04.12.2016

Avem, ca români, un pronunţat simţ al miştoului

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Şi îl practicăm neabătut zi de zi. Aşa şi cu emisiunea „Zece pentru România” a celor de la Realitatea TV. Zic emisiune pentru că exact asta e. Nimic mai mult, nimic mai puţin. Degeaba îi zic ei nu ştiu ce mega cercetare sociologică sau mega eveniment sau mega nu ştiu ce. E doar o emisiune. Şi o tratează şi cei de la Realitatea şi românii care se uită ca atare. Documentată, fundamentată, binebranduită, dar, nevertehless, o emisiune doar.

Cum să nu fie mişto miştoul românilor când la cel mai activ parlamentar l-au desemnat pe Ion Iliescu? Care senator Ion Iliescu a rupt topurile cu absenteiştii din Parlament. În plus, ia ziceţi-mi repede 3 proiecte de lege pe care le-a depus „bunicuţa” sau pe care, măcar, le-a promovat frenetic. Ei, mai aştept mult???

Cu să nu fie mişto miştoul românilor când iar l-au desemnat pe CTP ca super jurnalistul României? Şi nu mă refer aici la calităţile incontestabile ale cyborgului (că sincer, şi io cred că l-aş fi ales pe el). Eu zic de faptul că după ce se uită la serialul interminabil al (ne)morţii Elodiei, după ce se uită în gura presei lui Mircea Badea, după ce lăcrimează la surprize şi salivează la Răduleasca, după ce se uită interzis la Andreşanca şi dă tare volumul Taraf TVului, poporul îşi rezervă noblessul de a-l arăta cu degetul pe CTP cum că „ăsta e cel mai bun, trage-mi-aş ciorapii prin SFul lui”. Un fel de penitenţă asumată la fel ca un călugăr care spune un „Tatăl nostru” după ce i-a tras-o curat evangheliceşte nevestei brutarului, întru slava Domnului.

Cum să nu fie mişto miştoul românilor când şi eu şi voi cei care citiţi ce scriu facem parte dintre ei?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Nu vă speriaţi: chinezu e tot chinezu!

Recunoaşte personajul. Cu furnicăturile de rigoare…

Niciun comentariu încă

  1. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 09:37

    cum sa nu fie misto mistoul romanilor, cand Dinica a iesit pe locul NOUA la actori ? noroc ca sala, totusi, n-avea un asemenea simt al umorului, asa ca s-a ridicat in picioare si l-a aplaudat minunte in sir. nimeni n-a mai primit asta din partea salii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 09:44

    sefu’, ma scuzati, da si eu salivez dupa raduleasca :D

    toti cei care au castigat au facut-o cu rezultate de maxim 10-14%.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Stas
    sâmbătă, 15 decembrie 2007, 11:24

    Elena Basescu locul 3 la tineri politicieni.Titus Corlatean, ditamai secretar general al celui mai mare partid din Romania, locul 9. si cu asta am spus totul

    ba nu, inca nu am spus totul.a observat cineva ca Basescu asta mica n-are nicio treaba asa de felul ei, cand a trebuit sa vorbeasca, se cam impiedica in cuvinte.este incoerenta si ambigua in exprimare. of. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 14:04

    Nelamurirea mea e una de ordin tehnic de data asta. Daca presedintele a inregistrat mesajele de premiere pentru romanii care au promovat Romania, de ce nu a inregistrat si un mesaj de multumire pentru premiul lui, sa ne scuteasca astfel sa ii admiram pupila, care nu numai ca nu prea le are cu vorbitul, dar de data asta era si foarte nefericit imbracata.
    In privinta lui Ion Ilescu, el e foarte activ in ceea ce priveste protectia mediului (incalzirea globala, parcul Bordei), iar intreaga lui activitate cred ca il scuteste de o analiza temeinica si o motivare a pozitiei ocupate in top. Intrebarea mea e ce proiecte politice a avut Becali de e pe locul 2?!Sau Emil Boc?
    Nu pot sa nu remarc totusi (si sa nu jubilez) cand vad ca foarte multe nume din top apartin PSD. Si asta spune multe.

    @stas – si ambiguitatea nu se datoreaza camerelor de luat vederi sau emotiilor. Asa se exprima si in particular.De obicei acest gen de exprimare este specific oamenilor care nu citesc decat etichetele de pe haine.

    Ana-SCE

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Stas
    sâmbătă, 15 decembrie 2007, 14:15

    Ana, nici nu am zis ca era emotionata.asa e ea si o inteleg.noi astia de stanga suntem mai toleranti :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 14:19

    Mie mi se pare ca toata povestea asta de la Realitatea dovedeste ca avem valorile si elitele pe care ni le meritam. Ion Iliescu si Becali sunt printre cei mai apreciati…
    Daca nu era CTP, Adelin nici nu figura in topul jurnalistilor. Omul asta chiar face jurnalism. Pe front! Dan Diaconescu este jurnalist? La dracu’.
    Printre altele, imi este groaza de alegerile generale…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. chinezu
    sâmbătă, 15 decembrie 2007, 14:50

    inca ceva
    as fi chiar curios daca ar calcula cineva cati dintre premianti au onorat cu prezenta lor gala
    asa ca si curiozitate
    nici intr-un caz sa zic ca nu au considerat evenimentul ca ceva la care sa merite sa participi
    nici gand
    zic doar asa de curiozitate…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 15:36

    Bravo tinere! Mi’a placut tecstul. Si fondul e dureros de adevarat. CTP e o gluma proasta luata in serios. Dar stii de ce nu l’au desemnat pe Cristoiu analistul politic nr 1? Ptr ca SOV, care l’a invitat la o discutie a avut un soc cand, dupa ce ia oferit 15,000 de euro pe luna ca sa se mute in menajeria lui, Cristoiu, in stilul lui constiincios-comunist, l’a intrebat „dar ce trebuie sa fac de banii astia?!”. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
    Iti dai seama ce fata a facut asta , obisnuit cu propozitii incepute cu saru’mana!?!?! HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
    Of, mama mea! Ce tara trista plina de umor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 15:37

    Tot eu, ai vazut poza de la mine? Stii ceva de om?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 18:26

    Românii au, ce-i drept, simţul miştocărelii. Mie, din nefericire, îmi lipsesc atât simţul menţionat, cât şi cel al umorului!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 19:50

    Pe lîngă cele descrise de „antevorbitorii” mei, m-a şocat plasarea lui Patriciu, care a făcut afacerea anului, pe locul VI la oameni de afaceri, pe când Becali a fost pus pe locul II.
    Penibilă afacere. Despre subiect a scris interesant şi Ioan T. Morar, pe blogul său.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 22:10

    […] român despre care Kissinger ar găsi să coaguleze, câteva fraze. Dar, aşa cum spunea şi Chinezul, noi, românii, avem un simţ al miştoului, dat dracu de bun, mai ales când trebuie să ne […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 15 decembrie 2007, 22:11

    Mi-a placut de Gheorghe Dinica, e singurul om la care sala s-a ridicat in picioare in aplauze.

    Ce sa zic? Fata lu’ Baselu’ intr-adevar foloseste doar consoane in exprimare ca baietii si fetele amatori de cluburi de fite.

    Si buna aia cu presedintele si premierul sunt in aer. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. balauru
    duminică, 16 decembrie 2007, 10:47

    „Cu să nu fie mişto miştoul românilor când iar l-au desemnat pe CTP ca super jurnalistul României? ”

    domnule, l-am vazut pe cheliosul asta la televizor si emisiuni la TVRi, musteste a demagogie, vorbeste numai timpenii si toata lumea se uita in gura lui de parca ar fi un Catavencu pocait. Am citit si din artiicolele lui la Gardianul, articole „comuniste” fara nici un fel de imaginatie sau originalitate.

    dar asta puteti sa dati, asta e expresia valorilor romanesti contemporane. demagogie bine platita. cu o mutra grava, CTP asta isi ia o mutra grava de parca ii si pasa de ceva in afara de persoana personala. :-) ..circ, in Romania totul e doar un circ in Romania..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. balauru
    duminică, 16 decembrie 2007, 12:48

    persoana proprie? :-) :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. chinezu
    luni, 17 decembrie 2007, 07:12

    radu popa:
    nu stiu nimic despre omul din poza
    dar zau daca nu m-a furnicat cand am auzit piesa lui tudor gheorghe cu care i-ai facut prezentarea…

    vania:
    daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    nu au treaba cu mistocareala asa cum nici basescu nu are treaba cu chelia :D

    alexandru petria:
    nu stiu de ce ai fost socat
    ca socul era daca era ceva de capul emisiunii astea
    asa…

    adelix:
    si mie mi s-a parut faza cu dinica singurul moment adevarat al emisiunii

    balauru:
    circ, da, circ
    si acuma vine si painea
    scumpita
    ca asa e in romania de sarbatori…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. balauru
    luni, 17 decembrie 2007, 10:53

    romanii au spirit de afaceri domnule, scumpesc piinea de sarbatori cind e cerere mare. Lasa ca o ieftinesc la 23 August, ziua eliberarii de sub jugul fascist. :-) :-)

    Dar mamaliga s-a scumpit? Exista malai „instant” in Romania? Fac o mamaliga traznet din el, e made in Argentina, in cinci minute o mamaliga mai tare si mai lucioasa ca zimbetul lui Geoana si chelia lui Basescu. A, si mai galbena ca Iliescu dupa ce s-a eliberat Cozma.
    :-)

    Sarbatori fericite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde