04.12.2016

Cel mai prost scor pentru PSD

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Update: Mi se comunică de la PSD că e cel mai de căcat „articol” pe care l-am scris aici pe blog. Şi că nu se înţelege absolut nimic din ce zic io aci. Noroc că am cititori inteligenţi care au înţeles cât de cât ceva. Oricum mai mult decât cei de la PSD din câte se pare…

E cel mai prost scor pentru că, poate paradoxal pentru unii, e un scor relativ bun. Dar acest 21 şi ceva la sută e cum nu se poate mai prost pentru partid, pentru evoluţia sa pe termen scurt şi mediu. Pentru că blochează, din nou, orice tentativă de discuţie serioasă asupra a ceea ce e de făcut. Dacă ar fi fost mai mic cu vreo 5% se declanşa jihadul intern. Dacă era cu 5% mai mare Geoană îi saluta din mers pe toţi. Aşa…

Cei care contestă actuala conducere nu au „glonţul” pe care l-ar fi avut dacă PSD ar fi obţinut vreo 17-18% şi cu care ar fi putut trage asupra celor din Kisselef. Dar nici Geoană cu ai lui nu se pot bate foarte tare cu cărămida în piept cu 21%. Pentru că e un scor cu mult sub ceea ce ar trebui să fie PSD şi sub ceea ce chiar strategul Drganea a anunţat ca target: 25%.

Cu toate acestea, acest 21% îl pune la adăpost pe Geoană şi pune botniţă pentru perioada următoare contestatarilor săi. Altfel spus, Geoană a câştigat după alegerile astea. PSD nu.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dedicaţie specială pentru candidaţi şi votanţi

Teroarea formelor fără fond şi a partidelor fără partide

Niciun comentariu încă

  1. duminică, 25 noiembrie 2007, 19:42

    Corect, comentariul tau. Din pacate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 25 noiembrie 2007, 19:45

    […] Chinezu face o analiza foarte corecta a acestui rezultat pe blogul sau si anume ca asta e cel mai prost scor posibil pentru PSD (e bun pt Geoana dar e prost pentru partid) . […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. chinezu
    duminică, 25 noiembrie 2007, 19:52

    Desprepsd:
    chiar ma enerveaza scorul asta
    sincer
    blocajul asta in partid e super enervant

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 25 noiembrie 2007, 20:36

    Foarte realist, chinezu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 26 noiembrie 2007, 08:25

    Comentariul e la obiect, dar firea mea e una optimistă!
    Când n-ai toate argumentele pentru a-l înlătura pe unul, îi înscenezi, dracului, ceva, îi pui purgative în cafea…, în sfârşit, faci ceva, nu stai ca vaca!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. chinezu
    luni, 26 noiembrie 2007, 08:32

    Vania:
    hai mai ca nu sta nimeni ca vaca in psd
    stau cativa ca boii doar :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 26 noiembrie 2007, 09:55

    a venit randul sa ma enervezi tu, chinezule:) foarte bune analize!
    ps: cum naiba-si aleg pesedistii consultantii?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 26 noiembrie 2007, 10:04

    Nu cred ca va scapa cuiva ca acest scor a fost realizat in condiţiile unei participari disproportionate a ruralului faţă de alte alegeri, ceea ce a adăugat câteva procente bune la scorul PSD.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. chinezu
    luni, 26 noiembrie 2007, 10:10

    Horia:
    deci e 1-1? :D

    Diogenecainele:
    ai perfecta dreptate
    nu va scapa multora ce zici tu
    atata doar ca unii nu o sa vorbeasca in gura mare despre asta :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 26 noiembrie 2007, 10:27

    Da, tovarase Deng, e 1-1. Dar nu pentru multa vreme;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 26 noiembrie 2007, 11:58

    Hai ca in sfarsit se intampla ceva. Iliescu a iesit la atac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 26 noiembrie 2007, 21:07

    Te-au laudat toti si mie nu mi-a mai ramasa nimic. Deci, nmu te laud, deduci tu. pe mine ma scoate din sarite toata situatia. ma bucur ca portocaliii au liat numai 28. Bravo! In rest, Iliescu sa iasa odata la pensie ca io m-am saturat de el. Poate sa-l ia si pe Basescu si sa plece amandoi in Congo. Geoana nu ma intereseaza. Intre timp a mai luat 2 procente, isi umfla muschii, iar bunicuta cred ca-i suparata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. chinezu
    marți, 27 noiembrie 2007, 06:49

    Satmareanca:
    asta cu iliescu si basescu in tandem catre congo e buna
    acolo iliescu ar putea sa se ocupe de o revolutie televizata
    iar basescu sa se ocupe de flota congoneze
    daca exista sa o vanda
    daca nu exista sa o creeze
    si dupa aia sa o vanda :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde