07.12.2016

Imposibila tembelă alegere: Pe cine preferaţi dintre Vadim şi Becali?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

L-am văzut pe Mircea Marian în studio la Realitatea azi dimineaţă. El zice că ar trebui să existe un partid extremist în Parlamentul României pentru ca toţi frustraţii şi dilimandroşii să aibă cui da voturile, să fie reprezentaţi şi să nu îşi exprime violenţa în alte locuri decât în Parlament.

E de discutat. Eu întreb altceva, din această perspectivă. Care e mai bun în Parlament? Vadim sau Becali? Tribunul sau oierul? Extremistul citit sau naţionalistul limitat? Ei, ia să vă văd…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Băsescu nu are permis valabil de conducere a poporului român

Iliescu ar vrea "probabil" un Congres extraordinar pentru a analiza "farafastâcurile" unora

Niciun comentariu încă

  1. luni, 26 noiembrie 2007, 10:09

    Imi place jocul asta. imi aduce aminte de un joc cam tembel pe care il jucam cand eram mai mic cu prietenii. :) Ne ziceam cam asa: „Daca ai avea un pistol pus la cap si trebuie sa faci o alegere altfel mori ce ai alege? cutare sau cutare?”. Doar in conditiile acestea as putea raspunde la intrebare ta. Iar raspunsul este Becali. Nu stiu de ce. E posibil sa functioneze aceleasi mecanisme ca atunci cand am avut de ales intre Vadim si Iliescu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. chinezu
    luni, 26 noiembrie 2007, 10:20

    japonezul:
    hai ca am updatat titlul postului
    tu cu tembelismul tau :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 26 noiembrie 2007, 10:27

    Eu aleg un păhăruţ de vodka.
    (Deşi, aş putea spune lucruri pozitive despre ambii cei doi cuplul în tandem care-i duetul nominalizat).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. chinezu
    luni, 26 noiembrie 2007, 10:33

    Vania:
    deci il alegi pe basescu… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 26 noiembrie 2007, 10:39

    Nu chiar, căci domnia sa e mai mult cu vizichi, nu bea mârlănii răsăritene…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 26 noiembrie 2007, 10:47

    Becali e mai bun, e mai tânăr şi, în principiu, mai abil. A făcut avere, are ceva în cap. Vadim aparţine trecutului. Bine că scăpăm de nebun(i). Dar, măcar Gigi este mai inteligent, chiar dacă mai incult.
    Dar nu cred că e bine să intre nici unul în Parlament. Trebuie o stângă puternică şi o dreaptă autentică.
    Visez un Parlament cu PSD 35%, PNL 35% şi restul partide mici gen PD, PLD, UDMR, PIN, câte 5%. PD, cel puţin, nu are nici o identitate clară politică.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. chinezu
    luni, 26 noiembrie 2007, 10:49

    mihneageorgescu:
    frateeeeeeee
    da’ ce vise misto ti-ai tras :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 26 noiembrie 2007, 12:58

    Daca ar trebui sa aleg intre cei doi..as alege o insula ::)) Sa ma duc si sa nu ma mai intorc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. chinezu
    luni, 26 noiembrie 2007, 13:15

    teo.georgescu:
    pe vremuri citeam san antonio
    si ma amuzam copios
    si in una din carti vorbea de insula miserupe
    asta e si insula ta? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 26 noiembrie 2007, 19:37

    @ mihneageorgescu

    De acord cu procentele tale, dacă încuviinţezi ca, de mâine, să fie pe tronul Valahiei M.S. Carol III (zis şi Prinţul Charles)… (negociabil!).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 26 noiembrie 2007, 21:01

    Uau…nu ma asteptam sa gasesc pe cineva care sa fi citit San Antonio…EXACT, insula miserupe ar fi! Ca samiseindoaie de tot. Si sa conteze doar marele eu! Ma rog…si cu omu’ meu pe langa, treaca de la mine! ::))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 27 noiembrie 2007, 09:55

    Cand va veti infuria cel putin saptamanal din cauza agresivitatii unguresti, cum li se intampla romanilor ardeleni, veti intelege, dincolo de mistocareala superioara, necesitatea unui partid nationalist. Pt a contracara, pt a echilibra, pt a spune ceea ce un liberal sau un social-democrat nu poate spune, chiar daca gandeste acelasi lucru.
    Cata vreme exista pe fatza extremism unguresc, e nevoie de reactia romaneasca. Iar Becali poate indeplini acest rol cam in aceeasi masura in care papa Benedict e dispus sa i se inchine lui Allah…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. chinezu
    marți, 27 noiembrie 2007, 09:58

    Horia:
    am stat si m-am gandit zilele astea la necesitatea existentei unui partid extremist
    sincer sunt deocamdata la 50% – 50%
    dupa ce inainte eram impotriva unei asemenea idei
    mai cujetam, mai cujetam…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 27 noiembrie 2007, 12:38

    Un partid extremist s-ar impune, da’ să fie aşa… mai de centru (centru-stânga, fireşte!)…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde