea la capăt :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. sâmbătă, 29 decembrie 2007, 15:44

    Cineva îmi tot dă beep cu număr ascuns… Pentru că perioada de valabilitate a cartelei a trecut, am să mă ţin tare şi nu am să sun. :)
    SMS-ul are o faţă umană importantă, nu trebuie să vorbeşti cu destinatarul, îi spui „La mulţi ani!” în scris, eventual un mesaj mai elaborat luat de la cineva, şi eviţi cele trei minute de stânjeneală în care nici unul, nici altul, nu ştie ce să spună. De obicei suni (sau SMS-ezi) de sărbători pe cei cu care vorbesti de 5 ori pe an, maximum. Cu cei care eşti prieten şi vorbeşti de 3 ori pe zi, nu e nevoie să suni special, spui o urare în loc de „la revedere!”. Dacă în acest an o să suni în loc să SMS-ezi, ai să vezi că de la anul o să revii la forma SMS-ului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. sâmbătă, 29 decembrie 2007, 17:28

    Iti doresc un an nou cununat in bucurii si fericire, multa sanatate si noroc! Numai bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. sâmbătă, 29 decembrie 2007, 22:12

    Nea chinezu’, faza asta cu nu dau SMS am scris-o si eu, saptamana trecuta. Numai ca matale ai fost mai concis.

    Mai mai, ce inseamna sa fii scurt la inaltime :P [te asigur ca stiu ca esentele tari se tin in sticlute mici]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 1 ianuarie 2008, 22:09

    la multi ani, moroshene! sa fim digani si la multi ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Urmuz
    miercuri, 2 ianuarie 2008, 10:23

    http://www.elfyourself.com/?id=1850122241

    LA MULTI ANI, CHINA! IN STILUL MEU ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 2 ianuarie 2008, 10:59

    La multi ani poporului chinez si prieten!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde