08.12.2016

Mă duc io la vot pe 25?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

A adus Crivăţu leapşa la mine în chinezărie. Şi cum sunt foarte disciplinat de felu meu, mă grăbesc să mă conformez. Cu o maximă sinceritate.

Mă duc? Habar nu am în momentul ăsta dacă mă duc să votez la europarlamentare sau nu. Nu îmi propun să nu mă duc, dar nici nu îmi propun să o fac. A lovi buletinul cu ştampila nu e nici pe departe o prioritate pentru mine într-o zi de duminică. Dacă e un film mişto la televizor, dacă am nişte oaspeţi care îmi plac, dacă îmi cumpăr o carte mişto de la Gaudeamus sau dacă nu am chef să mă duc, nu mă duc. Văd io.

Cu cine aş vota? Cu mâna tremurândă, cu un gust de greaţă solidă în gârgălotă, cu furnicături în toată splina, cu becalianul „Pentru patrie, totuşi!” în gând, cu voma pe care mi-o provoacă Băsescu în stomac, cu dorinţa sinceră de a avea o stângă puternică în România, o să votez cu PSD. Pentru că am prieteni în partidul ăsta (aşa cred eu cel puţin), pentru că apreciez nişte oameni de acolo (câţiva chiar prezenţi pe listă), pentru că tot pe zona de stânga sunt şi voi rămâne o viaţă întreagă.

Referendum canci. La europarlamentare zic că poate mă duc. Dar pentru referendum nici măcar nu mă gândesc la ciorapii pe care să mi-i iau dacă totuşi aş face greşeala să mă duc dar pe care nu o să o fac. Pentru că îl antipatizez profund pe Băsescu. Pentru că nu vreau să îi validez tendinţa spriţarului şef de a convoca referendum ori de câte ori i se apleacă mătărânga pe dreapta. Pentru că subiectul referendumului e o minciună băsesciană. Pentru că nu cred de nici o culoare în referendumuri naţionale (unde nimeni nu înţelege nimic ce votează), ci doar în cele locale (unde lumea ştie precis pentru ce votează).

În spirit leapsiean dau mai departe la Crina, Raluca, Simona, Lucică, Horia, Alexandru, Japonezul.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Italienii sunt tot nişte români până la urmă…

Mihai Gâdea dă de pământ cu un PDist

Niciun comentariu încă

  1. joi, 22 noiembrie 2007, 12:00

    primim, primim cu leapsa… : )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 22 noiembrie 2007, 13:52

    M-am conformat, sa traiti! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 22 noiembrie 2007, 15:14

    multumesc, sper sa nu regreti
    eu o sa ma straduiesc sa nu va dau motive sa …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 22 noiembrie 2007, 16:50

    […] sa votez, sa nu votez… | Nov 22nd 2007 Ma grabesc sa raspund la o leapsa primita de la Chinezu si de la Sorina (astia se vorbira, oare J?), desi subiectul, recunosc, nu ma incanta in mod […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 22 noiembrie 2007, 16:59

    Ti-am dat leapasa si la mine pe blog, fiidca sper sa se dezmeticeasca unii si sa priceapa, citindu-te si pe tine, cam ce e cu votul asta de pe 25. Nu-i bai, ca nici politicienii astia de se viseaza la PE nu fac mare lucru sa lamureasca electoratul! Care, vorba ta, de ce sa-si strice duminica?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 22 noiembrie 2007, 19:51

    Eu mă duc, că-s în comisie… Şi, dacă tot sunt acolo, votez cu partidul care m-a delegat, altfel existând riscul să obţină zero voturi pe secţia respectivă şi ar fi evident că delegatul lor…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 22 noiembrie 2007, 21:35

    Tovarase Deng, m-ai pus sa decid mai repede decat eram pregatit, asa ca ingaduie ragaz de o zi…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. chinezu
    vineri, 23 noiembrie 2007, 06:58

    ioan catalin nechifor:
    domnu
    sa stii ca ti-am acordat prezumtia de nevinovatie din start
    si esti printre „pentru că apreciez nişte oameni de acolo”
    nu de alta dar cei de la tsd cu care am vorbit depre tine nu sunt pe lista mea de prioritati
    asa ca vorbindu-te de rau de fapt ti-au facut un serviciu in fata mea :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. chinezu
    vineri, 23 noiembrie 2007, 07:01

    simona ionescu:
    io tare as vrea ca duminica sa ii strice poporul duminica lui basescu :D

    Vania:
    vorbesti ca un adevarat membru de partid
    dedicat poporului nu partidului :D

    Horia:
    cum sa nu acord ragaz unui ardelean asa fain ca tine?
    desi astept cu nerabdare sa vad ce o sa zici :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 23 noiembrie 2007, 17:47

    cred ca leapsa asta a ajuns si la mine. Tot PSD votez iar la referendum nu ma duc nici eu. Semanam. Aştept să mi se faca ochii oblici, să mi se schimbe spontan numele din buletin în Menumorut or whatever.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde