06.12.2016

Unde a dispărut Victor Ponta?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Chiar că mi-e dor de Victor Ponta. Să îl văd ieşind la atac cu toată caterinca din dotare. Cu zâmbetu-i fin ca spuma de la o bere băută cu tovarăşii la Berăria Germană. Cu replicile de un sarcasm înduioşător şi plin de circumstanţe deloc agravante. Cu haiducismul său pontian care l-a săltat hopa sus în politică. Ce mai încolo încoace, chiar mi-e dor să îl mai văd prestând. De aceea mă întreb ce s-o fi întâmplat cu el de a pus batista pe ţambal în halul ăsta…

Unii strâmbă din nas când aud de Victor. Dreptul lor. La fel cum dreptul lui Victor a fost şi este să facă tot ce crede de cuviinţă pentru a-şi atinge scopul politic. Sigur că a mai dat şi de dinafară. Sigur că a făcut tot felul de mişmaşuri mai mari sau mai mici. Sigur că a suparat pe mulţi şi el, la rândul său, s-a supărat pe mulţi. A şi dat, a şi luat. Una peste alta,  însă, nimeni nu poate contesta că Victor este (şi-a făcut) un nume în politică.

Hooo, gata cu lauda pontiană. Pe mine mă supără la el că a lăsat TSD de izbelişte. După ce în câţiva ani de zile a făcut din TSD „un partid în partid”, cum nu ştiu cine a zis nu ştiu când, apoi a plecat şi nici măcar lumina nu a stins-o. Cei care ştiu cât e ceasul pe la funicuţe înţeleg de ce spun că varianta Manda a lui Ponta a fost nici măcar de glumă bună. Iar tineretul a reacţionat şi l-a ales pe Nicu Bănicioiu, muuuuult mai bun decât prima variantă. Dar deloc suficient. Deci, nu îmi place că Victor s-a întors cu dorsalul de la organizaţia de tineret pe care el a constituit-o şi a făcut-o tare şi mare.

Mie, însă, o să-mi treacă supărarea asta. Gata, mi-a trecut în timp ce scriam. Dar multora dintre tinerii social-democraţi nu le va trece repede. Nu că l-ar interesa foarte tare pe Victor…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Adina Vălean. După, zău că după…

Cine zice că Adina nu e mişto?

Niciun comentariu încă

  1. Robert says
    marți, 30 octombrie 2007, 07:53

    Deocamdata Ponta al tau a disparut sub fustele Dacianei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. chinezu
    marți, 30 octombrie 2007, 07:55

    Robert Says:
    al meu????
    bai robert, vrei sa am probleme cu daciana? :)
    io nu vreau ca daciana e fata faina
    acuma o sa zici ca si daciana e „a mea” sa imi faci probleme cu victor…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. roxana toma
    marți, 30 octombrie 2007, 09:44

    l-am vazut la realitatea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. chinezu
    marți, 30 octombrie 2007, 09:47

    roxana toma:
    tu cu cine tii aici, cu ursu? :D
    bine ca a iesit din hibernare
    oricum cu o iesirea la realitatea nu se face primavara cu care ne blagoslovea victor numai cu cateva luni in urma

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Stas
    marți, 30 octombrie 2007, 09:51

    Chinezule, toate la timpul lor.atat zic :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. chinezu
    marți, 30 octombrie 2007, 09:57

    Stas:
    frate stasule
    tu parca le zici numai in pilde si zicatori
    si esti mai secretos decat dna cand o da pe surse juridice
    dau o bere?
    ca sa imi spui mai multe, doar nu degeaba :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. roxana toma
    marți, 30 octombrie 2007, 10:59

    eu zic sa-l sunam sa vedem de ce a disparut. daca nu sa sunam la 112

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. chinezu
    marți, 30 octombrie 2007, 11:05

    roxana toma:
    hai sa infiintam grupul celor care vor sa stie unde a disparut victor
    care se mai baga? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Stas
    marți, 30 octombrie 2007, 11:24

    chinezule, niste palinca mai bine + ceva caltabosi, ca asa se poarta :D

    totusi eu stiu unde e victor, dar nu va spun… :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 30 octombrie 2007, 12:59

    bre, fu aseara la tanti aia de la 8 la 9 de la antena 3. zi-i sa-i zic, ori gabriela strambeanu stirea ori aialalata, ca le confund.
    da’ fu acolo, cu varujan.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. chinezu
    marți, 30 octombrie 2007, 13:02

    andrei crivat:
    bre clujeanule national
    sunt foarte onorat de vizita matale
    restul despre victor chiar ca nu mai conteaza :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 30 octombrie 2007, 13:19

    da’ io te vizitez des, bre. da’ comentez rar, ca is suficient de vorbaret in viata de zi cu zi :) altfel, te am in feedreader. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. chinezu
    marți, 30 octombrie 2007, 13:21

    andrei crivat:
    pai stiu ca ma mai vizitezi
    dar io ziceam public ca sa vada si ceilalti care nu stiu ca ma vizitezi si sa ma dau mare ca bate crivatu pe aici :D
    shmekerii de moroshan in programu de chinezu pe care anii de bucuresti nu mi le-au sters :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 30 octombrie 2007, 14:41

    bre chinezule, sa-ti povestesc ceva. scuze ca n-are deloc legatura cu subiectu’, da’ m-a palit de la comentariul tau anterior.
    bre, eram la o carciuma din cluj, cu prietenul Bobby Voicu, care e tatalor in materie de blogging din romania. in fine. si ii povesteam peripetiile mele prin italia. Cand deodata, chelnerul, care era total impertinent de prietenos, ma intrerupe brusc, citez: „Mno, domne draga, amu ma scuzati ca va intrerup, da’ cand eram la venetia, numa’ morosheni eram, 4 si cu noi 5 morosheni falnici” (asa a zis, pe cuvant)
    Intrebarea e: de ce voi moroshenii ziceti „noi” la „eu”, domnu’ Chinez ? :) ca nu-i primul caz….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. chinezu
    miercuri, 31 octombrie 2007, 06:50

    andrei crivat:
    egzista mai multe explicatii
    1. pentru ca noi ca moroseni ne respectam foarte tare pe noi insine si de aia ne adresam respectuos sau, de le caz la caz, folosim pluralul majestatii
    2. consumul excesiv de horinca de prune, mere sau pere duce la un proces, in anumite cazuri, de văzut dublu sau de dedublare a personalitatii
    3. morosanul stie ca unde-s multi puterea creste si chiar daca e singur daca zice „noi” isi da curaj ca mai are pe cativa langa el

    multumit, sefu? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 31 octombrie 2007, 06:50

    da, bre. multumit. toate 3 is pertinente, da’ especially ultimele 2.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde